کد خبر : 423812

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ زمان : ۱۵:۱۹

اسرائیل با کنگره به جنگ توافق هسته ای می آید

با توجه به پیش بینی ها و اخبار حاصله از توافق نهایی، مقامات اسرائیلی اکنون خود را برای فشار دیگری به کنگره آماده می کنند تا هر طور شده کنگره این توافق را امضا و تایید نکند. پایگاه خبری یدیعوت احرنوت (Ynetnews) در گزارشی از توافق هسته ای ایران و مخالفت های اسرائیل با این […]

با توجه به پیش بینی ها و اخبار حاصله از توافق نهایی، مقامات اسرائیلی اکنون خود را برای فشار دیگری به کنگره آماده می کنند تا هر طور شده کنگره این توافق را امضا و تایید نکند.

پایگاه خبری یدیعوت احرنوت (Ynetnews) در گزارشی از توافق هسته ای ایران و مخالفت های اسرائیل با این توافق، در تیتر یک خود با عنوان “اسرائیل برای مبارزه کنگره با توافق هسته ای آماده می شود” نوشت: «منابع دیپلماتیک حاضر در اسرائیل در روز یکشنبه اعلام کردند که توافق احتمالی بین ایران و قدرت های غربی بسیاری بدتر از پیش نویس و راهکار چهار ماه قبل لوزان می باشد و طبق فرضیه آنها، توافقات زیادی انجام شده است و اکنون اسرائیل خود را برای مبارزه بعدی یعنی جلوگیری از تایید توافق هسته ای توسط کنگره خود را آماده می کند.»

یدیعوت احرنوت در ادامه نوشت: «وزیر امور خارجه آمریکا درکنفرانس خبری در وین، هرچند که اعلام کرد توافق نهایی بین ایران و غرب به انجام نرسیده است، اما افزود به احتمال زیاد در این هفته به توافقات مهمی خواهیم رسید. وی هرچند اعلام کرد همچنان اختلافات زیادی برای رسیدن به یک توافق جامع وجود دارد، اما مقامات در اسرائیل از گزارش هایی متوجه شده اند که توافق نهایی شده است و در روز های آینده امضا خواهد شد.»

این پایگاه صهیونیستی نوشت: «طبق اخباری که بدست آمده است، قدرت ها، توافقات بیشتری نیز در مورد شمار سانتریفیوژهای ایران و حتی در مورد سانتریفیوژ های تحقیقاتی و عملی نیز توافقات زیادی انجام شده است و علاوه بر آن قدرت های غربی در مورد مساله رفع تحریم های ایران توافقات زیادی را انجام داده اند.»

نوت در ادامه افزود: «با توجه به پیش بینی ها و اخبار حاصله از توافق نهایی، مقامات اسرائیلی اکنون خود را برای فشار دیگری به کنگره آماده می کنند تا هر طور شده کنگره این توافق را امضا و تایید نکند. کنگره سی روز فرصت دارد تا توافق نهایی ایران و غرب را امضا و یا رد بکند. اکنون اسرائیل به دنبال متقاعد کردن اعضای کنگره است تا هر طور شده در رای گیری ابتدایی، این توافق را رد کنند. اسرائیل به دنبال این است در صورتی که این توافق به صحن کنگره رفت، با تلاش های سرسختانه دیپلماتیک دو سوم از اعضای کنگره را متقاعد کند تا آن را وتو کنند.»

این سایت در ادامه افزود: «مقامات در اسرائیل تخمین زده اند که اوباما حمایت کاملی برای تایید این توافق در رای گیری ابتدایی را دارد و در هر صورت مقامات اسرائیلی بر این باروند که همچنان مبارزه پایان نیافته است و شاید بتوان اعضای کنگره را در این زمینه متقاعد کرد.»

یدیعوت احرنوت در پایان نوشت: «نخست وزیر نتانیاهو حتی خودش آماده است تا به شخصه برای مبارزه آماده بشود و با اعضای کنگره دیدار کند و او اخیرا در سخنرانی خود گفته است که توافق احتمالی در  وین به منزله توافق نهایی نیست و باید کنگره نظر نهایی را بدهد. او همچنین در مورد این که این توافق می تواند باعث شود ایران به سلاح اتمی و میلیارد ها دلار دست پیدا کند، هشدار های زیادی داد.»

 

04(1) اسرائیل با کنگره به جنگ توافق هسته ای می آید

ارسال دیدگاه