کد خبر : 2011

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۰۹ زمان : ۷:۰۰

تاریخچه مواد مخدر

مواد مخدر شامل انواع طبیعی که به طور مستقیم از گیاه خشخاش به وجود می‌آیند و انواع تصنعی که با تغییراتی از تریاک به دست می‌آیند (مثل متادون و پتدین) است. مواد مخدر از شیره استخراج شده از قوزه گیاه تریاک به دست می‌آید. تریاک از این شیره درست می‌شود و موادی مانند کدئین و […]

opium 300x200 تاریخچه مواد مخدر

مواد مخدر شامل انواع طبیعی که به طور مستقیم از گیاه خشخاش به وجود می‌آیند و انواع تصنعی که با تغییراتی از تریاک به دست می‌آیند (مثل متادون و پتدین) است.

مواد مخدر از شیره استخراج شده از قوزه گیاه تریاک به دست می‌آید. تریاک از این شیره درست می‌شود و موادی مانند کدئین و مرفین از تریاک گرفته می‌شود. مواد دیگری مانند هروئین طی فرآیندهایی از مرفین و کدئین ساخته می‌شود.

قرن‌هاست که تریاک برای مصارف درمانی و غیردرمانی به کار می‌رود. مانند شربتی که از تریاک ساخته می‌شود و برای بهبود حالتهای عصبی و توقف سرفه و اسهال مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حدود یکصد سال پیش راه استخراج مرفین به صورت خالص کشف شد و بنابراین توانستند آن را به صورت محلول قابل تزریق استفاده کنند.

هروئین در سال ۱۸۹۸ میلادی ساخته شد و در ایجاد اعتیاد از تریاک پیشی گرفت. گرچه هروئین ضد درد و مهارکننده سرفه قوی تری بود، ولی وابستگی به اعتیاد بیشتری نیز داشت.

تحقیقات بعدی باعث ایجاد دسته‌ای دیگر از داروهای مشتق شده از تریاک شد و آن ماده‌ای بود به نام نالوکسان که ضد مواد مخدر بود.

ارسال دیدگاه