کد خبر : 526479

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ زمان : ۸:۰۰

ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی

همین چندی پیش بود که سرویس گردشگری پرتال برترین‌ها، گزارش نسبتا جامعی از سفر یک سوئیسی ماجراجو به ایران به نام دیوید کرتز را منتشر کرد که با موتورسیکلت از سوئیس به ایران آمده بود. اخیراً نیز مطلع شدیم که یک اروپایی دیگر، و این بار از کشور سوئد، با پای پیاده و یک سه […]

همین چندی پیش بود که سرویس گردشگری پرتال برترین‌ها، گزارش نسبتا جامعی از سفر یک سوئیسی ماجراجو به ایران به نام دیوید کرتز را منتشر کرد که با موتورسیکلت از سوئیس به ایران آمده بود. اخیراً نیز مطلع شدیم که یک اروپایی دیگر، و این بار از کشور سوئد، با پای پیاده و یک سه چرخه کوچک، مسافت زیادی را طی کرده و وارد ایران شده است. این گزارش، نگاهی مصور دارد به سفر خانم کریستینا به ایران. با ما همراه باشید.

 639159 903 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی

سوئدی‌ها از زمان ناصر الدین شاه قاجار، علاقه زیادی به تمدن ایران زمین داشته و اکنون که ۲ قرن از آن تاریخ می‌گذرد، این علاقه و اشتیاق ادامه دارد. به طور متقابل نیز، به دلیل روحیه صلح طلبی و جنگ گریزی دولت و ملت سوئد در دو قرن اخیر، همواره رابطه سیاسی و فرهنگی و صنعتی ایران با دولت‌های سوئدی، در بالاترین سطح قرار داشته است.
بین فرهنگ ایران و فرهنگ سوئد، از دیرباز، مشترکاتی وجود داشته است و شاید اهمیت تشابهات بوده است که دکتر حسین آذران نخعی را بر آن داشت تا کتاب “ریشه‌های پارسی در زبان سوئدی” را در سال ۱۳۷۴ تألیف و منتشر کند. شاید کم تر ایرانی یا سوئدی به این فکر باشد که زبان سوئدی، صدها کلمه دارد که ریشه در زبان‌های ایرانی دارد!

مثلاً کلمه سوئدی: Bäst که در انگلیسی به صورت Best وجود دارد به معنی بهترین، از اصل اوستایی وهیشتَ است که امروزه در فارسی بهشت خوانده می‌شود. این مشتی نمونه خروار!!
کتاب کویرهای ایران، با نام اصلی “به سوی هندوستان از راه زمین ” نوشته سون هدین، کویر شناس شهیر سوئدی که سفرهای گسترده ای در تمام آسیا بخصوص تبت و آسیای مرکزی انجام داده است، بدون شک یکی از برترین آثاری است که در مورد ویژگی‌های جغرافیایی کویرهای ایران نوشته شده است. اکثر ماجرای سفر در کویرهای ایران می‌گذرد و به همین دلیل، مترجم نام کویرهای ایران را به نام ” از راه زمین به سوی هندوستان ” ترجیح داده است. سون هدین که در سال ۱۸۶۵ به دنیا آمده، در سال ۱۸۹۰ به سمت منشی سفارت سوئد در ایران منصوب شد که صعودش به دماوند را هم ظاهراً در همان زمان انجام داده است.

وی در کتابش نوشت:

” وقتی که به رختخواب رفتم، نقشه سفرهای جدیدی را در ایران کهنسال کشیدم. دلم می‌خواست کویر مهاباد و سرزمین گورخرها را ببینم و از دشت لوت بگذرم و منطقه اطراف دریاچه نیریز را ببینم و مناطق کم آشنای زیادی را بررسی بکنم. به سالهای زیادی که برای این منظور احتیاج بود فکر کردم. فکر کردم، که آدم هر لحظه پیر تر می‌شود و یک مرتبه احساس می‌کند، که کاملاً پیر شده است. عمر خیلی کوتاه است و دنیا بی نهایت بزرگ. ”

اگر زندگی ایران شناسان شهیر سوئدی اریک هرملین و ساموئل نیبرگ را مطالعه کنید، در خواهید یافت که تا چه اندازه شرق شناسان بزرگ غربی، از جامعه سوئد هستند و آن ها در میان ملت‌های شرق، نگاه ویژه ای به تمدن بزرگ ایران زمین داشته‌اند. این نگاه، امروزه با انتشار کتاب‌ها و مقالات متعدد سوئدی‌ها درباره ایران ادامه یافته است.

جدیدترین کتابی که یکی از گردشگران سوئدی درباره ایران نوشته است، کتاب کنت اکلیند سوئدی به نام ” ایران از گذشته تا امروز” هست که شرح سفرهای ایشان از سال ۱۹۹۷ میلادی تا کنون به ایران را باز گو می کتد و مقدمه آن توسط دکتر اشک داهلن، ایران شناس شهیر سوئدی و استاد دانشگاه اسلو، تحریر شده است که به اعتبار کتاب می‌افزاید.

