کد خبر : 529434

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ زمان : ۱۶:۰۰

اسطوره فوتبال آلمان از تکنیک علی کریمی می گوید که او را شگفت زده کرده بود

 پل برایتنر اسطوره فوتبال آلمان و بایرن مونیخ امشب سورپرایز ویژه عادل فردوسی پور برای بینندگان ۹۰ بود. برنامه ۹۰ که امشب ابتدا با پخش آیتم هایی اختصاصی از دربی کار خود را شروع کرد، با مهمان کردن برایتنر در خانه های بینندگان یکی از بهترین شب های خود را در این چند وقت اخیر […]

 پل برایتنر اسطوره فوتبال آلمان و بایرن مونیخ امشب سورپرایز ویژه عادل فردوسی پور برای بینندگان ۹۰ بود. برنامه ۹۰ که امشب ابتدا با پخش آیتم هایی اختصاصی از دربی کار خود را شروع کرد، با مهمان کردن برایتنر در خانه های بینندگان یکی از بهترین شب های خود را در این چند وقت اخیر رقم زد. برایتنر آلمانی که حالا ۶۸ ساله است بدون شک یکی از بهترین مدافعان چپ تاریخ فوتبال بوده است. او در تیم ملی ۱۰ گل به ثمر رسانده است که ۲ گل از این ۱۰ گل در ۲ فینال جام جهانی به ثمر رسیده است. چیزی که برای یک مدافع چپ فوق العاده است. برایتنر با همان مو های خاص و همان شخصیت متفاوت خاطرات زیادی در ذهن طرفداران فوتبال ایجاد کرده است. مهمان امشب برنامه ۹۰ به جز بایرن مونیخ در تیم رئال مادرید و آینتراخت براینشوایگ هم بازی کرده است.

15 11 3 113915 11 3 05548photo 2015 11 18 23 41 54 اسطوره فوتبال آلمان از تکنیک علی کریمی می گوید که او را شگفت زده کرده بود

عادل فردوسی پور با کلی تعریف و تمجید صحبت با برایتنر را شروع کرد و از این گفت که او یکی از ۴ بازیکن تاریخ فوتبال است که در ۲ فینال جام جهانی گل زده است.

سلام علیکم! خیلی تشکر می کنم که من را دعوت کردید. خیلی خوشحالم که برای چهارمین بار ایران هستم. اولین بار سال ۲۳۷۳ به کشور شما آمدم. فکر می کنم برای بازی دوستانه با تیم ملی ایران که آن را باختیم و ۲ روز بعد از آن بازی با پرسپولیس.

دلیل سفرتان به ایران چیست؟ ورزشی یا غیر ورزشی؟

برای برند بازیرن مونیخ به سر تا سر جهان سفر می کنم و این بار هم به همراه خانم ایزاگنر رئیس ایالات « باواریایی ها » به عنوان هیات اقتصادی بعد از دعوت ایران به اینجا آمدیم.

از بازی با ایران و پرسپولیس خاطره ای دارید؟ انگار خیلی آن بازی را جدی نگرفتید

من فکر نمی کنم اینطوری بود. شاید در آخرین جشن قهرمانی خود زیادی خوشحالی کردیم و خسته شدیم. همین دلیل بازی نه چندان خوب ما در مقابل تیم ملی ایران بود. اما بعد تمام تلاش خود را کردیم تا مقابل پرسپولیس در بازی دوم بهترین بازی را انجام دهیم. این را می خواهم بگویم که برای یک بازیکن رئال و بایرن حضور و بازی در ورزشگاه آزادی فوق العاده بود. چیزی که یکی از بهترین اتفاق های دوران فوتبالی من بود.

شناختی از فوتبال ایران دارید؟

بله من فوتبال جهان را پیگیری می کنم. برای مراحل مختلف انتخاباتی ۲۰۱۸ علاقه دارم که اطلاعات کسب کنم. می دانم که ایران در چه گروهی قرار دارد و با ۸ امتیاز دوم گروه است و عمان با ۱۱ امتیاز اول است. به نطر من این وظیفه من اسن که برای احترام به میزبان باید از بحث شناخت داشته باشم.

از بازیکنان ایرانی در بوندسلیگا هم شناخت دارید؟ علی کریمی، علی دایی، وحید هاشمیان و مهدی مهدوی کیا.

بله همه را می شناسم. آن زمان بازی های لژیونر های ایران را خیلی جدی پیگیری می کردم. حتی یادم هست اکثر بازی ها در ایران هم پخش می شد. زمان  واقعا خیلی فشرده پیگیر بودم. یه تعدادی از بازی های بایرن اینجا پخش می شد. همه آن ها فوق العده بودند. علی دایی یک گلزن تمام عیار بود و به نظر من اگر الان بازی می کرد خیلی موفق تر هم بود. چرا که فوتبال الان خیلی متکی به مهاجم نوک شده است. وحید هاشمیان هم بازیکن خیلی خوبی بود اما من احساس می کنم قدرت بدنی او با فشار فوتبال آلمان سازگاری نداشت و همین باعث شد عملکرد او کمی نزول داشته باشد. علی کریمی هم واقعا مرا شگفت زده کرد. او انقدر فوق العاده بود که بعد از چند بازی حضور من گفتم خیلی خوب شد که او را خریدیم. تکنیک بالای او، دید فوق العاده و پاس های منحصر به فردی که می داد او را فوق العاده کرده بود. او حتی می تونست از بهترین بازیکنان اروپا هم باشد اما باز هم فشار فوتبال آلمان و مصدومیت ها کمی روی عملکرد او تاثیر گذاشت. بازی مهدوی کیا را هم دنبال می کردم. او هم فوق العاده بود. کسی بود که هیچ وقت نمی توانستی از او ناراضی باشی.

