کد خبر : 529922

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ زمان : ۱۲:۰۰

باید برای به‌هم‌خوردن برجام آماده بود

یک مقام ارشد نظامی آمریکا روز شنبه گفت این کشور قصد دارد حملات هوایی خود در سوریه و عراق را تشدید کند. به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، سرلشگر چارلز براون مسئول فرماندهی مرکزی جنوب غرب آسیا نیروی هوایی آمریکا که در حاشیه کنفرانس بین‌المللی فرماندهان نیروی هوایی در دوبی صحبت می‌کرد، گفت انتظار دارد که این […]

یک مقام ارشد نظامی آمریکا روز شنبه گفت این کشور قصد دارد حملات هوایی خود در سوریه و عراق را تشدید کند.

به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، سرلشگر چارلز براون مسئول فرماندهی مرکزی جنوب غرب آسیا نیروی هوایی آمریکا که در حاشیه کنفرانس بین‌المللی فرماندهان نیروی هوایی در دوبی صحبت می‌کرد، گفت انتظار دارد که این افزایش طی چند هفته آینده رخ دهد.

وی گفت بعد از ماه‌های جولای و اوت که شمار حملات زیاد بود، «سکون» بر روند عملیات‌ها حکمفرما شد. وی بدی شرایط آب و هوا و عدم تحرک نیروهای داعش روی زمین را به عنوان عامل کاهش شمار حملات برشمرد. 

براون افزود: «اکنون شاهد از سرگیری تحرکات هستیم.»

با وجود توجیهی که این فرمانده آمریکایی مطرح کرده، اما بسیاری از کارشناسان آغاز عملیات روسیه در سوریه را عامل کاهش حملات آمریکا و ائتلاف تحت رهبری این کشور دانسته‌اند. با این حال براون بار دیگر گفت که این کاهش «هیچ ربطی» به عملیات روسیه نداشته است.

این در حالی است که خبر افزایش شمار حملات آمریکا پس از آن اعلام می‌شود که مسکو و واشنگتن دو هفته قبل تفاهم‌نامه‌ای برای جلوگیری از بروز رویارویی‌های ناخواسته در آسمان سوریه امضا کردند. 

وی گفت هرچند این هماهنگی با روسیه صورت می‌گیرد، اما «ما هرجا که لازم باشد، پرواز خواهیم کرد تا مأموریتمان را انجام دهیم.»

به گفته وی برخی از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا با روسیه در تماس و رایزنی بوده‌اند، با این حال براون گفت: «من شخصا از این مسئله نگران نیستم.»

این ژنرال آمریکایی در ادامه اذعان کرد که واشنگتن به عربستان سعودی در حمله به یمن کمک اطلاعاتی کرده و به جنگنده‌های سعودی سوخت‌رسانی می‌کند. 

در جریان این نشست، ژنرال ابراهیم ناصر العلوی فرمانده نیروی هوایی امارات گفت در هشت ماهی که از عملیات در یمن می‌گذرد، این کشور ۴۰۰۰۰ ساعت پرواز در یمن داشته است. به گفت وی، جنگنده‌های اماراتی در ۶ پایگاه خارجی در یمن و عربستان سعودی مستقر هستند.

هرچند اماراتی‌ها از بیان جزئیات در مورد عملیات خودداری می‌کنند، اما براون گفته است که «به نظر می‌رسد که آن‌ها دارند خوب کار می‌کنند.»

براون در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که تصور نمی‌کند توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ موجب شود تا تلاش‌های کشورهای عربی برای تقویت سامانه دفاع موشکی‌شان، کاهش یابد. 

به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، قطر و امارات از جمله این کشورهای عربی هستند که برای افزایش توان دفاع موشکی خود تلاش می‌کنند.

براون گفته است: «ما باید برای شرایطی که توافق به هم بخورد، آماده باشیم

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه