کد خبر : 3792

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ زمان : ۲۱:۲۲

ایران در زمینه هسته‌ای از کسی اجازه نمی‌گیرد

به گزارش افکارنیوز، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود با هیأت چینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای اظهارداشت: مذاکرات ایران با ۱+۵ شروع شده است و امیدواریم که در این مذاکرات طرفین بتوانند گام‌های سازنده‌ای را بردارند. وی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده […]

به گزارش افکارنیوز، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود با هیأت چینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای اظهارداشت: مذاکرات ایران با ۱+۵ شروع شده است و امیدواریم که در این مذاکرات طرفین بتوانند گام‌های سازنده‌ای را بردارند.

وی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چارچوب ترسیم شده مقام معظم رهبری حرکت کرده‌اند و مادامی که این حرکت ادامه داشته باشد عملکرد آنان مورد تأیید رهبر انقلاب، مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ولایتی با بیان اینکه حرکت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همانند گذشته در چارچوب ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری و برپایه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است، خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان از حقوق هسته‌‌ای خود نمی‌‌گذرند و ایران برای سانتریفیوژها، غنی‌سازی صفحات سوخت در رآکتورهای هسته‌ای و آب‌شیرین‌کن‌ها و استفاده صلح‌آمیز از این انرژی پاک از کسی اجازه نمی‌گیرد چراکه ایران در ان‌پی‌تی عضویت دارد و براین اساس این را حق خود می‌داند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه سخنان خود توهین به ساحت پیامبر اکرم(ص) از سوی نشریه شارلی را محکوم کرده و خاطرنشان کرد: این کارهای تروریستی محکوم است، اگر اینها بهانه‌ای شود برای آنکه به مقدسات اسلامی توهین کند آن را محکوم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه کارگردانی این کار از سوی غرب صورت گرفته است، گفت: هرگاه کارهای سبک مانند اهانت به مقدسات اسلام انجام می‌دهند عجز و ناتوانی خود را در برابر منطق اسلام نشان می‌دهند و باید بگوییم هرچه جا افتاده است بر پایه توسعه تبلیغاتی علیه اسلام و جنگ علیه مسلمین است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران به تشریح دیدار خود با هیات چینی پرداخت و گفت: توسعه روابط دو کشور در این دیدار مورد بحث قرار گرفت و باید گفت که ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به حضور معاون اسبق وزیر امور خارجه چین تصریح کرد: این فرد به عنوان اولین دبیرکل پیمان شانگ‌های نقش بسیاری از توسعه روابط دو جانبه کشور داشته است که درباره زمینه‌های مختلفی از جمله بازسازی جاده ابریشم متناسب با شرایط امروزی صحبت کردیم.

ولایتی با بیان اینکه ایران از همکاری‌های متقابل با چین استقبال می‌کند، افزود: درباره تحولات منطقه مانند عراق و سوریه به بحث و تبادل نظر پرداختیم و هیأت چینی در نقش باثبات ایران در منطقه تاکید داشتند و اعلام کردند که ایران با وجود آنکه خود کشور باثباتی است در ثبات و همکاری کشورهای منطقه نیز می‌تواند نقش خوبی را ایفا کند.

ولایتی با اشاره به پیمان شانگ‌های تصریح کرد: علی‌رغم تحریم‌های صورت گرفته چین به عنوان یک همکار اقتصادی با ایران همکاری دارد و چین به دنبال روابط اقتصادی با ایران است که ایران نیز از این امر استقبال می‌کند.

زانگ بوآنگ معاون اسبق وزیر امور خارجه چین نیز در جمع خبرنگاران دیدار خود را با ولایتی دیدار سازنده‌ای دانست و تصریح کرد: امیدواریم که توسعه و روابط بین دو کشور به ظرفیت بالایی برسد.

ارسال دیدگاه