کد خبر : 525665

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۱ زمان : ۱۶:۰۰

استفاده مؤذن مصری از کلمه « فیس‌بوک » در اذان

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، مؤذنی در شهر البحیره مصر به دلیل استفاده از کلمه «فیس‌بوک» در حین خواندن اذان، از کارش برکنار شد. مردم منطقه کفر الدوار شهر البحیره، از «محمود یوسف عبدالله المغازی» موذن مسجد «رحمت» در استان بحیره مصر به دلیل استفاده از جمله «الصلاه خیر من الفیس بوک» به […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، مؤذنی در شهر البحیره مصر به دلیل استفاده از کلمه «فیس‌بوک» در حین خواندن اذان، از کارش برکنار شد.

مردم منطقه کفر الدوار شهر البحیره، از «محمود یوسف عبدالله المغازی» موذن مسجد «رحمت» در استان بحیره مصر به دلیل استفاده از جمله «الصلاه خیر من الفیس بوک» به معنی «نماز بهتر از فیس بوک است» به جای «الصلاه خیر من النوم» به معنی نماز بهتر از خواب است، به وزارت امور دینی مصر شکایت کردند.

در منابع معتبر اهل سنت آمده که گفتن «حیّ علی خیر العمل» در زمان رسول خدا(ص) و خلیفه اول و بخشی از دوره خلیفه دوم، معمول بود، تا اینکه عمر بن خطاب بر روی منبر گفت: «ای مردم! سه چیز در زمان رسول خدا[ص] وجود داشت که من از آن‌ها نهی می‌کنم و کسی را که آن را انجام دهد، کیفر می‌دهم»… و یکی از آن‌ها گفتن «حیّ علی خیر العمل» بود.

در پی وصول شکایت‌ها از اهالی منطقه کفر الدوار، این مؤذن از ادامه کار منع شده و مردم خواستار تحقیق و بازجویی وی به دلیل «ایجاد تغییر در عبارات اذان» شدند.

3db25ab0150d5752f7b44a41d4a39517 استفاده مؤذن مصری از کلمه « فیس‌بوک » در اذان

وزارت امور دینی مصر نیز به دلیل تحریف اذان و افزودن کلمه فیس‌بوک در آن، محمود یوسف را از کار برکنار کرده و پرونده‌ای در حق وی تشکیل داده است.

این موضوع یکی از مهم‌ترین تیترهای سایت‌های اجتماعی مصر شده است.

از سوی دیگر بر اساس خبری در رسانه های مصر، مؤذن محمود یوسف، با رد ادعاهای مذکور، ابراز داشت که این اتهامات علیه وی بنا به دلایل سوء است.

وی با شایعه خواندن این ادعا، اخوان المسلمین را مسبب این رویداد در شبکه‌های اجتماعی معرفی کرده است.

این مؤذن در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده که در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر پیگرد قانونی او، دست به اعتصاب غذا می زند و از رئیس جمهور خواسته که مشکل او را حل کند.

رسانه‌های مصری اعلام کردند که این مؤذن مورد بازجویی قرار گرفته است و مردم از این اقدام وی خشمگین و آن را توهین به اذان تلقی کرده‌اند.

البته این نخستین بار نیست که عبارات اصلی اذان تغییر می‌کند و در واقع عبارت «الصلاه خیر من النوم» که در اذان صبح اهل سنت به جای عبارت «حی علی خیر العمل» گفته می‌شود، از جمله بدعت‌هایی بود که خلیفه دوم ایجاد کرد و خود نیز به آن معترف بود.

منبع : پایگاه خبری تحلیلی 598
ارسال دیدگاه