کد خبر : 526968

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ زمان : ۱۴:۰۸

استاندار کرمانشاه چرا برکنار شد؟

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در حاشیه نشست استانداران و در جمع خبرنگاران به تشریح سیاست دولت در تغییر استانداران پرداخت و اظهارداشت: وزارت کشور همواره ارزیابی را از استانداران و فرمانداران دارد و در جمع‌بندی‌ها با توجه به شرایط خانوادگی و اینکه خانواده استاندار کرمانشاه در تهران بود به این نتیجه رسیدیم که آقای […]

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در حاشیه نشست استانداران و در جمع خبرنگاران به تشریح سیاست دولت در تغییر استانداران پرداخت و اظهارداشت: وزارت کشور همواره ارزیابی را از استانداران و فرمانداران دارد و در جمع‌بندی‌ها با توجه به شرایط خانوادگی و اینکه خانواده استاندار کرمانشاه در تهران بود به این نتیجه رسیدیم که آقای رضایی بابادی تغییر کند.

IMG01154124 استاندار کرمانشاه چرا برکنار شد؟

وی با بیان اینکه استاندار کرمانشاه دو سال این سمت را بر عهده داشت خاطرنشان کرد: ما از وی تقدیر می‌کنیم و به جای آقای رضایی بابادی، آقای رازانی که سابقه کار در بخش‌های مختلف و استانداری کردستان را بر عهده دارند جایگزین وی شد.

سخنگوی وزارت کشور در مورد تأیید صلاحیت‌ها تصریح کرد: تأیید صلاحیت‌ها در بعد نظارت با شورای نگهبان است و قانونگذار نیز در قانون اساسی نظارت را در انتخابات بر عهده شورای نگهبان گذاشته و این امر جزو صلاحیت انحصاری شورای نگهبان است.

وی با بیان اینکه ما باید با شورای نگهبان در مورد برگزاری دو انتخابات پیش‌رو تعامل داشته باشیم، خاطرنشان کرد: همکاری و تعاملات در این راستا طبیعی است که در حال انجام است و ما باید راجع به هر آنچه مربوط به انتخابات است با شورای نگهبان تعامل داشته باشیم.

وی همچنین درباره صندوق‌های الکترونیک اظهار داشت: انتخابات ۲۵ فرآیند دارد و ۲۴ فرآیند آن انجام شده و تنها جایگزین کردن صندوق‌های الکترونیک مانده بود.

امیری ادامه داد: در انتخابات گذشته در ۱۴ حوزه انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد بنابراین انتخابات الکترونیکی امر جدیدی نیست و دولت تصمیم گرفت در این دوره برای سرعت بخشیدن و دقت بیشتر انتخابات الکترونیک را در ۹ کلانشهر و شهرستان‌های کوچک توسعه دهد.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: آنچه در حال حاضر رخ می‌دهد مدرن کردن صندوق‌هایی است که قبلاً در ۱۴ شهرستان تجربه شده بود نمونه مدرن آن در هفته قبل به شورای نگهبان ارائه و توضیحات لازم توسط کارشناسان داده شد، این دستگاه‌ها سه قطعه دارند یک قطعه صندوق اخذ رأی است، یک قطعه مربوط به مجری است و یکی مربوط به نظارت است که در اختیار نماینده شورای نگهبان قرار می‌گیرد تا نظارت صد در صدی باشد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نمونه این دستگاه در جلسه رسمی شورای نگهبان ارائه و این دستگاه‌ها بومی است و نرم‌افزار آن توسط کارشناسان خودمان تهیه شده است.

امیری خاطرنشان کرد: امنیت آرا در این صندوق‌ها رعایت شده است و در آن از بسته‌های مخابراتی داخل استفاده شده است.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات رئیس مجلس خبرگان درباره صندوق‌های الکترونیکی تصریح کرد: من به آیت‌الله یزدی علاقه دارم و به ایشان دسترسی دارم و نمی‌خواهم از طریق رسانه‌ها با وی صحبت کنم به برخی از اعضای شورای نگهبان نیز این را گفته‌ام که گزارشی که به وی داده شده مبنی بر اینکه دستگاه‌های ما چینی و کره‌ای است درست نیست و توضیحات لازم را ارائه دادیم.

وی ادامه داد: آیت‌الله یزدی در دوره قبل هم از مدافعان برگزاری انتخابات الکترونیک بود بنابراین هیچ اختلاف‌نظری نداریم و آنچه دغدغه به حق شورای نگهبان است آن است که انتخابات به نحوی باشد که نظارت شورای نگهبان از ابتدا تا انتها محقق شود.

امیری درباره منشور اخلاقی انتخابات نیز اظهار داشت: این منشور تهیه شده است و قرار است به امضای افراد برسد و فکر می‌کنیم وجود این منشور بتواند مؤثر واقع شود.

وی درباره فعالیت‌های حزبی نیز خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی هر کس بخواهد در قالب احزاب، گروه‌ها، تشکل‌ها کار حزبی انجام دهد باید از کمیسیون ماده ۱۰ مجوز بگیرد و اگر تشکلی کار حزبی کرد اما مجوز نداشت کارش غیرقانونی و مطابق با قانون با وی برخورد خواهد شد.

امیری تأکید کرد: ممکن است چند نفر دور هم جمع شوند و اسم روی خودشان بگذارند اما اسم این کار حزبی نیست و هر کس بخواهد فعالیت حزبی انجام دهد باید از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز بگیرد چرا که هر فعالیت حزبی نیاز به مجوز دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا باز هم در میان استانداران شاهد تغییر خواهیم بود، گفت: سیاست دولت بر عدم تغییر است مگر آنکه ضرورتی احساس شود و ما با نمایندگان تعامل ضابطه‌مندی داریم.

منبع : خبرگزاری فارس
ارسال دیدگاه