روی تعصبی که ما نسبت به علی دایی داشتیم، انتظار داشتیم او مخصوصا در فینال بایرن – منچستر بازی کند

خنده! من هم خیلی دوست داشتم او بازی کند!

راجع به جام های جهانی ۱۹۷۲ و ۱۹۷۴ صحبت کنید.

این حس که قهرمان جهان شدم غیر قابل وصف است. بزرگترین لحظه در دوره بازی من لحظه سوت پایان بازی فینال جام جهانی بود که ما را قهرمان کرد. نسبت به پنالتی ای که من زدم تفسیر زیاد بود. خیلی ها چون من جوان بودم پیش بینی نمی کردند پنالتی را بزنم. اما من فقط به قهرمان جهان شدن فکر می کردم و هنگام زدن ضربه پنالتی کل تمرکزم را روی آن گذاشتم و بهترین ضربه ممکن را زدم.

شما بالاخره راست پا هستید یا چپ پا؟!

من راست پا هستم. ولی بیشتر چپ بازی می کردم. چون شرایط اینگونه بود. یادم هست یک بار زمانی که من هافبک بودم همه مافعان مصدوم بودند و مربی از من خواست در پست دفاع چپ بازی کنم. همان زمان بود که من در یک پست جدید متولد شدم. به نظرم تصمیم خیلی جالبی بود.

جام جهانی ۱۹۸۲ گل زدید اما قهرمان نشدید. اتفاقا بعد از گل خوشحالی هم نکردید.

گل زدن در دقیقه ۸۱ فینال جام جهانی وقتی ۳-۱ عقب هستید اصلا جالب نیست. چرا که شما می دانید بازی را باخته اید و فقط دوست دارید از آن صحنه عبور کنید

شما الان چند سالتان است؟ خیلی هم بدن خوبی دارید. فوتبال بازی می کنید؟

من ۶۴ ساله هستم. کمی هم فوتبال بازی می کنم. سعی کردم که سالم زندگی کنم و نسبتا هم موفق بوده ام. فوتبال هم کمی با پیشکسوتان قدیمی و دوستان ازی می کنم.

 الان از ایران فقط احسان حاج صفی در بوندسلیگا ۲ بازی می کند. به نظر شما چه تعاملی برای بیشتر شدن بازیکنان فوتبال ما در اروپا با کشور شما یا حتی بایرن مونیخ می تواند صورت بگیرد؟

می توانیم تلاش کنیم تا اتفاقی خوب را رقم بزنیم. تفکر باید این باشد که تعدادی جوان با استعداد را به آلمان و هلند و یا سایر کشور های اروپا ارسال کنیم. می توانیم تعامل مربی با ایران برای آموزش داشته باشیم. این خیلی راه خوبی است برای پرورش دادن استعداد این جوانان. خیلی مهم است که استعداد های بزرگ راجع به فوتبال در دنیا بدانند.

فوتبال آلمان بعد از شما ۱۰ یا ۱۵ سالی افت داشت.

ما حدود سال ۲۰۰۴ شناخت پیدا کردیم که در آموزش اشتباه داریم. دهه ۸۰ و ۹۰  استعداد های جوان ما گارکر فوتبال بودند نه بازیکن. به مرور همه چیز داشت بد تر می شد. ولی مشکلانت را پیدا کردیم و با ارائه یک سبک جدید و الگو برداری از کشور های بزرگ و صاحب سبک موفق شدیم دوباره برگریدم و قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ شدیم . در فوتبال آموزش بسیار مهم است.

درباره استفاده بایرن از پیشکسوتان و بزرگان این تیم هم بگویید.

موفقیت ما در این است که گروهی از بازیکنان ملی قدیمی و علاوه بر آن متخصصین ماهر و فوق العاده همکاری های خیلی خوبی دارند. این تعامل و همکاری به رشد و بهتر شدن تیم بایرن خیلی کمک می کند.

خیلی ممنون که تشریف آورید. خیلی دوست داشتنی و خوش صحبت هستید و آدم خیلی دلش می خواهد بیشتر با شما صحبت کند.

مرسی! خواهش می کنم! من خودم هم خوشحال هستم. به اینجا آمدم تا از ایران لذت ببرم و چهارشنبه صبح به مونیخ برمی گردم.

منبع : خبر آنلاین
ارسال دیدگاه