کد خبر : 4346

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ زمان : ۱۳:۳۸

افزایش نگرانی اردن از احتمال اعدام خلبانش به دست داعش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با انتشار فیلم اعدام دومین گروگان ژاپنی در بند داعش، «امان» این اقدام را محکوم کرد و نگرانی‌ها در این کشور از احتمال اعدام «معاذ الکساسبه» خلبان ارتش اردن افزایش پیدا کرد. «محمد مومنی» سخنگوی دولت اردن در گفت‌وگو با روزنامه «الرأی» کویت، بار دیگر بر آمادگی کشورش برای […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با انتشار فیلم اعدام دومین گروگان ژاپنی در بند داعش، «امان» این اقدام را محکوم کرد و نگرانی‌ها در این کشور از احتمال اعدام «معاذ الکساسبه» خلبان ارتش اردن افزایش پیدا کرد.

«محمد مومنی» سخنگوی دولت اردن در گفت‌وگو با روزنامه «الرأی» کویت، بار دیگر بر آمادگی کشورش برای آزادی یکی از تروریست‌های وابسته به داعش که در زندان‌های اردن به سر می‌برد در برابر آزادی الکساسبه پافشاری کرد.

دولت اردن در ۲۸ ژانویه از آمادگی این کشور برای آزادی «ساجده الریشاوی» تروریست محکوم به اعدام (و حاضر در زندان‌های اردن) در مقابل آزادی الکساسبه خبر داد.

این در حالی است که داعش هنوز پاسخی به دولت اردن نداده و در مقابل درخواست امان مبنی بر ثابت کردن زنده بودن الکساسبه واکنش نشان نداده که نگرانی‌ها از احتمال کشته شدن الکساسبه را افزایش می‌دهد.

پایگاه خبری «آی نیوز» اسرائیل، گزارش داد، «امان» همچنین داعش را تهدید کرده در صورت عدم اثبات زنده بودن الکساسبه یا کشته شدن وی، همه تروریست‌های وابسته به داعش را که در اردن زندانی شده‌اند، اعدام خواهد کرد.

بر اساس این گزارش همه گزینه‌های احتمالی در پرونده الکساسبه روی میز است و در صورت زنده بودن او، احتمال طولانی شدن فرایند آزادی وی با توجه به اختلاف نظرهایی که در داعش درباره اهمیت الریشاوی و آزادی او برای این گروه وجود دارد، فراوان است.

مادر معاذ الکساسبه نیز از طریق برنامه‌ای در شبکه الجزیره، پیامی به تروریست‌های داعش ارسال کرد و از آنها خواست او را از سرنوشت فرزندش آگاه کنند.

در ۲۸ ژانویه گروهک تروریستی داعش با انتشار فایلی ویدیویی اعلام کرده بود در صورتی که الریشاوی تروریست محکوم به اعدام طی ۲۴ ساعت آزاد نشود، الکساسبه و خبرنگار ژاپنی دربند، اعدام خواهند شد.

الکساسبه در ۲۴ دسامبر سال ۲۰۱۴  بعد از اصابت جنگنده‌اش به وسیله تروریست‌های داعشی به اسارت گرفته شد. این خلبان اردنی که در حال انجام عملیات در قالب ائتلاف آمریکایی ضد داعش بود اولین اسیر ائتلاف آمریکایی علیه داعش به شمار می‌رود که در بند این گروهک تروریستی گرفتار شده است.

ارسال دیدگاه