کد خبر : 464562

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۳ زمان : ۷:۱۴

اهمیت نماز از نگاه روایات

نماز شب : زراره می‌گوید، به امام محمد باقر علیه‌السلام عرض کردم اینکه در آیات آمده «در همه ساعات شب یا در سجود است یا در قیام و از آخرت بیمناک است و به رحمت پروردگارش امیدوار» یعنی چه؟ فرمود : یعنی نماز شب   معنی بسم الله : مردی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام پرسید […]

نماز شب :

زراره می‌گوید، به امام محمد باقر علیه‌السلام عرض کردم اینکه در آیات آمده «در همه ساعات شب یا در سجود است یا در قیام و از آخرت بیمناک است و به رحمت پروردگارش امیدوار» یعنی چه؟

فرمود : یعنی نماز شب

 

معنی بسم الله :

مردی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام پرسید : «معنای بسم الله الرحمن الرحیم چیست؟»

فرمود : به راستی که وقتی « الله » را بر زبان آوردی، بزرگترین نام از نام های خداوند را گفته ای و آن اسمی است که غیر خدا شایسته نیست به آن نامیده شود.

 

ترک نماز :

عبید بن زراره می‌گوید، از امام جعفر صادق علیه‌السلام پرسیدم که گناهان کبیره کدام است؟

حضرت فرمود : گناهان کبیره در نوشتار حضرت علی علیه‌السلام هفت چیز است: ۱- کفر به خداوند ۲- کشتن انسان ۳- عاق پدر و مادر شدن ۴- رباخواری ۵- خوردن مال یتیم به ناحق ۶- فرار از جهاد ۷- برگشت به جاهلیت.

عبید می‌گوید که زا امام پرسیدم، یک درهم از مال یتیم خوردن بزرگتر است یا ترک نماز؟

حضرت فرمود : ترک نماز.

عرض کردم، شما ترک نماز را از گناهان کبیره به حساب نیاوردید.

حضرت فرمود : اولین گناه کبیره چه بود؟

عرض کردم، کفر به خداوند.

فرمود : شکی نیست که ترک کننده نماز بدون علت کافر است.

 

وقت نماز :

شخصی از امام صادق علیه‌السلام سؤال کرد: مردی در کشتی است و وقت نماز می‌رسد. می‌خواهد از کشتی بیرون آید و در کنار دریا نماز بخواند. آی این کار درست است؟

حضرت فرمود: از نماز نوح روی بر نگرداند (زیرا نوح در کشتی نماز خواند) و در همان کشتی نماز بخواند و اگر نتوانست بایستند، نشسته نماز بخواند.

 

اخلاص در نماز :

امام علی علیه‌السلام خطاب به کمیل بن زیاد فرمود:

ای کمیل مهم نیست که نماز بخوانی و روزه بگیری و صدقه بدهی. مهم اسن است که نماز با قلبی پاک انجام پذیرد و مورد قبول خداوند باشد و با خشوع و خلوص ادا شود.

ارسال دیدگاه