کد خبر : 3430

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۹ زمان : ۸:۴۴

روایت سردار کوثری از تصمیم انجام عملیات کربلای ۵

فرمانده وقت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) گفت: پس از انجام عملیات کربلای ۴ کارشناسان نظامی از چهار کشور در منطقه شلمچه حاضر شدند و همگی به این نتیجه رسیده بودند که این منطقه ۹۳ درصد امن است و راه نفوذی ندارد. به گزارش ایسنا، مراسم گرامیداشت سالروز آغاز عملیات کربلای ۵ با حضور جمعی […]

فرمانده وقت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) گفت: پس از انجام عملیات کربلای ۴ کارشناسان نظامی از چهار کشور در منطقه شلمچه حاضر شدند و همگی به این نتیجه رسیده بودند که این منطقه ۹۳ درصد امن است و راه نفوذی ندارد.

به گزارش ایسنا، مراسم گرامیداشت سالروز آغاز عملیات کربلای ۵ با حضور جمعی از رزمندگان لشکر‌های ۱۰ سیدالشهدا (ع) و ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برگزار شد.

در این مراسم سردار محمداسماعیل کوثری، فرمانده وقت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: هرچقدر خوبی‌های دنیا را ببینیم، به لحظات سخت و پرشکوه عملیات ۵ نمی‌رسد؛ چرا که در آن زمان اخلاص حاکم بود و رزمندگان با خدا معامله می‌کردند.

وی در رابطه با فاصله زمانی بین عملیات کربلای ۴ تا کربلای ۵ توضیح داد: این دو عملیات حدود ۱۴ روز با هم فاصله داشتند. عملیات کربلای ۴ در شب چهارم دی‌ماه سال ۶۵ انجام شد،‌ اما عملیات لو رفته بود و در منطقه “ام‌الرصاص جلوی پیشروی رزمندگان ما گرفته شد و با عدم موفقیت مواجه شدیم. پس از شکست در این عملیات، فرماندهان حدود پنج یا شش روز با هم دلایل شکست را بررسی و تحلیل کردند. آن زمان آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده جنگ به اهواز آمده بود و با فرماندهان جلسه داشت. : جلسات آقای هاشمی با فرماندهان حدود ۳۶ تا ۴۰ ساعت به صورت مستمر برگزار شد. حتی یادم است آمدند و به آقای هاشمی گفتند که تلفن با شما کار دارد و می‌خواهند که به نماز جمعه بروید که ایشان با عصبانیت گفتند که به مردم در نماز جمعه چه بگویم؟ پس از آن هر یک از فرماندهان سپاهی نظرات خود را به آقای هاشمی گفتند و پس از آن از آقای هاشمی پرسیدیم شما نگران چه هستید؟ مگر حضرت امام (ره) نگفتند که چه بکشیم و چه بمیریم پیروز هستیم؟ ما برای انجام تکلیف به جبهه آمده‌ایم و در اینجا عاشورایی خواهیم جنگید. به این معنی که دیگر برگشتی وجود نخواهد داشت.

کوثری افزود: پس از پایان این جلسه، آقای هاشمی گفتند که شما ۲۵ فرمانده نظرات خود را بیان کردید و حتی دو نفر از شما هم صحبت‌هایتان شبیه هم نبود. آنچه که من از شما می‌خواهم این است که تا هفته دیگر یک عملیات انجام بدهید. باید تصمیم سختی می‌گرفتیم، چون می‌دانستیم نمی‌شود از منطقه ام‌الرصاص حمله کرد، تصمیم گرفتیم که از راه پنج ضلعی‌ها نقشه‌ای بچینیم چون در عملیات کربلای ۴ رزمندگان تیپ ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) و لشکر ۱۹ فجر فارس توانسته بودند از این منطقه عبور کنند. یادم است آن زمان همگامی که عملیاتی با تأخیر انجام می‌شد رزمندگان بی‌تاب می‌شدند و می‌گفتند که ما می‌خواهیم بازگردیم. وقتی از آن‌ها می‌پرسیدیم چرا می‌خواهید بروید می‌گفتند ما به اینجا نیامده‌ایم که از بیت‌المال بخوریم و باید کاری انجام بدهیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه عملیات کربلای ۵ عاشورایی بود، گفت: در این عملیات از رزمندگان ایرانی بسیار به شهادت رسیدند و در مقابل حدود دو برابر شهدای ایرانی هم، عراقی‌ها کشته دادند. نکته جالب عملیات کربلای ۵ این است که پس از انجام عملیات کربلای ۴ که با عدم‌الفتح نیروهای ایرانی مواجه بود، رادیو بغداد اعلام کرد امروز کارشناسان نظامی برتر دنیا از کشورهای آمریکا، انگلیس، شوروی و آلمان به منطقه شلمچه آمده‌اند. این کارشناسان معتقدند که منطقه شلمچه ۹۳ درصد از نظر دفاعی کامل است و هیچ نیرویی نمی‌تواند از آن عبور کند ولی رزمندگان ایرانی دقیقا از همین نقطه وارد عمل شدند و استکبار جهانی را به حیرت فرو بردند.

نماینده مردم تهران در پایان سخنانش یادآور شد: یکی از دلایلی که موجب پیروزی رزمندگان بود، اخلاص و معنویت حاکم در دوران دفاع مقدس بود. رزمندگان می‌دانستند که اگر با خدا باشند؛ خدا نیز آن‌ها را کمک و راهنمایی خواهد کرد. امروز هم باید بدانیم اگر دنباله‌رو بیگانگان نمی‌توانیم راه شهدا را ادامه بدهیم. آنچه که شهدا از ما می‌خواهند این است که ادامه دهنده راه آن‌ها باشیم.

در بخش دیگر این مراسم جعفر طهماسبی از رزمندگان و مداحان تخریب‌چی لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) خاطراتی از ایام عملیات کربلای ۵ بیان کرد.

ارسال دیدگاه