کد خبر : 529544

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۴ زمان : ۸:۰۰

به کودک اجازه صحبت‌کردن بدهید

شیوا وکیلی روانشناس تربیتی عنوان کرد: گاهی کودکان از خواسته‌های والدین خودداری کرده که باعث آزار آن‌ها می‌شود ولی با ایجاد یک رابطه دوستانه و گفت‌و‌گوی صمیمانه با کودک می‌توان آن‌ها را در انجام کارهایشان ترغیب کرد. وی تصریح کرد: اگر والدین برای کودک خود وقت گذاشته حتی تا ۱۵ دقیقه در روز و با […]

صحبت کردن به کودک اجازه صحبت‌کردن بدهید
شیوا وکیلی روانشناس تربیتی عنوان کرد: گاهی کودکان از خواسته‌های والدین خودداری کرده که باعث آزار آن‌ها می‌شود ولی با ایجاد یک رابطه دوستانه و گفت‌و‌گوی صمیمانه با کودک می‌توان آن‌ها را در انجام کارهایشان ترغیب کرد.
وی تصریح کرد: اگر والدین برای کودک خود وقت گذاشته حتی تا ۱۵ دقیقه در روز و با تمام وجود در ایجاد یک رابطه عاطفی با فرزند خود بکوشند می‌توانند طی یک گفت‌و‌گوی دوستانه خواسته‌های خود را به کودک بازگو کنند.
این روانشناس در ادامه گفت: هر گز نباید خواسته خود را از کودک دستوری بیان نمود مثلا برو اتاقت را مرتب کن، وسایلت را جمع کن، درس‌هایت را بخوان و… و باید در کنار کودک نشست و ضمن مشاهده و تحسین کاری که در حال انجامش بوده با او در مورد وظایف دیگرش صحبت نمود.
وکیلی در پایان افزود: به کودک اجازه بازگوکردن احساساتش را بدهید، مثلا اگر در مورد درس خواندن مشکلی دارد، با خشم با وی رفتار نکنید بلکه اجازه صحبت و بیان دلایلش را برای این نارضایتی بدهید.
ارسال دیدگاه