کد خبر : 529763

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ زمان : ۰:۰۱

تأیید قرص درمان ایدز

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرص درمان عفونت HIV-1 در افراد ۱۲ سال به بالا را تایید کرد. این قرص Genvoya نام دارد و محصول شرکت Gilead Sciences است و در یک دوز مشخص ساخته شده است.  به گزارش سازمان غذا و دارو، قرص عفونت HIV برای افراد ۱۲ سال به بالا که وزن […]

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرص درمان عفونت HIV-1 در افراد ۱۲ سال به بالا را تایید کرد.

این قرص Genvoya نام دارد و محصول شرکت Gilead Sciences است و در یک دوز مشخص ساخته شده است. 
به گزارش سازمان غذا و دارو، قرص عفونت HIV برای افراد ۱۲ سال به بالا که وزن بیشتر از ۳۵ کیلوگرم دارند و تابحال درمان نشده اند، قابل استفاده است؛ همچنین می توان از این دارو در افرادی استفاده کرد که ویروس توسط درمان های دیگر سرکوب شده باشد. این دارو حاوی یک مهارکننده قوی HIV به نام تنوفوویر است که قبلا توسط همین سازمان تایید شده بود. 
تحقیقات نشان می دهد که این مهارکننده دقیقا وارد سلول های آلوده به ویروس می شود و بسیار کارآمد تر از مدل های قبلی داروست، بنابراین می توان از دوز پایین آن استفاده کرد. کاهش عوارض جانبی مانند پوکی استخوان و بیماری های کلیوی که در داروهای دیگر درمان ایدز شایع است، یکی دیگر از مزیت های این قرص جدید است.
HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند که روند سرعت بیماری را کند کنند. 
ایدز از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان ششمین بیماری کشنده نام گرفته است. در حال حاضر حدود ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس HIV مبتلا هستند و تابه حال حدود ۳۹ میلیون نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )
ارسال دیدگاه