کد خبر : 4178

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۰۷ زمان : ۱۲:۳۴

تاثیرات مثبت روزه بر شیمی درمانی

مطالعات مختلف در آمریکا، آلمان و سوئیس نشان داده‌اند روزه در برابر بیماری‌های خاص مفید است و به از دست دادن وزن کمک می‌کند.  به گزارش فرهنگ نیوز، سایت فرانسوی تغذیه خوب در مقاله‌ای نوشت: روزه یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان است؛ امتناع داوطلبانه از غذاهای جامد یا مایع در طول یک دوره معین و […]

مطالعات مختلف در آمریکا، آلمان و سوئیس نشان داده‌اند روزه در برابر بیماری‌های خاص مفید است و به از دست دادن وزن کمک می‌کند.
 به گزارش فرهنگ نیوز، سایت فرانسوی تغذیه خوب در مقاله‌ای نوشت: روزه یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان است؛ امتناع داوطلبانه از غذاهای جامد یا مایع در طول یک دوره معین و به صورت متناوب به استثنای آب که باعث سم زدایی و حفظ سلامت می‌شود به عنوان یک درمان طبیعی شناخته شده است. این روش حتی توسط حیوانات استفاده می‌شود، زمانی که حیوانات بیمار یا مجروح می‌شوند از خوردن امتناع می‌کنند.

روزه یکی از رسوم مذهبی مسلمانان در ماه مبارک رمضان است و حتی کاتولیک‌ها نیز روزه می‌گیرند. این کار در واقع پاک کردن ذهن و تمرکز بر ضروریات است اما مزایای بی‌شماری دارد که محققان در طی مطالعات خود متوجه آن شده‌اند.

فواید روزه:

مطالعه‌ای که توسط محققان در مرکز پزشکی درمانی یوتا – آمریکا بر روی ۲۰۰ نفر انجام شد نشان داد روزه گرفتن به مدت تنها ۲۴ ساعت باعث افزایش هورمون رشد GH (هورمون چربی سوز) می‌شود که ۲٫۰۰۰ درصد در مردها و ۱٫۳۰۰ درصد در زن‌ها بوده است و روزه برای بیماری‌های قلبی و عروقی مفید است.

در واقع چند ساعت غذا نخوردن سطح تری گلیسیرید که عامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی است را در بیماران کاهش می‌دهد.

روزه برای فشار خون بالا مفید است

سطح تری گلیسیرید و کلسترول در طول روزه داری کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه مشکلات فشار خون را کاهش می‌دهد.

روزه برای درمان دیابت مفید است

در مطالعه‌ای ثابت شد روزه گرفتن باعث کاهش سلول‌های چربی می‌شود و فرد روزه دار کمتر در معرض خطر انسولین که علت اصلی دیابت نوع ۲ است قرار می‌گیرد.

روزه باعث کاهش وزن می شود

مطالعات در سال ۱۹۹۲ و ۲۰۱۳ بر روی بزرگسالان به مدت ۱۲ هفته انجام شد؛ برخی صبحانه می‌خوردند و برخی صبح‌ها ناشتا بودند، در این آزمایش معلوم شد افرادی که صبحانه نمی‌خوردند نسبت به دیگران وزن بیشتری از دست دادند.

نتیجه گیری:

در مرحله اول این واقعیت در مورد روزه گرفتن وجود دارد که باعث کاهش وزن می‌شود علاوه بر این برای درمان بیماری موثر واقع شده است.

روزه باعث کاهش افسردگی می‌شود

مطالعات انجام شده در آمریکا و آلمان نشان دادند بیمارانی که مدت کوتاهی روزه گرفتند به دلیل تغییرات هورمونی، روحیه خوبی پیدا کردند و این روزه گرفتن باعث افزایش کورتیزول در صبح، دوپامین و سروتونین در روز شد و باعث کاهش هورمون‌های انسولین شد.

به همین دلیل در آلمان و سوئیس به طور گسترده‌ای برای درمان‌ها حتی توسط تامین اجتماعی، این درمان (روزه گرفتن برای بیماران) انجام شد.

اثرات شیمی درمانی را افزایش می‌دهد

یک مطالعه توسط دکتر «والتر لونگو» در آمریکا انجام شد که در مجله علوم پزشکی نیز منتشر شد و نشان داد دوره‌های کوتاه روزه داری، گسترش برخی سرطان‌ها را در موش‌ها را محدود کرد.

ترکیب روزه با شیمی درمانی اثر بخشی درمان را افزایش می‌دهد.

محققان گفتند: ما تا کنون خواص بی‌شماری از روزه داری را کشف کردیم اما به نظر ما خواصی بیش از این در سلامت انسان دارد که هنوز به برخی از این خواص پی نبرده‌ایم اما ما می‌توانیم از روزه به عنوان یک درمان در آینده استفاده کنیم یا حداقل مصرف غیر ضروری داروهای خاص را محدود کنیم، روزه گرفتن یک درمان طبیعی است که نیاز به هیچ داروی شیمیایی ندارد؛ علاوه بر این از نظر اقتصادی هزینه‌ای ندارد.

روزه گرفتن مزایای بسیاری دارد و دانشمندان به طور فزاینده به روزه داری و درمان بیماران از این طریق علاقه مند شده‌اند؛ در واقع تعدادی از بیماری‌ها با رژیم غذایی و شیوه زندگی در ارتباط است.

 

منبع: فارس
ارسال دیدگاه