کد خبر : 527321

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ زمان : ۱۶:۰۴

آیت‌الله مصباح‌یزدی: آل‌سعود با کشتار حجاج به‌دنبال خوش‌خدمتی بیشتر به آمریکاست‌

آیت‌الله مصباح‌یزدی پیش از ظهر امروز در ‌افتتاحیه سال تحصیلی جدید مدرسه علمیه معصومیه قم، ضمن محکوم‌کردن حادثه منا و تسلیت به خانواده‌های بازماندگان اظهار داشت: این اتفاق از حوادث بسیار ناگوار، تلخ و فاجعه‌بار در جهان اسلام بود؛ امیدواریم با همه تلخی‌هایی که داشت، مقدمه‌ای برای سقوط دولت ظلم و برپایی و ظهور دولت […]

آیت‌الله مصباح‌یزدی پیش از ظهر امروز در ‌افتتاحیه سال تحصیلی جدید مدرسه علمیه معصومیه قم، ضمن محکوم‌کردن حادثه منا و تسلیت به خانواده‌های بازماندگان اظهار داشت: این اتفاق از حوادث بسیار ناگوار، تلخ و فاجعه‌بار در جهان اسلام بود؛ امیدواریم با همه تلخی‌هایی که داشت، مقدمه‌ای برای سقوط دولت ظلم و برپایی و ظهور دولت حق شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: آل‌سعود با کشتن مردم مظلوم یمن و کشتار حاجی‌ها به‌دنبال خوش خدمتی و نوکری بیشتر به آمریکا است؛ این دولت‌های ظلم، حاضرند آبرویشان بابت سوء‌مدیریت در حج در عالم ریخته شود، ولی از آن طرف حاضر هستند هر نوع خدمت و نوکری به اربابان خود کنند تا چند روز بیشتر بر تخت قدرت بنشینند.

عضو خبرگان رهبری افزود: آمریکایی‌ها هم با این‌همه ظلم و جنایت، تنها به فکر اضافه‌کردن سرمایه خود هستند. اگر این حکومت‌های فاسق و ظالم، ذره‌ای باور و اعتقاد به معاد و روز رستاخیز داشتند و می‌فهمیدند که دنیا زودگذر بوده و کسی باقی نمی‌ماند، هرگز حاضر نمی‌شدند دست به جنایت بزنند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه شروع سال تحصیلی به‌منزله این است که خدا عمری دوباره عنایت کرده، گفت: فرصت جدیدی به ما روی آورده، این فرصت یک نعمت جدید است و مهم بهره‌بردن از آن خواهد بود، چون همه‌چیز این دنیا مانند نعمت، فرصت و تحصیل در حوزه علمیه زودگذر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: انسان زمانی که به نعمت توجه می‌کند، غفلت و ناسپاسی از او دور می‌شود و چشم او به حقایق عالم باز می‌شود، در این صورت قطعاً نعمت او افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین با قدر دانستن نعمت، حسرت و افسوس از انسان هم دور می‌شود و بعداً هم غصه‌دار نمی‌شود.

وی اظهار داشت: با مراجعه به قرآن متوجه می‌شویم که ریشه همه بلا‌ها، گرفتاری‌ها و رنج‌ها، غفلت است و هرچه انسان به آگاهی رسیده و توجه خود را بیشتر می‌کند، از حسرت هم نجات پیدا می‌کند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی خاطر‌نشان کرد: مهم‌ترین نکته برای هر انسانی و به‌ویژه طلاب این است که بدانند برای چه به دنیا آمده‌اند و با تحصیل و فراگیری علوم حوزوی به‌دنبال چه‌چیزی هستند؛ شناخت هریک از این مسائل می‌تواند آینده خوبی برای انسان ترسیم کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: اگر بخواهیم سال خوب و مبارکی از همه لحاظ (که یکی موفقیت در تحصیل و کار است) داشته و گرفتار پشیمانی و غم و غصه و حسرت نشویم، لازم است فکر کنیم برای چه‌چیز انسان خلق شده و سرنوشت بشر چه می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این سؤالات برای همه جواب دارد، ولی چون غفلت داریم و توجهی وجود ندارد، دچار سرگردانی در رفتار و اخلاق می‌شویم و به‌جای اینکه به مقام قرب الهی برسیم از آن دور می‌شویم.

وی با بیان اینکه خدا برای اینکه انسان به مقام قرب برسد، دو نوع عقل به انسان داده که یکی ظاهری و دیگری باطنی است، گفت: عقل باطنی‌‌ همان انبیای الهی و اولیا هستند که خدا در اختیار بشر گذاشته و عقل ظاهری هم‌‌ همان چیزی است که درون همه انسان‌ها قرار دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه داشتن نعمت عظیمی چون امنیت، مسلمان و شیعه‌بودن و حضور در عصری که بهترین زمان است، تکلیف انسان را سنگین‌تر می‌کند، خاطر‌نشان کرد: تکلیف به‌معنای این است که قدر نعمت را بدانیم، ادای نعمت کنیم و برای پیشرفت مکتب شیعه و جهانی‌شدن اسلام ناب تلاش کنیم و در ‌‌نهایت اینکه خودسازی و تهذیب نفس را فراموش نکنیم.

وی گفت: تکلیف یعنی قدر نعمت را دانسته و بدانیم در چه جایگاهی قرار داریم، برای چه به این عالم آمده‌ایم و جوانان شیعی باید به‌دنبال چه‌چیزی باشند و برای رسیدن به آن، چه برنامه‌هایی را باید اجرا کنند.

ارسال دیدگاه