کد خبر : 525310

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۵ زمان : ۱۶:۰۰

بلایی که روی اعصاب تهرانی‌ها راه می رود! / زلزله اعصاب پیش لرزه‌ای برای زلزله در تهران

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، بیش از یک دهه است که بازار شایعه زلزله در تهران داغ است.به گونه ای که با وقوع زلزله در شهرهای دیگر کشور این امر تشدید می شود و در آن زمان است که برخی از مسئولین مربوطه هم دلواپس می شوند و با حضور در برنامه های […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، بیش از یک دهه است که بازار شایعه زلزله در تهران داغ است.به گونه ای که با وقوع زلزله در شهرهای دیگر کشور این امر تشدید می شود و در آن زمان است که برخی از مسئولین مربوطه هم دلواپس می شوند و با حضور در برنامه های مختلف صدا و سیما به مردم هشدار می دهند و بعد از چند روز مجددا بحث زلزله تهران در شایعات و کوچه و بازار باقی می ماند.

لزوم از بین بردن بار روانی منفی زلزله

اینکه وقوع زلزله فاجعه بار در تهران چند درصد احتمال دارد و خدایی نکرده بعد از وقوع آن چه حوادث فاجعه باری رخ می دهد، مهم است اما مهمتر از آن، موضوعی که قابل اهمیت است بار منفی دامن زدن به شایعات و فشار بر افکار عمومی است.به گونه ای که زلزله شاید حالا حالاها در تهران به وقوع نپیوندد ولی بار منفی روانی آن در جامعه پدیدار باشد.

البته این دلیل نمی شود که مسئولین مربوطه و مردم به خواب زمستانی فرو بروند و احتمال وقوع زلزله در تهران و یا هر شهر دیگری را جدی نگیرند و از نکات آموزشی هنگام وقوع زلزله غافل شوند.

از فاجعه بلایای طبیعی چگونه بکاهیم؟

بلایای طبیعی همانطور که از نامش پیداست وقوع و یا عدم وقوع آن دست انسان نیست، اما انسان می تواند با تدبیر و آموزش لازم از فجایع این بلایا بکاهد.الحق و الانصاف در ایران هم به دلیل عدم آموزش لازم در هنگام وقوع بلایای طبیعی و همچنین عدم رعایت زیرساخت هایی که می تواند از شدت فجایع کم کند باعث می شود که هم بار روانی جامعه درباره زلزله و بلایای طبیعی کم شود و در مرحله بعد در زمان وقوع زلزله آمادگی لازم برای انسان وجود داشته باشد.

این جمله که دزدی بد است و بار روانی ای که برای مال باخته و اطرافیان به وجود می آید، بدتر را همه شنیده ایم.به گونه ای که مثلا سرقت ضبط یک اتومبیل شاید برای مالباخته ناراحتی زیادی به وجود نیاورد اما بار روانی و استرسی که بعد این اتفاق برای شخص مال باخته به وجود می آید می تواند تا مدت زیادی غیر قابل جبران باشد.

جای خالی آموزش عملی به مردم در برنامه های ستاد بحران

مطمئنا باید همواره مردم و مسئولین برای وقوع بلایای طبیعی آماده باشند، جای خالی آموزش عملی و آگاه ساختن مردم هنگام وقوع زلزله کاملا احساس می شود به گونه ای که متاسفانه کماکان، بسیاری از مردم نمی دانند که هنگام وقوع زلزله باید چه کنند.دستپاچگی مردم هنگام وقوع زلزله می تواند حتی در زمانی که آن زلزله خرابی به بار نیاورد، سبب مصدومیت فیزیکی اشخاص شود.به گونه ای که عجله اشخاص در هنگام زلزله برای فرار سبب شکستگی دست و پا می شود.

از طرفی دیگر قبل از وقوع زلزله و در شرایط عادی می طلبد، سازمان مدیریت بحران همه ابعاد زلزله را پیش بینی کند به گونه ای که از همه ظرفیت های خود در قبل و بعد از وقوع زلزله احتمالی استفاده کند.معمولا سازمان های این چنینی قبل از وقوع بلای طبیعی به انتشار چند بروشور و توصیه و هشدار اکتفا می کنند اما تجربه ثابت کرده است که اگر زلزله فاجعه باری رخ دهد چند بروشور و هشدار ساده نمی تواند دردی از آن فجایع را دوا کند.

farhangnews 142449 408883 1440660531 بلایی که روی اعصاب تهرانی‌ها راه می رود! / زلزله اعصاب پیش لرزه‌ای برای زلزله در تهران

اگر هم مانوری در مدارس و یا سازمان ها و ارگان ها برگزار کنند، تیم همکاری کننده آنقدر ناهماهنگ هستند که بعد از اتمام مانور به جای اینکه افراد امیدوار شوند نسبت به حوادث بعد از وقوع زلزله احتمالی ناامید تر می شوند.در کشورهای توسعه یافته از جمله چین و ژاپن که در برابر زلزله های بیش از ۷ریشتر هم مقاومت جانانه دارند، به آموزش عملی و آگاه سازی مردم و در نهایت آمادگی ستادهای این چنینی با نهایت دقت و هماهنگی اکتفا می کنند و نه به انتشار چند بروشورو یا آموزش ناقص.

فکر زلزله بدتر از وقوع آن است،فکری کنیم

تفکر زلزله بیش از ۶ریشتر در تهران شاید دردناک تر از وقوع آن باشد، آش زلزله در تهران آنقدر شور است که حتی مسئولین شهری و کشوری هم از وقوع فاجعه بار آن به شدت واهمه دارند.به گونه ای قبل از زلزله خفیف دو روز گذشته تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر پایتخت گفته بود:” اگر زلزله‌ای با شدت بالا در تهران رخ دهد نه تنها فاجعه سال و قرن بلکه فاجعه تاریخ خواهد بود به همین دلیل هم باید برای تهران فکر اساسی کرد.”

اگرچه این گفته چمران منطقی به نظر می رسد اما مهم این است که این فکر اساسی چه زمانی باید صورت بگیرد؟ می گویند ایرانی ها سلطان اما و اگر هستند حتی در بازی های ورزشی اما سزای حذف از مسابقات ورزشی قطعا تفاوت زیادی با وقوع زلزله مرگ بار در تهران دارد.هم مردم و هم مسئولان در حد وظایف خود به فکر اساسی قبل از وقوع حادثه باشند.

مهدی مهدیان

منبع : پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی ( فرهنگ نیوز )
ارسال دیدگاه