کد خبر : 508222

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ زمان : ۱۳:۰۰

ایران باید اسرائیل را برسمیت بشناسد

بودجه بزرگراه‌های آمریکا این روزها به تازه‌ترین گروگان جمهوری‌خواهان برای فشار به دولت باراک اوباما تبدیل شده است. . . روز سه‌شنبه یک سناتور جمهوری‌خواه این مسئله را بیش از پیش پیچیده کرد و از تصمیم خود برای مرتبط کردن این لایحه با توافق هسته‌ای، خبر داد. به نوشته پایگاه خبری «هیل»، تد کروز سناتور […]

بودجه بزرگراه‌های آمریکا این روزها به تازه‌ترین گروگان جمهوری‌خواهان برای فشار به دولت باراک اوباما تبدیل شده است.

.13940130000110 PhotoA ایران باید اسرائیل را برسمیت بشناسد

.

روز سه‌شنبه یک سناتور جمهوری‌خواه این مسئله را بیش از پیش پیچیده کرد و از تصمیم خود برای مرتبط کردن این لایحه با توافق هسته‌ای، خبر داد.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، تد کروز سناتور ایالت تگزاس و از نامزدهای برجسته جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۱۶، قصد دارد متممی به این لایحه بیافزاید که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را به، به رسمیت شناخته شدن اسرائیل از سوی ایران و همچنین آزادی اتباع آمریکایی بازداشتی در ایران، منوط کند.

کنگره آمریکا  چند ماه قبل قانونی را تصویب کرد که به نمایندگان حق بررسی و رأی دادن به توافق هسته‌ای را داده است. همان زمان هم کروز و چند سناتور دیگر تلاش زیادی کردند تا متمم‌های حاشیه‌ای و جنجالی نظیر به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و آزادی زندانیان آمریکایی را به قانون بیافزایند، اما در این مسیر شکست خوردند و نتوانستند دیگر نمایندگان کنگره را با خود همراه کنند.

بر اساس نسخه اولیه متمم مد نظر کروز که به رویت هیل رسیده، دولت اوباما ملزم می‌شود که تحریم‌های کنونی را تا زمانی که تهران دو شرط فوق، یعنی پذیرش موجودیت اسرائیل و آزادی زندانیان را رعایت نکرده، ادامه دهد.

کروز که به اتخاذ مواضع به شدت ضدایرانی و روابط نزدیک با تل‌آویو شهره است، در سخنرانی‌هایش، اتباع بازداشتی در ایران را که هریک با اتهاماتی مشخص دستگیر شده‌اند، «گروگان» می‌خواند.

با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در ماه‌های اخیر مواضع به خصوص جمهوری‌خواهان در قبال ایران به شدت سختگیرانه شده و نامزدها از هیچ اقدام تبلیغاتی‌ای برای نشان دادن خصومتشان با ایران دریغ نمی‌کنند. با این وجود کنگره آمریکا در طول مذاکرات هسته‌ای و با وجود اعلام مخالفت در رسانه‌ها، عمدتا همراستا با دولت این کشور کار کرده و تصمیماتی گرفته که از سوی کاخ سفید تائید شده است.

ارسال دیدگاه