کد خبر : 3474

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ زمان : ۷:۴۸

اهمیت گیاه درمانی در کشور ما

طب سنتی ایران به خاطر حضور اطبا و حکمای دانشمندی نظیر ابوعلی سینا، جرجانی، ذکریای رازی، و نیز به خاطر داشتن حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی متنوع و آب و هوای مختلف، یک طب سنتی غنی محسوب می‌گردد. اطبای سنتی ایران در حدود ۴۰ نوع شکل دارویی جهت درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند که در این خصوص […]

طب سنتی ایران به خاطر حضور اطبا و حکمای دانشمندی نظیر ابوعلی سینا، جرجانی، ذکریای رازی، و نیز به خاطر داشتن حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی متنوع و آب و هوای مختلف، یک طب سنتی غنی محسوب می‌گردد. اطبای سنتی ایران در حدود ۴۰ نوع شکل دارویی جهت درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند که در این خصوص می‌توان به شربت، افشرده گیاهان، روغن و… اشاره کرد که به طرق مختلف خوردن، جویدن، مکیدن، استعمال موضعی، و استنشاق مورد مصرف واقع می‌شوند.

کوروش هخامنشی نیز در پاسارگاد دانشگاهی تأسیس کرد که در آنجا علاوه بر علوم دیگر حقوق، گیاه‌شناسی، و پزشکی نیز تدریس می‌شد.

گیاهان در خود رازهایی دارند که می‌تواند بدن انسان را به آرامش و سلامتی برساند. ابوعلی سینا جهت مداوای بیماران خود از گیاهان دارویی استفاده میکرد و این گنجینه پربها نسل به نسل تا به امروز نگهداری شد.

مطالعات انجام شده روی بعضی از گیاهان دارویی نشان داده است که آنها میتوانند اثرات سوء بر بدن نیز داشته باشند که در این رابطه به نعناع، تیره گردو، گلسرخی آن می‌توان اشاره کرد.

بعضی از گیاهان ینز خود باعث بروز حساسیت می‌شوند. بنابراین لزوم دقیق استفاده از گیاهان دارویی به صرف اینکه خطری ندارد باید مد نظر قرار بگیرد.

همچنین میتوانید خواص عرقیات ۴۹ گیاه معروف با دستور مصرف را در مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه