کد خبر : 5663

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ زمان : ۷:۴۹

تحلیل‌گر آمریکایی: ایران، آرام‌ترین مردم دنیا را دارد

یک تحلیلگر آمریکایی در گزارشی با ذکر جزئیات مهم سفر خود به ایران نوشت: میراث‌های انقلابی منجمله بانوان محجبه کماکان در ایران رویت می‌شوند و از روحانیون گرفته تا عامه مردم با آرامش در حال زندگی هستند. به گزارش خبرگزاری فارس، «ماتیو استیونسن»، تحلیلگر و مولف آمریکایی اخیرا در پی سفری به ایران به ذکر […]

یک تحلیلگر آمریکایی در گزارشی با ذکر جزئیات مهم سفر خود به ایران نوشت: میراث‌های انقلابی منجمله بانوان محجبه کماکان در ایران رویت می‌شوند و از روحانیون گرفته تا عامه مردم با آرامش در حال زندگی هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «ماتیو استیونسن»، تحلیلگر و مولف آمریکایی اخیرا در پی سفری به ایران به ذکر نکاتی پرداخته و عنوان کرد: من بر خلاف ادعاهای  صورت گرفته، محور شرارتی بین ایرانیان ندیدم.

به گزارش وبگاه  تحلیلی «کانتر پانتچ»، این نویسنده آمریکایی در گزارش خود نوشت: من در سفر به خود به اقصی نقاط کشور ایران با قطار و اتوبوس هیچ گونه حس دشمنی در بین اهالی این کشور ندیدم. ایران کشور شیعه مسلک و پارسی است که بیشتر تنش‌های خارجی‌اش با کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان، آذربایجان ، روسیه و صدام حسین بود که این آخری با بمب‌های شیمیایی طی ۸ سال جنگ به این کشور حمله کرد.

این نویسنده آمریکایی در ادامه گزارش خود از ایران نوشت: در ایران خبری از محور شرارت نبود بلکه ایران کشوری است است که  سعی می‌کند در جهان مسیر خود را با دوستانش بپیماید. من در سفر خود به شهرهای مهم مذهبی، به مشهد و قم رفتم و متعصبین مذهبی را در حال نماز خواندن در  مکان‌های مقدس دیدم. در قم نیز روحانیون زیادی هستند که خواهان نابودی آمریکا و اسرائیل می‌باشند و البته مغازه‌های متعدد خرید سوغات با لامپ‌های نورانی  و کودکانی که با توپ فوتبال مشغول بازی هستند. من به مساجد ترکیه، پاکستان، سوریه و مصر نیز سفر کرده‌ام اما آرامترین مردم را ایران دارد.

نویسنده در بخشی دیگربا قیاس ایران و آمریکا و اسرائیل از لحاظ یورش به کشورهای دیگر عنوان داشت: ایران مذهبی شیعه دارد و می‌توان گفت که در خاورمیانه جمهوری‌ترین کشور را دارد و سیاست خارجی‌اش بر مبنای ظنین بودن به آمریکا و اسرائیل است. درست است که ایران کشور حامی حزب‌الله و حماس و فلسطین است و در امور داخلی لبنان و سوریه نیز نقش سایه‌ای دارد اما اسرائیل نیز به لبنان و سوریه  به کرات حمله کرده و آمریکا هم به حدود ۷ کشور خاورمیانه حمله یا نیرو اعزام کرده است.

نویسنده این مطلب سپس نسبت به عادی سازی روابط تهران و واشنگتن اظهار بدگمانی کرده و با رد ادعاهای «بنیامین نتانیاهو» درباره ایران نوشت: نکته جالب این بود که در جریان سفرم به ایران  بندرت نیروهای نظامی مسلح در سطح معابر، ناآرامی در خیابان‌ها  ناشکیبایی یا افراط گرایی‌های ملی را شاهد بودم. در بین ایرانیان آرامش وجود دارد و از میراث‌های انقلاب آن‌ها می‌توان به تصاویر بزرگ آیت الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای رهبران سابق و فعلی این کشور و البته زنان محجبه اشاره کرد.

در خاتمه این گزارش نویسنده عنوان کرد: ماندگارترین تصاویر من از ایران صد‌ها دانش‌آموزان مودبی بودند که در حین سفرم به شهرهای با شکوه فارس‌ها شاهدشان بودم و افرادی که انگلیسی صحبت کرده و نسبت به خارجی‌ها اشتیاق نشان می‌دادند و اغلب خواهان گرفتن عکس بودند. این دانش آموزان در آینده مبدل به حسابداران، داندانپزشکان و اساتید و نه جنگجو خواهند شد.

.

منبع : صدای ایران

ارسال دیدگاه