کد خبر : 528884

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ زمان : ۰:۰۱

تشکر ظریف از نامه راهگشای رهبر انقلاب درباره برجام

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان سؤال ملی حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را مورد بحث و بررسی قرار دادند. شهریاری در این سؤال از ظریف پرسید: وزارت امور خارجه در وادار کردن کشور افغانستان برای حقآبه دریاچه هامون چه اقداماتی انجام داده است؟ […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان سؤال ملی حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

شهریاری در این سؤال از ظریف پرسید: وزارت امور خارجه در وادار کردن کشور افغانستان برای حقآبه دریاچه هامون چه اقداماتی انجام داده است؟

محمدجواد ظریف وزیر خارجه که برای پاسخ به این سؤال در صحن علنی حضور یافته بود، در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: از رهبر معظم انقلاب برای نامه راهگشا و دستورالعمل‌هایی که حتماً نصب‌العین همه ما در دولت و دستگاه‌های اجرایی بوده سپاسگزاری می‌کنم.

وی با بیان اینکه مانند همیشه نظرات و رهنمودهای ایشان چراغ راه ما بوده و خواهد بود، افزود: از همه نمایندگان و رئیس مجلس هم برای کمکی که به فهم بهتر تمامی مفاد برجام انجام دادند، سپاسگزاری می‌کنم، از این پس همه ما در یک جبهه و یک گروه تلاش مستمر و مداومی خواهیم داشت که در اجرای رهنمودها و نظرات مقام معظم رهبری به بهترین نحو برجام را به شکلی اجرا کنیم که بیشترین منافع نصیب این مردم و نصیب مقاومت اسلامی و دوستداران و طرفداران جمهوری اسلامی ایران بشود.

وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد: از آقای شهریاری و همه نمایندگان استان سیستان و بلوچستان و سایر مناطق مرزی که این موضوع را مطرح کردند و البته حق مسلم مردم ما به خصوص مرزنشینان بزرگوار ماست، تشکر می‌کنم، وزارت خارجه حمایت از حقوق مردم ایران به ویژه سلحشوران مرزنشین ما که امنیت و اقتدار ما مرهون توانمندی‌ها، مقاومت‌ها و ایثارگری‌های این بزرگواران است را وظیفه خودش می‌داند و همواره در این جهت تلاش کرده و خواهد کرد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه اعتقاد دارد که باید موضوع حقابه ما در هامون، هیرمند و هریرود به عنوان یکی از موضوعات اساسی روابط ما با افغانستان مدنظر باشد، گفت: در ملاقات‌های متعدد ریاست جمهوری چه رئیس‌جمهور سابق و چه رئیس‌جمهور کنونی، در ملاقات‌های بنده با دبیر شورای عالی امنیت ملی افغانستان و رئیس اجرایی و وزیر امور خارجه افغانستان این موضوع مطرح شده است.

وی اضافه کرد: امروز بحث حقابه و رساندن آب هم در هیرمند، هم هریرود و هم هامون به عنوان یکی از مطالبات اصلی ما در مذاکرات با افغانستان مطرح است؛ قرارداد جامعی که در دولت آقای کرزای با جناب آقای روحانی مورد توافق قرار گرفت یکی از مفاد آن بحث تامین حقابه جمهوری اسلامی ایران در این سه محل یادشده است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه موضوع حقابه به عنوان یک موضوع مهم در مذاکرات ماست با طرف افغانستانی وجود داشته است، تصریح کرد: البته موضوع هامون مقداری گسترده‌تر از روابط دو جانبه است زیرا تعهدات بین‌المللی درباره حفظ تالاب‌های بین‌المللی وجود دارد. که ما در این زمینه هم از هر دو مسیر مسئله را پیگیری کردیم.

ظریف با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه، وزیر نیرو و رئیس سازمان محیط زیست به عنوان دستور کار عمده در روابط با افغانستان و همانطور حفاظت از منابع آبی داخلی بحث وضعیت هیرمند و هامون را مدنظر دارند خاطرنشان کرد: در تمامی مذاکرات این مسئله را پیگیری کردیم؛‌ مسئله جدیدی که در این دولت پیگیری شد این است که رعایت حقوق ما جزئی از یک بسته همکاری بین ما و افغانستان خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر برادران و خواهران ما در افغانستان توقع دارند که جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های حمایتی خود را نسبت به وضعیت مهاجران و توسعه افغانستان با جدیت و دقت دنبال کند ضرورت دارد که موضوع حقابه ایران در این سه محیط آبی مهم مورد توجه دولت افغانستان قرار بگیرد.

«آقای اشرف‌غنی شخصا به بنده قول دادند که این موضوع را به عنوان یک موضوع جدی پیگیری کنند. دبیر شورای عالی امنیت ملی افغانستان هم به همین ترتیب قول دادند که این موضوع پیگیری شود؛ امروز گروه کاری ما با دولت افغانستان موضوع آب را به صورت جدی بررسی می‌کند و تا زمانی که ما درباره آب به جمع‌بندی نهایی نرسیم قرارداد جامع بین ایران و افغانستان قطعی و نهایی نخواهد شد.»

وزیر امور خارجه با بیان اینکه بحث توسعه شرق کشور از اولویت‌های دولت و وزارت خارجه است، اظهار داشت: امروز ما با کشورهای مختلفی پیرامون راه‌ها و احیای بندر چابهار و همچنین رساندن منابع به این بخش کشور که یک روش مهم مبارزه با افراط در ایران، افغانستان و پاکستان است مذاکره داریم؛ این موضوع را در کنار حق آب با افغانستان و سایر کشورها بررسی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: حمایت از منافع مرزنشینان یکی از اولویت‌های وزارت خارجه است.

ظریف با تاکید براینکه افغانستان باید تعهدات خود را درباره حقابه هامون،‌ هریرود و هیرمند اجرا کند گفت: افغانستان تعهدات خود را در این باره اجرا نمی‌کند.

وی افزود: آنچه از از این رودخانه‌ها به ایران می‌رسد نتیجه سیلاب‌هایی است که رخ می‌دهد. نه حقابه‌ای که افغانستان به ساکنان شرق کشور می‌دهد.

وزیر امور خارجه موضوع حقابه رودخانه‌های هامون، هریرود و هیرمند را موضوع مشترک بین استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و رضوی خواند و گفت: هم موضوع حقابه در این سه محیط آبی و هم بحث توسعه شرق کشور از اولویت‌های وزارت خارجه بوده است.

وی با تاکید براینکه همواره یکی از موضوعات مذاکره کشورمان با طرف افغانی بحث حقابه‌ها بوده است، اظهار داشت: ما موضوع حقابه را در یک بسته می‌بینیم و باید همه نیازهای ما را در نظر داشته باشد.

ظریف از برنامه‌های گسترده دولت برای موضوع آب استان سیستان و بلوچستان سخن گفت و تصریح کرد: وزارت امور خارجه هم در حدود وظایف خود این مسئله را دنبال می‌کند.

وزیر امور خارجه در بخش پایانی سخن خود با ابراز خرسندی از بازگشت نیکبخت دیپلمات کشورمان در یمن گفت: امیدواریم وضعیت مفقودان کشورمان در منا نیز هرچه سریع‌تر مشخص شود.

ارسال دیدگاه