کد خبر : 531271

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ زمان : ۱۲:۰۰

انتقاد یک امام‌جمعه از کی‌روش

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر – امام جمعه موقت اصفهان – در یک گفت‌وگوی متفاوت، به چند سوال فوتبالی پاسخ داد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر جدیدترین منتقد کارلوس کی‌روش است.  امام جمعه موقت اصفهان که البته می‌گوید خیلی اهل فوتبال دیدن نیست، اعتقاد دارد جوان‌های کشوری که می‌توانند پهپاد آمریکایی را از آسمان پایین بکشند و […]

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر – امام جمعه موقت اصفهان – در یک گفت‌وگوی متفاوت، به چند سوال فوتبالی پاسخ داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر جدیدترین منتقد کارلوس کی‌روش است. 

امام جمعه موقت اصفهان که البته می‌گوید خیلی اهل فوتبال دیدن نیست، اعتقاد دارد جوان‌های کشوری که می‌توانند پهپاد آمریکایی را از آسمان پایین بکشند و مشابه‌سازی کنند، برای هدایت تیم ملی کشورشان نیازی ندارند که سالی میلیاردها تومان هزینه کنند.

شما در دل حرف‌های سیاسی‌تان با بچه‌های خبرآنلاین، از کارلوس کی‌روش هم انتقاد کرده بودید. برایمان جالب بود که یک امام جماعت سرشناس و یک روحانی که سال‌ها نماینده مجلس بوده، این‌قدر مسائلی مثل فوتبال و تیم ملی را پیگیری می‌کند.

فوتبال و ورزش کلاً امر پسندیده و خوبی است. حتی حضرت رسول هم به ورزش توجه ویژه‌ای داشتند. ایشان از جایی رد می‌شدند و دیدند چند جوان در حال ورزش کردن هستند. به آن جوان‌ها گفتند می‌خواهید به شما بگویم قوی‌ترین شماها کدامتان است و فرمودند قوی‌ترین شما کسی است که بر هوای نفسش غلبه کند. نفرمودند که کار بدی می‌کنید، فرمودند همین‌طور که جسمتان را قوی می‌کنید، باید روحتان را هم قوی کنید. ورزش باید در کشور ما ارزشی باشد.

یعنی اعتقاد دارید این‌طور نیست؟

نه؛ اتفاقاً خیلی جاها دیدیم که بچه‌های ورزشکار قهرمان ما اعتقاداتشان را به نمایش گذاشتند و باعث افتخار شدند. سجده‌های شکری که بعد از موفقیت به‌جا آوردند، نام‌های متبرکی که روی پیراهن‌هایشان نوشتند و به زمین‌های مسابقه رفتند یا ذکر ائمه‌ای که قبل از مسابقاتشان فریاد کردند، همه نشانه‌هایی از ارزش‌های بچه‌های ورزشکار ماست، اما بحث مدیریت هم مهم است. اینکه مدیریت ورزش ما جوان‌های قهرمانمان را به سوی ارزش‌ها سوق بدهد و این حاشیه‌هایی که می‌شنویم را به شکلی کم کنند. این خواسته اساسی ماست.

شما به حضور کارلوس کی‌روش در مقام سرمربی تیم ملی انتقاد داشتید؟

ببینید درباره کارلوس کی‌روش، شنیده‌های من هم در همین حدی است که خود شما رسانه‌ها می‌نویسید یا در روزنامه‌ها می‌خوانیم. من شنیدم که ایشان سالی یک میلیارد تومان حقوق می‌گیرد.

البته کارلوس کی‌روش قراردادش سالانه حدود ۵٫۵ میلیارد تومان است. یک میلیارد را بازیکن‌های معمولی لیگ برتری می‌گیرند!

من می‌خواهم بدانم آیا واقعاً نیاز است که ما چنین هزینه‌ای برای داشتن این مربی بپردازیم؟ آیا ضرورت دارد حضور چنین مربی گرانی؟ آیا ما در کشور خودمان نمی‌توانیم از دانش و فن مربیان و پیشکسوتان خودمان استفاده کنیم؟ بچه‌های ما که رفته‌اند دل اتم را شکافته‌اند، آن دستگاه‌ها را ساختند، نمی‌توانند فوتبال را یاد بدهند؟ مثل اصفهان ما که چند وقت قبل رفته بودند چند مهندس از خارج آورده بودند که ببینند برای گاوخونی چه کار کنند. من در نماز جمعه اصفهان گفتم واقعا شرم آور است که ما پهپاد آمریکایی را از هوا می کشیم پایین و مشابه اش را می سازیم اما رفتیم از فرنگ کارشناس اوردیم که فکری به حال گاوخونی بکند! واقعا ما نمی توانیم از خودمان داشته باشیم.

