کد خبر : 529436

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ زمان : ۱۲:۰۰

ترفند تازه آل سعود در جنگ یمن

جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت: درحالی که رژیم آل سعود مدعی است به اهدافش در جنگ یمن رسیده و قصد پایان دادن به آن را دارد، گزارش‌های موثق حاکی است این رژیم برای گریز از شکست در این جنگ، به صهیونیست‌ها متوسل شده است. منابع نظامی یمن اعلام کرده‌اند رژیم صهیونیستی از طریق ناوها […]

جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

درحالی که رژیم آل سعود مدعی است به اهدافش در جنگ یمن رسیده و قصد پایان دادن به آن را دارد، گزارش‌های موثق حاکی است این رژیم برای گریز از شکست در این جنگ، به صهیونیست‌ها متوسل شده است. منابع نظامی یمن اعلام کرده‌اند رژیم صهیونیستی از طریق ناوها و کشتی‌هایی که در دریای سرخ مستقر کرده، مستقیماً در حملات عربستان به یمن مشارکت دارد.
دست به دامن صهیونیست‌ها شدن بارزترین نشانه عجز و درماندگی عربستان در جنگ یمن است و این واقعیت را به اثبات می‌رساند که آل سعود برخلاف ادعاهایشان، نه تنها به هیچ یک از اهدافشان در جنگ یمن نرسیده‌اند، بلکه از آینده حکومت خود نیز نگران هستند.
در مورد سخنان وزیر خارجه عربستان که به همتای انگلیسی خود از نزدیک بودن پایان جنگ در یمن خبر داده بود، ناظران مسائل یمن گفته‌اند عربستان در رسیدن به اهدافش ناکام مانده و به همین دلیل، هفته گذشته مقاماتی از دولت آمریکا به مقامات سعودی توصیه کردند قبل از آنکه کاملاً در باتلاق یمن گرفتار شده و راهی برای خروج نداشته باشند، جنگ یمن را متوقف سازند.
اینکه رژیم عربستان واقعاً قصد پایان دادن به جنایت خود در یمن را دارد یا نه؟ چندان قابل تایید نیست ولی آنچه مسلم است این است که آل سعود در جنگ یمن شکست خورده است. رژیم سعودی هفت ماه قبل با برشمردن چند هدف، یمن را مورد تجاوز قرار داد و در این مدت از هیچ جنایتی در حق مردم محروم و بی‌دفاع یمن کوتاهی نکرد، ولی پس از گذشت این مدت، به هیچکدام از اهداف اعلام شده‌اش دست نیافت.
آل سعود با انواع سلاح‌های پیشرفته‌ای که اربابانشان در اختیار آنها قرار داده‌اند، یمن را مورد حمله قرار دادند و هر آنچه می‌خواستند علیه مردم یمن جنایت کردند بدون اینکه مورد اعتراض و محکومیت قدرت‌های جهانی مدعی دفاع از حقوق بشر و مجامع بین‌المللی به اصطلاح حامی صلح قرار بگیرند.
براساس تازه‌ترین آمار که وزارت بهداشت یمن منتشر کرده، تعداد غیرنظامیانی که در حملات ارتش عربستان کشته شده‌اند از ۶ هزار نفر فراتر رفته است، قربانیانی که در میان آنان ۱۲۷۷ کودک وجود دارد. بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند، ۱۰۹ بیمارستان و ۲۲۹ مرکز درمانی ویران شده است. تعداد کادر درمانی که در این حملات کشته شده‌اند نیز به ۷۳ نفر رسیده است.
براساس این گزارش، رژیم آل سعود، موارد متعددی از جمله در حمله به صنعا از بمب‌های نوترونی استفاده کرده در استان‌های صعده و باب المندب نیز بمب‌های خوشه‌ای و فسفری بکار برده است.
اکنون با گذشت هفت ماه از آغاز حمله عربستان به یمن جنایات گسترده‌ای که آل سعود در یمن صورت داد، حاکمان عربستان نه تنها به هیچ یک از آن اهداف نرسیده‌اند بلکه حملات متقابل و ضربات تحقیر کننده‌ای که مردم و نیروهای نظامی یمن به عربستان وارد کردند، حاکمان ریاض را به شدت تحت فشار قرار داده است.
هرچه از تجاوز رژیم ریاض می‌گذرد، برقدرت دفاعی مبارزان یمنی افزوده می‌شود و آنها ضربات شدیدتری را به اهداف ریاض وارد می‌کنند که حملات موشکی به پایگاه‌های نظامی عربستان، غرق کردن قایق‌های جنگی دشمن، پیشروی در خاک عربستان و دفع حملات دریائی نظامیان سعودی به بعضی بنادر یمن، نمونه‌هائی از این واقعیت هستند.
با در نظر گرفتن وضعیت وخیمی که حکومت عربستان در یمن دچار آن شده است می‌شود به این نکته رسید که اظهارات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان کاملاً از روی عجز و برای نجات از مهلکه یمن مطرح شده است.
حکام آل سعود، با طرح این ترفند جدید، به دو هدف می‌اندیشند: نخست اینکه خود را صلح‌طلب جلوه دهند و اینگونه وانمود کنند که متجاوز نیستند و اگر هم در یمن مداخله نظامی کردند برای اعاده ثبات و دفاع از حکومت این کشور بوده است که ادعایی کاملاً غیرواقعی و دروغ است و دوم اینکه خود را در این جنگ پیروز جلوه دهند و چنین وانمود کنند که به اهدافشان در یمن رسیده‌اند.
این ترفند فریبکارانه حاکمان سعودی قطعاً حاصلی نخواهد داشت و نخواهد توانست آل سعود را از باتلاق یمن نجات دهد. مردم یمن فریب این ژست‌ها را نخواهند خورد چنانکه هم انصارالله و هم ارتش یمن، ادعای ریاض را برای پایان جنگ رد کرده و آن را ترفندی برای گمراه کردن دانسته‌اند.
مردم یمن تصمیم خود را برای کسب استقلال و حاکم شدن بر سرنوشتشان گرفته‌اند و در این راه هزاران قربانی داده‌اند و هرگز نخواهند پذیرفت بار دیگر به شرایط گذشته باز گردند. آنها با استعانت و پایداری مثال زدنی در برابر متجاوزان متکبر و حامیان آنها ایستاده‌اند و قطعاً به چیزی کمتر از پیروزی قیام خود و محاکمه متجاوزان راضی نخواهند شد.
به همین دلیل است که حکومت عربستان برای نجات خود از کابوس یمن به هر دستاویزی متوسل می‌شود و طرح اخیر این رژیم در اعلام خروج از جنگ یمن را نیز باید در همین چارچوب ارزیابی کرد.

ارسال دیدگاه