کد خبر : 523744

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ زمان : ۱۸:۰۰

اختلاف در حماس ، رابطه با ایران یا عربستان

الف : یک روزنامه صهیونیستی نوشت: اختلافات داخلی میان جناح‌های سیاسی و نظامی حماس برسر دریافت کمک‌های نظامی و مالی از ایران وجود دارد. به گزارش انتخاب، یدیعوت آحارونوت نوشت: مقامات ارشد حماس، مانند موسی ابومرزوق، ضمن اذعان به قطع کمک‌های نظامی ایران به حماس، آن کمک‌ها و همچنین داشتن ارتباط با ایران را ارزشمند می‌دانند. […]

الف : یک روزنامه صهیونیستی نوشت: اختلافات داخلی میان جناح‌های سیاسی و نظامی حماس برسر دریافت کمک‌های نظامی و مالی از ایران وجود دارد.
به گزارش انتخاب، یدیعوت آحارونوت نوشت: مقامات ارشد حماس، مانند موسی ابومرزوق، ضمن اذعان به قطع کمک‌های نظامی ایران به حماس، آن کمک‌ها و همچنین داشتن ارتباط با ایران را ارزشمند می‌دانند. از سوی دیگر، خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس و برخی دیگر در جناح سیاسی این گروه، از طرفداران نزدیک شدن به محور عربستان سعودی در منطقه هستند.
این روزنامه سپس مدعی شد: بحرانی که چهار سالِ پیش در مناسبات حماس و ایران درپی آغاز جنگ داخلی سوریه و حمایت حماس از شورشیان و حمایت ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه بوجود آمده بود، کماکان ادامه دارد. روابط حماس با ایران رو به سردی گرایید و به ویژه وقتی حماس روند گرم‌تر شدن مناسبات خود را با عربستان سعودی، رقیب اصلیِ منطقه‌ای ایران، آغاز کرد، روابط میان ایران و حماس حتی سردتر از گذشته شد.
از یک سو خالد مشعل طرفدار سرسخت برقراری ارتباط با عربستان سعودی است و از سوی دیگر، محمد دِیف و سایر مقامات در جناح نظامی حماس با این کار مخالفند، زیرا آنان به کمک‌های ایران و تجدید قوای حماس پس از عملیات لبه محافظ اسرائیل، به شدت نیاز دارند. محمد دیف هیأت‌هایی را به کشورهای مختلف منطقه فرستاده است به این امید که آنان بتوانند پادرمیانی کنند و یخ روابط سرد میان ایران و حماس را بشکنند که در نهایت، باعث ارسال مجدد کمک‌های مورد نیاز حماس از سوی ایران شود.

ارسال دیدگاه