کد خبر : 4492

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ زمان : ۷:۰۷

تشخیص سریع بیماری ایدز

این ابزار کوچک به گوشی های تلفن همراه متصل می شود و دارای محفظه ای از جنس پلاستیک است که نمونه خون شخص درون آن قرار می گیرد. کاربر برای استفاده از دستگاه باید انگشت شست خود را روی آن فشار دهد. در اثر این فشار پوست دست بریده شده و قطره ای از خون […]

این ابزار کوچک به گوشی های تلفن همراه متصل می شود و دارای محفظه ای از جنس پلاستیک است که نمونه خون شخص درون آن قرار می گیرد.

کاربر برای استفاده از دستگاه باید انگشت شست خود را روی آن فشار دهد. در اثر این فشار پوست دست بریده شده و قطره ای از خون وارد محفظه می شود، از طرف دیگر محفظه حرکت می کند و مجموعه ای از معرف ها (شناساگر) که از قبل درون محفظه قرار گرفته اند، آزاد می شوند.

دستگاه توان الکتریکی موردنیاز برای گردآوری و ارسال اطلاعات را از طریق ورودی صوتی گوشی همراه که به آن متصل شده، دریافت می کند.

به اعتقاد محققان این دستگاه می تواند جایگزین روش سنتی تشخیص بیماری های عفونی شود. در حال حاضر از روشی موسوم به ایمونو سوربنت (ELISA مخفف عبارت enzyme-linked immunosorbent assay) برای تشخیص این نوع بیماری ها استفاده می شود و تجهیزات لازم برای این کار در حدود ۱۸ هزار دلار قیمت دارد؛ در حالی که هزینه تولید تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص بیماری با استفاده از گوشی همراه در حدود ۳۴ دلار است.

با استفاده از این روش می توان علاوه بر بیماری ایدز، بیماری عفونی سفلیس را نیز در مدت ۱۵ دقیقه تشخیص داد.

گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Science Transnational Medicine به چاپ رسیده است.

منبع : افکارنیوز

ارسال دیدگاه