کد خبر : 2967

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۸ زمان : ۹:۴۱

بنزین ایران گران‌تر از بنزین جهانی

اداره امور اوپک و روابط با مجامع آسیایی وزارت نفت امروز با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: قیمت هر بشکه بنزین در بازار سنگاپور با ثبت بیش از چهار دلار و ۶۰ سنت کاهش به بشکه ای حدود ۶۵ دلار رسید. با توجه به اینکه هم اکنون هر بشکه بنزین معادل ۱۵۹ میلیون لیتر ظرفیت […]

اداره امور اوپک و روابط با مجامع آسیایی وزارت نفت امروز با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: قیمت هر بشکه بنزین در بازار سنگاپور با ثبت بیش از چهار دلار و ۶۰ سنت کاهش به بشکه ای حدود ۶۵ دلار رسید.

با توجه به اینکه هم اکنون هر بشکه بنزین معادل ۱۵۹ میلیون لیتر ظرفیت دارد و با احتساب قیمت دلار آزاد حدود ۳۰۰۰ تومانی هم اکنون قیمت یک لیتر بنزین سوپر با استاندارد یورو پنج اتحادیه اروپا و با اکتان بالیا ۹۰ حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان تخمین زده می شود.
همزمان با سقوط آزاد قیمت بنزین متاثر از بهای نفت خام در بازار جهانی، انجمن جایگاه داران سوخت کشور با انجام مکاتباتی با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران خواستا کسب مجوز واردات بنزین توسط بخش خصوصی شدند.
ناصر رئیسی فرد امروز در گفتگو با مهر با بیان اینکه جایگاه داران سوخت آماده واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا هستند، گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید وزارت نفت مجوز واردات بنزین بریا بخش خصوصی واقعی را صادر کند.
رئیس انجمن کارفرمایی جایگاه داران سوخت کشور با اعلام اینکه قرار بود شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خصوصی شودف تصریح کرد: با توجه به دولتی باقی ماندن این شرکت نفتی فعلا بخش خصوصی فرصتی برای واردات و فروش بنزین با کیفیت در داخل کشور پیدا نمی‌کند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امکان واگذاری مخازن وانبارهای نفتی به بخش خصوصی هم مطابق با اصل ۴۴ قنون اساسی وجود دارد، اظهار داشت: جایگاه داران در صورت فراهم شدن زیر ساخت ها حاضر به واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا و مطابق با سیاست های وزارت نفت هستند.
رئیسی فرد با یادآوری اینکه در صورت عرضه و فروش بنزین با استاندارد بالا  به صورت حق العملی قاچاق این فرآورده نفتی هم متوقف می شود، خاطرنشان کرد: با وجود فراهم بودن شرایط فعلا وزارت نفت برنامه ای برای مشارکت بنزین در حوزه واردات سوخت را ندارد.
.
منبع: مهر
ارسال دیدگاه