کد خبر : 5822

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ زمان : ۷:۰۰

از درس خواندن می‌ترسم (مکاتبه با روانشناس)

سؤال : دختری ۲۰ ساله هستم و در یک شرکتی استخدام شده ام. ۲ سال پیش به خاطر مشکلات خانوادگی نتوانستم دیپلم بگیرم. من همیشه عاشق مدرسه و کتابهایم بودم ولی نمی‌توانستم به درسهایم برسم. و همیشه با نمرات خیلی پایین قبول می‌شدم. حالا که تصمیم گرفتم ادامه تحصیل بدهم، ۱۰ واحد پاس نکرده دارم […]

سؤال :

دختری ۲۰ ساله هستم و در یک شرکتی استخدام شده ام. ۲ سال پیش به خاطر مشکلات خانوادگی نتوانستم دیپلم بگیرم. من همیشه عاشق مدرسه و کتابهایم بودم ولی نمی‌توانستم به درسهایم برسم. و همیشه با نمرات خیلی پایین قبول می‌شدم. حالا که تصمیم گرفتم ادامه تحصیل بدهم، ۱۰ واحد پاس نکرده دارم و از موفق نشدن می‌ترسم. با این که تمام کارهای مربوط به ثبت نام را انجام داده ام فقط باید ثبت نام کنم، نمی‌توانم بروم. اصلاً اعتماد به نفس ندارم و همیشه مضطربم. امیدوارم با راهنمایی‌های شما بتوانم بر این ترس غلبه کنم و درسم را ادامه دهم.

ن . ب از ؟

 

پاسخ :

دخر خانم گرامی! حتماً این جمله مشهور را شنیده اید: دشوارترین مرحله کار برداشتم اولین قدم است. به نظر می‌رسد که اعتماد به نفس شما آنقدر بالا بوده است که اولین گام را برداشته اید و مطمئناً گامهای دیگر را نیز می‌توانید بردارید. با این توجه فرض می‌کنیم که درصد قابل توجهی از اعتماد به خود در شما کاهش یافته است و از این رو قدرت تصمیمگیری برای انجام و تداوم کار کاهش یافته است. برای این منظور گامهای زیر را اجرا کنید:

۱- به این نکته توجه کنید که هرکسی دارای سطحی از اعتماد به نفس است. لذا این جمله شما که اصلاً اعتماد به نفس ندارم، یکی از خطاهای شناختی است که نسبت به خود دارید. تعمیم دهی زیاد از حد مهم‌ترین خطای شناختی شما است. به این سؤال من جواب دهید: ایا هیچگونه تصمیمی در طول زندگیتان نگرفته اید؟ مطمئناً اگر بررسی کنید در خواهیدیافت که تصمیمهای کوچک و بزرگ زیادی گرفته اید و بسیاری از آنها به سرانجام رسانده اید. لذا داریا قدرت تصمیمگیری هستید و همینطور به خود اعتماد دارید. مثلاً همین موضوع که در یک شرکت مشغول به کار هستید، ناشی از اعتماد و قدرت تصمیمگیری شما است. لذا نمی‌توان پذیرفت که اصلاً اعتماد به نفس ندارید.

۲- به تمام امکانات و داشته های خود فکر کنید. توجه به این موارد در افزایش اعتماد به نفس مؤثر است.

۳- به موفقیتهای خود و چگونگی رسیدن به آنها در گذشته در موضوعهای مختلف کوچک یا بزرگ بیاندیشید. آنها را مرور کنید و به خود بگویید که مسائل آینده نیز مانند کارهای گذشته می‌تواند انجام بگیرد.

۴- با یک روانشناس حضوراً گفتگو کنید.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 11

کل نظرات : 1

ارسال دیدگاه