کد خبر : 529261

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ زمان : ۸:۰۰

بناهای تاریخی اصفهان، اسیر شدند

یکی از بناهای تاریخی که سال هاست روند تعمیر را طی می کند، طبقه دوم کاخ هشت بهشت اصفهان است. اهالی محل می گویند، بیش از ۱۵ سال است تابلوی «طبقه دوم در حال تعمیر است» بر سر در آن نصب شده و با این که بارها مسئولان استانی خبر از اتمام این تعمیرات داده […]

آثار تاریخی عالی‌قاپو بناهای تاریخی اصفهان، اسیر شدند

یکی از بناهای تاریخی که سال هاست روند تعمیر را طی می کند، طبقه دوم کاخ هشت بهشت اصفهان است. اهالی محل می گویند، بیش از ۱۵ سال است تابلوی «طبقه دوم در حال تعمیر است» بر سر در آن نصب شده و با این که بارها مسئولان استانی خبر از اتمام این تعمیرات داده اند، همچنان نشانه های مرمت روی این بنا مشاهده می شود.

کاخ عالی قاپو، ازجمله بناهای تاریخی اصفهان است که چند سالی درگیر داربست های فلزی بود تا این که چند روز گذشته، داربست های قسمت پیشانی بنا بالاخره با انتقادهای بسیاری که رسانه ای شده بود، برداشته شد. البته داربست های بخش دیگری از بنا همچنان پابرجاست.

کاخ چهلستون نیز ۱۰ سالی در دست مرمتگران اسیر بود تا این که به تازگی طرح مرمت دیوارنگاره ها (نقاشی های دیواری) تالار مرکزی این مجموعه جهانی به اتمام رسیده است.

مسجدجامع اصفهان نیز که به دایره المعارف و موزه معماری ایران مشهور است و سال ۲۰۱۲ به ثبت جهانی رسید، بخش هایی از آن نظیر بام ها توسط مرمتگران اصفهانی در حال مرمت است. البته در سال های ۸۲ تا ۸۴ عملیات مرمت بام ها یک بار به صورت کاهگل حفاظتی انجام پذیرفته بود، اما به علت فرسایش دوباره بام ها مورد مرمت قرار گرفت.

این مشکلات در حالی وجود دارد که رئیس جمهور در سفر بهمن سال گذشته خود به این استان، اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی به مرمت احیای آثار تاریخی اصفهان اختصاص داد. البته قرار شده است نصف آن امسال و ۲۰ میلیارد تومان دیگر سال ۹۵ تخصیص یابد. با توجه به شرایط نامناسب بناها و آثار تاریخی استان اصفهان، بی تردید این بودجه، نوشدارویی است که باید قبل از مرگ این آثار وصول شود.

مرمت آثار تاریخی به نوبت

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان، چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که این استان ۲۰ هزار اثر ارزشمند تاریخی دارد. اظهار کرد: تعداد زیادی از این آثار، نیاز فوری به ترمیم یا مرمت دارند که با وصول بودجه در نظر گرفته شده که رئیس جمهور قول آن را داده است، می توان روح تازه ای به کالبد این آثار زخم دیده بخشید.

فریدون اللهیاری افزود: اولویت بازسازی، مرمت و احیا، با آثار معروفی است که به ثبت جهانی رسیده اند. در همین حال قرار است مرمت و نگاه داری بخشی از بناهای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شود تا به گفته مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور این سازمان از بازسازی، مرمت و حفظ و نگاه داری دائمی این بناهای تاریخی مطمئن شود.

وی درباره مصوبه رئیس جمهور افزود: با این که هنوز مصوبه ۴۰ میلیارد تومانی دولت برای مرمت آثار تاریخی تخصیص نیافته است، اما کار بازسازی و مرمت را آغاز کرده ایم. این کار به مرمتگرانی که مجوز رسمی و مورد تائید اداره کل دارند، سپرده شده است. این مرمتگران در یک فرآیند مناقصه شرکت و پس از تائید طرح های پیشنهادی آنها توسط اداره کل میراث فرهنگی، فعالیت خود را آغاز می کنند.