پس شما اساساً با استفاده از مربی خارجی مخالفید. چطور است که در اصفهان و با استفاده از مربیان خارجی در تیم‌های این شهر مخالفت نکردید؟

دلیل نمی‌شود چون در شهر ما این کار را انجام می‌دهند هم کارشان درست باشد یا موفقیتی اگر بدست آمده را نشود با مربی ایرانی تکرار کرد. من با همان هم مخالفم. ما چرا باید همه‌اش چشممان به خارجی‌ها باشد؟ آن هم با این پول‌های کلان! حالا یک مرحله و یکبار استفاده کردیم، تمام شد، بعدش باید از تجربه این مربی‌ها استفاده کنیم و مربی خوب خودمان را روی کار بیاوریم. بالاخره باید مربی‌های خودمان هم آبدیده بشوند. اینکه چشممان به این باشد تا مربی خارجی مثل کی‌روش بیاید و کمکمان کند هم نوعی غرب‌زدگی و بیگانه‌زدگی است!

ولی مشکل این است که ما نیاز به دانش علمی داریم. دانش علمی روز فوتبال به فوتبالمان تزریق نشده.

خب تزریق بکنیم، تولید علم بکنیم! در ۳۷ سال گذشته ما این همه کار کردیم. در این جند سال اخیر که ماشاءالله همچین شق‌القمری هم نداشتیم! در فوتبالمان هم شق‌القمری نداشتیم، تازه این همه هم پول برایش خرج کردیم. ما باید بر خودمان تکیه کنیم، همان‌طور که بدن باید خودش خودش را بسازد و با ماساژ رو نمی‌آید، برای ورزش و فوتبالمان هم باید خودمان مشکلش را حل کنیم. امیرالمؤمنین فرموده بیماری‌هایتان را خودتان باید درمان کنید. حالا درباره فوتبال هم یکسال یا دو سال شاید مربی خارجی آوردید اما بعدش باید روی پای خودمان بایستیم.

حرف‌های شما درست، اما چرا با همه این انتقادهایی که به کارلوس کی‌روش دارید، مردم او را به مربی‌های سنتی فوتبال ایران ترجیح می‌دهند؟

این‌ها فقط شایعه و فضاسازی و جو است. ما اگر آمدیم چهار مربی خوب درست کردیم که درخشیدند، می‌بینیم که موفق بودیم. کشتی‌گیرهای ما را چه کسانی ساختند؟ این‌ها مگر بچه ایران نیستند؟ پس در فوتبال هم می‌توانیم. ما باید با مربی‌های خودمان، فوتبالمان را بسازیم. مثل همه دستاوردهای بزرگ دیگری که در کشور داشتیم. 

مثل هسته‌ای‌مان، مثل پهپادمان. باید چشم امیدمان را از خارجی‌ها بگیریم. امیدمان را باید بکنیم. نمی‌گویم مطلق‌ باشد ولی باید بسازیم و الگو بگیریم. ما تابع جمع نیستیم که بگویند کی‌روش را دوست داریم پس او باید بماند! این‌ها شایعست و جوسازی. ما تابع جمع نباید باشیم.

حاج آقا شما اصلاً فوتبال می‌بینید؟ یعنی بازی‌های تیم ملی را قبل و بعد از آمدن کارلوس کی‌روش تماشا کرده‌اید؟

والله به عنوان اینکه وقت بگذارم و پیگیرش باشم از اول تا آخر، نه. ولی در حدی که نتیجه‌ها را بدانم، پیگیرش هستم. ولی وقتی بچه‌ها می‌نشینند و می‌بینند، من هم یک نگاهی می‌کنم.

آخرین باری که یک بازی تیم ملی را دیدید کی بوده؟

من عشق و علاقه‌ای به این کار ندارم. من میزم گوشه‌ای از اتاق است. بچه‌ها سمت دیگر تلویزیون می‌بینند، گاهی می‌پرسم، می‌گویم کی برنده شد؟ می‌گویند بچه‌های ایران، من هم خوشحال می‌شوم.

بچه‌ها و نوه‌ها چطور؟

بله آنها می‌بینند.

نظر آنها را درباره کی‌روش نمی‌دانید؟

بعید می‌دانم آنها خیلی حساسیتی داشته باشند. من می‌گویم این حساسیت را از روی افراد خارجی برداریم.

منبع : خبرگزاری تحلیلی ایران ( خبرآنلاین )
ارسال دیدگاه