کد خبر : 523660

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ زمان : ۱۳:۰۰

بیماری دیابت ، علائم دیابت ، عوارض دیابت

مجله اینترنتی تازه های جهان : علائم دیابت در نوع اول به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، ولی در دیابت نوع دوم نشانه‌ها به تدریج بروز می‌کند. عمده‌ترین علائم بیماری قند عبارت است از تشنگی و تکرار ادرار، احساس گرسنگی شدید، ضعف و کاهش وزن. بیمار دیابتی را که در صورت عدم کنترل و درمان دچار اغما […]

مجله اینترنتی تازه های جهان : علائم دیابت در نوع اول به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، ولی در دیابت نوع دوم نشانه‌ها به تدریج بروز می‌کند. عمده‌ترین علائم بیماری قند عبارت است از تشنگی و تکرار ادرار، احساس گرسنگی شدید، ضعف و کاهش وزن.

بیمار دیابتی را که در صورت عدم کنترل و درمان دچار اغما شده، فوراً باید به بیمارستان رساند.

مهم‌ترین علائم اغما عبارت است از حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، مشکلات تنفسی، گیجی، بیهوشی و به مشام رسیدن بوی استون از دهان و ادرار.

بیماری دیابت در هر ۲ نوع باید هرچه زودتر کنترل شود تا از عوارض وخیم آن جلوگیری گردد.

عوارض دیابت عبارت است از : ناراحتی‌های چشمی و در نهایت کوری، بیماری‌های قلب و عروق، ناراحتی‌های کلیوی و ناراحتی‌های اعصاب محیطی که به صورت ضایعات و زخم‌های بهبود نیافتنی و ناراحتی‌های مربوط به پا که معمولاً منجر به قطع عضو می‌گردد ظاهر می‌شود.

بیماری دیابت هنوز قابل درمان نیست، اما با رعایت چند نکته مهم می‌توان میزان قند خون خود را به راحتی در حالت تعادل نگه داشت. به طور کلی پایه و اساس هر نوع درمان دیابت عبارت است از : تغذیه مناسب، ورزش، انسولین برای بیماران نوع اول و داروهای پایین آورنده قند خون برای بیماران نوع دوم، کنترل سوخت و ساز یعنی اندازه‌گیری قند خون، قند و استون ادرار به طور مرتب، کسب آموزش‌های ضروری و دوری از استرس و نیز مراجعات منظم به پزشک معالج.

دکتر جهان‌بخش راد

ارسال دیدگاه