کد خبر : 526218

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۰ زمان : ۸:۰۰

اما و اگرهای عذرخواهی در کودکان

این آموزش باید به کودک داده شود که با عذرخواهی شخصیت او تخریب نمی‌شود. شاید شما هم با این مشکل مواجه باشید که چرا فرزندتان حاضر به اقرار اشتباهش نیست و حتی از آن دفاع می‌کند و زمانی‌که اشتباه او را گوشزد می‌کنید فقط پرخاش می‌کند و معمولاً کودک‌مان از گفتن کلماتی مانند “ببخشید” و […]

این آموزش باید به کودک داده شود که با عذرخواهی شخصیت او تخریب نمی‌شود.

شاید شما هم با این مشکل مواجه باشید که چرا فرزندتان حاضر به اقرار اشتباهش نیست و حتی از آن دفاع می‌کند و زمانی‌که اشتباه او را گوشزد می‌کنید فقط پرخاش می‌کند و معمولاً کودک‌مان از گفتن کلماتی مانند “ببخشید” و “اشتباه کردم” هراس دارد و فکر می‌کند که قرار است اتفاقی برایش بیفتد و با خود فکر می‌کند و عزت نفس او دچار خدشه خواهد شد.

کوتاه آمدن را آموزش دهیم
دکتر فقیهی روانشناس گفت: مهم‌ترین نکته برای یاد دادن عذرخواهی به کودکان این مورد است که باید روشهایی را به کار گیریم که فرد احساس شخصیت کند و واقعی باشد و بداند که اگر جایی خطایی از او سر زد با عذرخواهی‌ شأن و منزلت از او پایین نمی‌آید و با عدم معذرت‌خواهی شخصیت او تحقیر خواهد شد و همان‌طور که در روایات دینی خود داریم کسی که به خطای خود اقرار می‌کند مانند درختی که هر چه پرثمرتر باشد افتاده‌تر می‌شود، متواضع و فروتن به بار می‌آید و به طور ناخودآگاه، آن را ارزیابی می‌کند و عزت را در عذرخواهی می‌بیند و کودک این را می‌فهمد که اگر در برابر خطایش کوتاه بیاید، احساس شخصیت خواهد داشت.

موقعیت‌شناسی عذرخواهی
باید این نکته به کودک آموزش داده شود که در هر موقعیت چگونه عذرخواهی کند.

علی‌نقی فقیهی در خصوص موقعیت‌های عذرخواهی توضیح می‌دهد: موضوع عذرخواهی را به طور ویژه و شفاف مطرح کنیم و به کودک این را بیاموزیم که هر چه صداقت بیش‌تری داشته باشد، احتمال عذرخواهی موفق بیشتر است.

وی درباره راه‌های عذرخواهی گفت: این قسمت از مصاحبه نه تنها برای کودکان و حتی برای بزرگسالان نیز مفید است.

وی در این باره ادامه داد: باید کاری کنیم که طرف مقابل‌مان بفهمد که از کاری که کرده‌ایم پشیمانیم و با گفتن جمله ساده‌ای مانند “می‌شود من را ببخشید” انتظار بخشش سریع از فرد مقابل‌مان را نداشته باشیم و بدانیم که برای موفقیت در عذرخواهی باید از جملاتی استفاده کنیم ک فرد مقابل دوست دارد بشنود که به این ترتیب مشکل برطرف خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عذرخواهی به این معنا نیست که همه اتفاقات را فراموش کنید بلکه باید با وقت گذاشتن و تبادل نظر اختلافات را حل کرد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه