کد خبر : 5782

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۰۸ زمان : ۷:۰۰

اگزما و انرژی درمانی

اگزما به معنی پاپول و زیکول های خارش دار پوستی است که برای آنها هیچگونه علت خارجی وجود ندارد.   اگزمای اتوپیک یک بیماری ارثی است که همراه با رینیت آلرژیک ( تب یونجه ) آسم و بندرت کهیر می‌باشد. تاریخچه بیمار و خانواده تشخیص را آسان می‌سازد. در افراد استعداد ساخته شدن پادتن وجود […]

اگزما به معنی پاپول و زیکول های خارش دار پوستی است که برای آنها هیچگونه علت خارجی وجود ندارد.

 

اگزمای اتوپیک

یک بیماری ارثی است که همراه با رینیت آلرژیک ( تب یونجه ) آسم و بندرت کهیر می‌باشد.

تاریخچه بیمار و خانواده تشخیص را آسان می‌سازد. در افراد استعداد ساخته شدن پادتن وجود دارد و میزان آن در سرم در زمانی که اگزما و آسم شدت داشته باشد، بسیار بالا می‌رود. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰ درصد جمعیت از ۱ یا تعدای بیشتری از نشانه های سه گانه اگزما، آسم و تب یونجه رنج می‌برند و ۵ درصد شیرخواران ضایعات پوستی را نشان می‌دهند. سیر بیماری به این شکل است که معمولاً ابتدا اگزما ایجاد می‌شود سپس ضایعات پوستی بهبود یافته و بعد علائم تنفسی ظاهر می‌گردد. در ۷۰ درصد موارد سابقه ابتلای خانوادگی وجود دارد. در اگزما خارش وجود دارد و بر اثر خاراندن ناحیه پوست خراشیده شده و سخت و چرمی شکل می شود. خشکی و پوسته پوسته شدن که حتی پس از خوب شدن اگزما نیز ادامه می‌یابد از علائم دیگر است.

 

خصوصیات بالینی

اگزما معمولاً در شیرخوارگی شروع می شود. قرمزی پوسته پوسته شدن روی سر، در اطراف سر، و در ناحیه ای که سر روی گهواره است ظاهر می شود و به سرعت روی گونه ها گسترش می‌یابد و بعد پاپول های قرمز خارش‌دار به وجود می‌اید. در موارد شدیدتر بثورات به اندامهای پایینی و ناحیه تناسلی گسترش می‌یابد و کودک به علت ناراحتی نمی‌تواند بخوابد چون قادر نیست پوستش را بخواراند. هوای سرد اگزما را تشدید کرده و همینطور گرمای شدید هم بیمار را ناراحت می‌کند. در بسیاری از موارد خفیف، بیماری خود به خود تا دو سالگی بهبود می‌یابد. گاهی نشانه های بیماری تا دوره بلوغ وجود ندارد و بعد از سنین بلوغ ظاهر می‌شود.

پیش آگهی بیماری در بیمارانی که دست خوش عوامل روانی ناخواسته اند و یا نشانه های بیماری دیر در آنها ظاهر شده، خوب نیست.

 

عوارض

ایجاد عفونت ثانویه در محل خراشیدگی، عفونتهای تنفسی ویروسی و عفونت های استرپتوکوکی.

 

از نگاه انرژی

انرژی می‌تواند در بیماران اگزمایی تأثیرات خوبی بگذارد و چنانچه آثار اولیه اگزما ظاهر شود تا حدودی با ایجاد تعادل و طبیعی کردن سیستم ایمنی و تعادل در پوست، از بروز این بیماری در همان مراحل اولیه جلوگیری کند. چنانچه علائم تنفسی ظاهر شود نیز انرژی اثر عجیبی در برطرف کردن آن دارد. البته بیماران عزیز بهتر است به همراه درمان های شیمیایی و درمان روز از انرژی برای تسریع در بهبودی استفاده کند.

ارسال دیدگاه