لزوم مطالعات پژوهشی

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در جریان این بازدید با اشاره به این که طرح های میراث فرهنگی، کوچک اما بسیار حساس و زمان بر است، گفت: بناهای اصفهان مربوط به دوره های مختلف تاریخی هستند و امکان دارد در جریان مرمت به مطالعات پژوهشی نیاز داشته باشند؛ برخی از این مطالعات بین شش تا هفت ماه به طول می انجامد.

علی کامیابی اختصاص اعتبار لازم به پروژه های مرمتی برای مطالعات، تحقیق و عملیات اجرایی را ضروری دانست و گفت: بهترین زمان اختصاص اعتبار به طرح ها، فصل های گرم سال است، اما متأسفانه اعتبارات مرمتی در فصل های سرد اختصاص می یابد.

رونق گردشگری

یک کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان نیز در گفت وگو با جام جم، تسریع در روند مرمت بناهای تاریخی اصفهان و حتی افزایش میزان ورود گردشگران به این شهر را ضروری دانست وگفت: با توجه به برنامه ششم توسعه ـ که به نقش گردشگری در رونق اقتصاد توجه ویژه شده است ـ باید همه دستگاه های مربوطه دست به دست هم بدهند و در جهت حفظ و احیای آثار تاریخی و میراث فرهنگی تلاش کنند.

چکاوک ناصری با اشاره به این که صنعت گردشگری، نقش پررنگی در رونق اقتصادی استان اصفهان دارد، افزود: گردشگران داخلی و خارجی با هدف بازدید از بناهای تاریخی به اصفهان سفر می کنند و اگر این بناها در معرض تخریب و نابودی قرار گیرند، صنعت گردشگری این استان از رونق خواهد افتاد. وی تصریح کرد: عده زیادی از مردم اصفهان به طور مستقیم و غیرمستقیم در صنعت گردشگری مشغول کار هستند و در صورت بی توجهی به میراث فرهنگی، شاهد کاهش ورود گردشگران به اصفهان خواهیم بود.

وی معتقد است: آثاری چون میدان نقش جهان و چهل ستون نیازمند مرمت اساسی هستند که البته با صرف بودجه ویژه انجام پذیر است. سرمایه گذاری در بخش میراث فرهنگی و گردشگری نه تنها بازگشت پذیر است بلکه ابعاد مثبتی همچون ترویج فرهنگ و هنر را به دنبال خواهد داشت. در همین حال، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در گفت وگو با جام جم، از وصول نیمی از اعتبار مصوب سفر ریاست جمهوری برای مرمت آثار تاریخی اصفهان خبر می دهد.

ناصر طاهری با اشاره به این که کل مبلغِ مصوب ۴۰ میلیارد تومان است و در حال حاضر ۲۰ میلیارد تومان آن وصول شده است، می گوید: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال برنامه ریزی برای چگونگی هزینه کرد این مبلغ است.

وی با بیان این که این مبلغ متعلق به سراسر استان اصفهان است، می افزاید: ما همه آثار و بناهایی را که قرار است مرمت شوند، دسته بندی کرده ایم و برخی بناهای تاریخی را در اولویت قرار داده ایم.

اولویت بندی مرمت بناهای تاریخی اصفهان

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان با تاکید بر این که آثار ثبت شده بین المللی استان در اولویت مرمت است، می گوید: بناهایی مانند مجموعه میدان نقش جهان، کاخ چهلستون و مسجد جامع اصفهان در صدر فهرست مرمت اداره کل قرار دارد. سایر آثار تاریخی استان مانند مساجد، کلیساها، کنیسه ها، پل های تاریخی، برج های کبوتر، بقاع متبرکه، معابر تاریخی، کاروانسراها و آب انبارها نیز با اعتبار تخصیص یافته در مراحل بعدی مرمت خواهد شد.

مجتبی نیک اقبال

منبع : جام جم آنلاین
ارسال دیدگاه