کد خبر : 486111

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۷ زمان : ۷:۴۵

به زودی دیگر خبری از سیمکارت در تلفن های همراه نخواهدبود

شاید با خواندن تیتر این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور می توان بدون داشتن سیمکارت تماس برقرار کرد یا از اینترنتی که اپراتورها در اختیار کاربران قرار می دهند استفاده کرد؟ شاید عجیب به نظر برسد اما کمپانی هایی مانند اپل و سامسونگ در حال مذاکره با اپراتورهای بزرگی هستند تا با معرفی […]

شاید با خواندن تیتر این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور می توان بدون داشتن سیمکارت تماس برقرار کرد یا از اینترنتی که اپراتورها در اختیار کاربران قرار می دهند استفاده کرد؟ شاید عجیب به نظر برسد اما کمپانی هایی مانند اپل و سامسونگ در حال مذاکره با اپراتورهای بزرگی هستند تا با معرفی e-SIM نیاز به استفاده از سیمکارت را حذف کنند.

ظاهرا رقابت سامسونگ و اپل پایان ندارد. آنها این مجادله بی پایان را این بار درباره ساخت و استفاده از e-SIM ادامه می دهند. تکنیکی که قرار است جایگزین سیمکارت های قدیمی شود و به وسیله آن کاربران می توانند بدون خرید یک قطعه جدید بین اپراتورهای سرویس دهنده مختلف سوئیچ کنند. به گفته ۹to5mac، اپراتورهای بزرگی نیز قرار است در زمینه e-SIM با این دو کمپانی همکاری کنند که از جمله آنها می توان به AT&T، T-mobile، Vodafone و Orange اشاره کرد. این گروه امیدوارند در سال ۲۰۱۶ بتوانند تکنولوژی جدید خود را در اختیار کاربران قرار دهند. البته اپل با چنین سیستمی نا آشنا نیست. آنها قبلا هم تجربه استفاده محدود از سیمکارت های مخصوص خود را داشته اند که به وسیله آنها کاربران می توانستند به صورت آنی اپراتور دلخواه خود را انتخاب کنند. به این ترتیب استفاده از تکنولوژی جدید e-SIM در تمامی دستگاه های اندرویدی و اپلی رواج پیدا خواهد کرد. البته اپل از روحیه عجیب خود دست بردار نیست و به گفته Financial Times آنها قصد ندارد e-SIM را جایگزین سیمکارت اپل کنند و هر دوی این تکنولوژی ها به موازات یکدیگر وجود خواهند داشت.

شاید در ابتدا این اتفاق بسیار هیجان انگیز به نظر برسد، اما نکاتی نیز وجود دارند که می بایست به آنها هم توجه کرد. مورد اول از بین رفتن تلفن های به اصطلاح “دو سیمکارته” است. با وجود قابلیت جدید دیگر کسی به فکر خریدن سیمکارت های متعدد نخواهد بود و به این ترتیب بازار تلفن های دو سیمکارته رفته رفته حذف خواهد شد. مورد بعدی خود اپراتورها هستند. با حذف سیمکارت و محدودیت های آن، رقابت بسیار شدیدی بین اپراتورهای موبایلی برای ارائه بهترین و گسترده ترین سرویس ها (از دید پوشش جغرافیایی) آغاز می شود. این مورد مسلما به نفع کاربران است اما باید دید در کشورهایی مانند ایران که رقابت بین چند شرکت سرویس دهنده در حوزه ای مانند این معنای خاصی ندارد اوضاع به چه شکل پیش می رود.

ارسال دیدگاه