کد خبر : 5597

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ زمان : ۱۱:۳۷

آیا مرد هرگاه بخواهد می‌تواند همسر خود را طلاق دهد؟

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی: مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را دهد. البته این ماده پیش از اصلاح سال ۱۳۸۱ به صورت دیگری بود:« مرد می‌تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق دهد». لزوم اجازه‌ دادگاه یا گواهی یا عدم امکان سازش برای […]

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی: مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را دهد.

البته این ماده پیش از اصلاح سال ۱۳۸۱ به صورت دیگری بود:« مرد می‌تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق دهد».

لزوم اجازه‌ دادگاه یا گواهی یا عدم امکان سازش برای طلاق قاعده‌ی حقوقی جدیدی است که در فقه اسلامی سابقه‌ای ندارد. ولی به لحاظ حفظ مصلحت خانواده و جلوگیری از اقدامات خود سرانه به هنگام عصبانیت و غفلت به امر طلاق، قاعده‌ای سازگار با فقه و اسلام می‌باشد. در این خصوص دادگاه تمام تلاش خود را جهت برقراری صلح و سازش به کار می‌گیرد و در صورت نبود امکانات آن، گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند.

این قاعده برای نخستین بار به موجب قانون حمایت خانواده ۱۳۴۶ پذیرفته شد و قانون حمایت خانواده ۱۳۵۳ نیز آن را تأیید کرد؛ آنگاه لایحه قانونی دادگاه‌های مدنی خاص و قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق هم آن را لازم شمردند.

در قانون جدید حمایت خانواده، قانونگذار در فصل چهارم موادی را به طلاق اختصاص داده است، در این فصل قانونگذار به تفصیل به داوری و صدور گواهی عدم امکان سازش پرداخته است.

نکته قابل اشاره در اینجا ماده ۲۶ قانون حمایت خانواده جدید است که آمده است «در صورتیکه طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش مبادرت می‌کند».

.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه