کد خبر : 4518

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ زمان : ۸:۴۳

با صداي بلند برای فرزندتان بخوانيد

پدران و مادران، هنگامي كه در يادگيري فرايند خواندن ، فرزندان خود را ياري مي كنند دري به دنياي بزرگ و پرهيجان مي گشايند. به عنوان يك والد زنجيره بي انتهاي يادگيري را آغاز كرده اند: وقتي براي فرزند خود مي خوانيد، علاقه فرزندان را به داستان ها و اشعار گسترش مي دهيد، خواندن را […]

پدران و مادران، هنگامي كه در يادگيري فرايند خواندن ، فرزندان خود را ياري مي كنند دري به دنياي بزرگ و پرهيجان مي گشايند. به عنوان يك والد زنجيره بي انتهاي يادگيري را آغاز كرده اند: وقتي براي فرزند خود مي خوانيد، علاقه فرزندان را به داستان ها و اشعار گسترش مي دهيد، خواندن را تمرين مي كنيد و در نهايت براي كسب اطلاعات و علاقمندي هاي خود خواندن را ادامه مي دهند. فرزندان با خواندن دنياي وسيع تر و غني تري خواهند داشت.

مطالعات نشان مي دهد كه كودكان چنانچه خواندن را بطور مستمر و پايدار ادامه دهند هم مهارت هاي تفكر و هم مهارت هاي ارتباطي خود را در مقايسه با كودكاني كه مطالعه مستمر ندارند؛ در سنين خيلي پايين توسعه مي دهند. همچنين چنين مهارت هايي در كودكاني كه مطالعه پايدار دارند منجر به ادامه پيشرفت و توسعه بيشتر و سريعتر مي گردد. پيشرفت مهارت ها نيز با كيفيت زماني كه صرف مطالعه مي شود با آنها ادامه خواهد داشت.

كودكان با توجه به كيفيت و مدت زماني كه به همراه آنها صرف خواندن مي كنيد؛ از داستان هاي خوب لذت لذت مي برند. در اينجا مواردي آورده شده كه مي توانيد مطمئن شويد مي توانيد در خواندن روزانه با فرزندتان از آنها استفاده كنيد:

  1. با صداي بلند با فرزندتان بخوانيد: كتاب ها، روزنامه ها و مقالات مجلات، پشت بسته هاي غذايي، برچسب هاي شكلات يا دستورالعمل ها و هرچيزي كه بر روي هر ماده اي نوشته و يا چاپ شده است.
  2. اشعار را با يكديگر و صداي بلند بخوانيد تا ريتم آن را ياد دهيد و براي ماندگاري آن را تكرار كنيد.
  3. وقتي مي خوانيد لغات را روي صفحه نشان دهيد. انگشت خود را روي نوشته ها حركت دهيد.
  4. به فرزندتان هنگامي كه تكاليف درسي و يا داستان هاي مورد علاقه اش را هر روز مي خواند گوش فرا دهيد.
  5. با يكديگر به كتابخانه برويد و كتاب ها را مرور كنيد. از كتابدار در مورد كتاب هاي مناسب و خوب پرسش كنيد و يا در پيدا كردن آنچه كه نياز داريد كمك بگيريد.
  6. همچنين كتاب و مجلات و كاغذ نوشته هايي در اطراف فضاي اتاقي كه در آن زندگي مي كنيد؛ قرار دهيد و اجازه دهيد كه كودك آنچه را كه شما دوست داريد مطالعه  كنيد را ببيند.
  7. فرزندان بزرگتر را به خواندن يراي فرزندان كوچك تر تشويق كنيد.
  8. از تجربيات ديگران استفاده كنيد و درباره آنها صحبت نماييد.
  9. مراسم قبل از خواب را با خواندن كتاب با فرزندانتان كيفيت ببخشيد.

به ياد داشته باشيد كه در زندگي زماني را خاص فرزندان قرار داده و با آنها وقت صرف كنيد و سرآغاز آن اختصاص زماني براي خواندن يك كتاب خوب مي بايست باشد.

ترجمه: زهره چراغی

.

منبع : لیزنا

ارسال دیدگاه