همه این‌ها مقدمه جالبی بود برای شما که بدانید، اگر یک سوئدی حاضر است با پای پیاده از استکهلم به ایران بیاید و دور ایران را بگردد آن هم پیاده و در حال دویدن!، از چه تاریخچه و گذشته ای برخوردار است.

 639162 489 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(گزارشی درباره برنامه یک گردشگر سوئدی برای دویدن ۱۰۰۱ مایل دور ایران)

یکی از گردشگران سوئدی عاشق ایران، خانم کریستینا پالتن (Kirstina Palten) هست که در میان سالی، قصد جلای وطن سرد خود را کرده و از استکهلم به ایران آمده و چند روزی هست که سفر خود به دور ایران را آغاز کرده است. این خانم ایرانشناس سوئدی، در استکهلم زندگی می‌کند و یک دونده حرفه ای به شمار می‌رود. وی دارای رکوردهای جالبی هست که یکی از آن ها، دویدن بر روی ترید میل به مدت ۴۸ ساعت هست. محیط ایران، بیش از ۸۲۰۰ کیلومتر هست که این دونده سوئدی پر توان، قصد دارد تا یک چهارمان را طی کند.

 639163 886 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(لحظه ثبت رکورد جهانی دویدن بر روی ترید میل توسط کریستیانا پالتن)

ایشان در مدت ۴۸ ساعت، ۳۲۲ کیلومتر را دویده و رکورد جالبی را در سوئد به نام خود ثبت کرد. وی یک بار، از استانبول تا فنلاند را که مسافتی در حدود ۳۲۰۰ کیلومتر می‌باشد، دوید. رفتن به قله‌های ۷ هزار متری Aconcagua و پدال زدن از فیجی تا نیوزلند، از دیگر سفرهای هیجان‌انگیز این گردشگر ماجراجوی سوئدی به شمار می‌آید که بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی و رسانه‌های غربی داشته است.

خانم کریستیانا، قصد دارد در مدت ۲ ماه، ۲ هزار کیلومتر در ایران بگردد و خاطرات خود را در این سفر ماجراجویانه با پای پیاده و بعضاً با حالت دویدن، در قالب یک مستند گردشگری در ایران، برای تلویزیون‌های سوئد در بهار ۲۰۱۶ میلادی پخش کند. موضوعی که می تواند در شناسایی ایران به جامعه سوئد از دید یک گردشگر سوئدی، تأثیر زیادی بگذارد.

یکی از دلایل موفقیت سفر خانم کریستیانا در ایران، ارتباط وی با ایرانیان مقیم سوئد و هموطنان داخل هست که ایشان را در این سفر پر ماجرا همراهی می‌کنند. البته کاربران فعال در پرتال کوچ سرفینگ نیز، فرصت‌های اقامتی برای این گردشگر سوئدی فراهم کرده‌اند.

 639164 835 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(دور ایران در ۶۰ روز با سه چرخه، سفر ماجراجویانه گردشگر سوئدی را تشکیل می‌دهد)

سفر او برگرفته از داستان‌های هزار و یک شب و طی کردن مسیری از جاده ابریشم هست که از ایران می‌گذرد.

وی در مصاحبه‌هایش بر مهمان نواز ی و خون گرمی ایرانیان در بخش‌های مختلف ایران تاکید کرد و از این که کنجکاوی و اعتماد به نفسش، با پاسخ عالی هموطنان ایرانی مواجه شده است، ابراز خرسندی کرده و تلاش می‌کند تا آبان ماه سا ل جاری، تنها دونده غربی باشد که بیش از هزار مایل در ایران را دویده و با مردم جای جای کشور آشنا شده است.

 639165 963 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(کریستیانا با یک سه چرخه، با همراهی دوندگانی استان‌های مختلف، ایران را می‌گردد)

وی در این مسیر ماجراجویانه، کوه‌ها، دشت‌ها، کویرها و دریای شمال و جنوب کشور را طی می‌کند تا فرآیند مستند سازی تصویری و ویدئویی سفر گردشگری خود را تکمیل کند. وی متنی را تهیه کرده که برای کسانی که میزانی ایشان را بر عهده دارند، ارائه می‌دهد.

 639166 366 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(متنی که این گردشگر سوئدی به میزبانان مهربان ایرانی تحویل می‌دهد تا وی را از خواب بلند کنند)

وی روزی ۳۰ کیلومتر را با سه چرخه ای که به همراه دارد طی می‌کند و در این مسیر، برخی از هموطنان علاقمند به دو و پیاده روی نیز، ایشان را همراهی می‌کنند و تصویر برداری گردشگری خانم کریستیانا را عهده دار هستند.

639167 850 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(کریستیانا پالتن، گردشگر سوئدی در شهر مرند – شهریور ۹۴)

639168 385 ایرانگردی از نگاه یک دونده زن سوئدی
(تصویر کریستیانا و مراکز مذهبی در مسیر حرکت ایشان)

جزییات روزانه سفرهای ایشان را می‌توان در فیس بوک به نشانی facebook.com/kristina.palten و سایت شخصی ایشان به آدرس http://palten.se مراجعه کنید.

منبع : مجله اینترنتی برترین‌ها
ارسال دیدگاه