کد خبر : 530072

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ زمان : ۶:۰۰

بزرگترین تهدید اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها چیست؟

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی در همایش ساخت درونی قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه عالی دفاع ملی ‌گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های ابلاغی از مباحث راهبردی در حوزه اقتصاد بشمار می‌آید که ما براساس این سیاست‌ها عمل می‌کنیم. وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی می‌خواهد اقتصاد پرنوسان ایران را به […]

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی در همایش ساخت درونی قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه عالی دفاع ملی ‌گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های ابلاغی از مباحث راهبردی در حوزه اقتصاد بشمار می‌آید که ما براساس این سیاست‌ها عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی می‌خواهد اقتصاد پرنوسان ایران را به سمت اقتصاد پرشتاب و پایدار هدایت کند، افزود: دولتی بودن و مشارکت اندک مردم در اقتصاد از موانع اساسی رشد اقتصاد و گسترش فساد در سیستم اقتصادی کشو راست که باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب نسبت به سیاست های اصل ۴۴ تاکید دارند با رویکردی جدی شرایط را تغییر دهیم.

طیب‌نیا اقتصاد مقاومتی را اقتصادی آسیب‌ناپذیر در مقابل نوسانات اقتصاد جهانی دانست و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی ما از همه ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی برای مقابله با سکان‌های خارجی بهره بگیریم البته اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر است و نمی‌توان از این موضوع غفلت کرد.

وزیر اقتصاد توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را لازمه هوشیاری و هوشمندی لازم برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود بین‌المللی دانست و تصریح کرد: برون‌گرایی یعنی اینکه ما از منافع بالقوه موجود در اقتصاد بین‌الملل بهره‌برداری کنیم و آن را در جهت تحکیم بنیان‌های اقتصادی و رفاه مردم به کار بگیریم.

وی برون‌گرایی و درونگرایی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و در بیان چرایی این گفته خود، اظهار داشت: برون‌گرایی بدون درون‌گرایی اقتصاد را ضعیف و درون‌گرایی بدون برون‌گرایی نیز مانع پیشرفت اقتصاد می‌شود.

طیب‌نیا با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی بعد از آن که نتوانستند با جنگ تحمیلی سیاست‌های خود را دنبال کنند آسیب‌ها و نقطه‌ضعف‌های ما را شناساسی و روی آن متمرکز شدند، اظهار داشت: اقتصاد وابسته به نفت از نقاط آسیب‌پذیر ما بود و دشمن از این نقطه استفاده و تحریم‌های را علیه ما اعمال کرد، چرا که دشمن دریافت که تولید و مصرف داخلی ما وابسته به درآمدهای نفتی است.

وزیر اقتصاد گفت: ما با بردباری، کوشش بی‌سابقه ملت ایران و درایت‌های بی‌نظیر ملت ایران، تحریم‌ها را بی‌نتیجه گذاشتیم و دشمن نتوانست اقتصاد ما را با تحریم درهم بشکند. طیب‌نیا با بیان اینکه توانستیم در شرایط کنونی با کنترل تورم بستر رشد و شکوفایی اقتصاد را فراهم کنیم، با اشاره به لغو تحریم‌ها گفت: ما باید بگذاریم در دوران پساتحریم با واردات کالاهای بی‌رویه فرصت‌های ما تبدیل به تهدید شوند، چرا که در شرایط پساتحریم هم باید ما حافظ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشیم.

وی با بیان اینکه تجربه ۵۰ سال گذشته در عرصه جهانی به ما می‌گوید که رشد اقتصادی با سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات ارتباط تنگاتنگی دارد، خاطرنشان کرد: باید با به کارگیری سیاست‌های درست زمینه صادرات را فراهم کنیم و بتوانیم درآمدهای کشور را افزایش بدهیم به طوری که دولت و کشور را از وابستگی به نفت خارج کنیم.

ارسال دیدگاه