کد خبر : 2994

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ زمان : ۷:۲۶

برچسب مصرف انرژی چه می‌گوید؟

شما هم حتماً برچسب مصرف انرژی را روی وسایل خانگی که تازه خریده اید و یا در فروشگاههای لوازم منزل به نمایش گذاشته اند دیده اید. این برچسب نشان دهنده میزان مصرف انرژی دستگاه است و باید یکی از معیارهای اصلی ما هنگام انتخاب کالا باشد. در این برچسب متناسب با نوع کالا، اطلاعات متفاوتی […]

شما هم حتماً برچسب مصرف انرژی را روی وسایل خانگی که تازه خریده اید و یا در فروشگاههای لوازم منزل به نمایش گذاشته اند دیده اید. این برچسب نشان دهنده میزان مصرف انرژی دستگاه است و باید یکی از معیارهای اصلی ما هنگام انتخاب کالا باشد. در این برچسب متناسب با نوع کالا، اطلاعات متفاوتی ثبت شده است. ولی مهمترین نکته ای که این برچسب نشان می‌دهد، میزان کالایی دستگاه در مقابل مصرف مقدار مشخصی از انرژی الکتریکی است.

هرچه کارایی دستگاه بالاتر باشد میزان اتلاف انرژی در آن کمتر است و بازده بیشتری دارد. نیز طبیعی است که هرچه بازده آن کمتر باشد میزان اتلاف انرژی بیشتر و مرغوبیت آن کمتر است. شاید در نظر اول کار بررسی بازده انرژی وسایل خانگی خیلی ضروری به نظر نرسد، ولی وقتی که بدانیم بیش از ۳۶ درصد کل مصرف انرژی کشور مربوط به وسایل خانگی است، اهمیت مسئله روشن می شود.

بر اساس مطالعات محققان کشورمان حداقل ۳۰ درصد انرژی مصرفی ما بهطور نامناسب به کار گرفته می‌شود. اگر این مقدار را به قیمت انرژی بازار جهانی تبدیل کنیم معادل ۴۰ میلیون میلیون ریال در سال می‌رسیم، که رقم هنگفتی است. چاره بسیار ساده است. استفاده بهینه از منابع انرژی که یکی از راههای آن توجه به برچسب انرژی کالا و برگزیدن انرژی پربازده ترین آنهاست. دستگاههایی که در طبف آ، بی، و سی مصرف انرژی قرار دارند برای استفاده از شبکه سراسری برق که در حقیقت سرمایه ملی و جاری ماست مناسب تر خواعندبود. این دستگاهها در طی آزمون استاندارد مصرف انرژی که نتیجه آن در برچسب ثبت شده مصرف کمتری را نشان می‌دهند. البته در برچسب مصرف انرژی دیگر خصوصیات دستگاه نیز ثبت شده است که توجه به آنها ما را در انتخاب کالای مناسب‌تر یاری می‌کند.

 

نوشته‌ی : مجید جلالی نیا

ارسال دیدگاه