کد خبر : 527412

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ زمان : ۲:۰۰

آیا ظریف مردم را “خر” فرض کرده است؟

بالاخره بعد از هفته ها و روزها جو سازی و عملیات روانی دولتمردان و رسانه های وابسته و حامیانشان برای سفر رئیس جمهور به نیویورک و احتمال دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا ، این سفر با تمام حاشیه هایش زودتر از موعد به پایان رسید و محمد جواد ظریف به نیابت از حسن روحانی […]

217751 627 آیا ظریف مردم را خر فرض کرده است؟

بالاخره بعد از هفته ها و روزها جو سازی و عملیات روانی دولتمردان و رسانه های وابسته و حامیانشان برای سفر رئیس جمهور به نیویورک و احتمال دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا ، این سفر با تمام حاشیه هایش زودتر از موعد به پایان رسید و محمد جواد ظریف به نیابت از حسن روحانی توفیق زیارت و مصافحه با باراک اوباما را بدست آورد!
دست دادن ظریف با اوباما در راهروهای جانبی آنطور که وزارت امور خارجه ادعا کرده است کاملا “اتفاقی” بوده و هیچ برنامه ریزی در کار نبوده است . دستگاه دیپلماسی دراینباره به طور رسمی موضع گرفته و می گوید که پس از این رو در  رویی “اتفاقی” اقای جان کری وزیر امور خارجه امریکا ، ظریف و همراهانش را به باراک اوباما معرفی کرده است .
در این بین البته به طور شفاف اطلاع رسانی نشده است که چه افرادی وزیر امور خارجه مان را همراهی می کرده و آیا آنها هم با رئیس جمهور امریکا “هم دست” شده اند یا خیر؟
نکته ای که در ابتدا مضحک و سپس تاسف بار به نظر می رسد ، تلاش رسمی و غیر رسمی منصوبان و جیره خوران دولت راستگویان برای نشان دادن چهره حق به جانب و کاملا سهوی و “اتفاقی” بودن این “هم دستی” است .
بی شک راهروهای جانبی سازمان ملل محل تردد و گذرگاه یک خیابان معمولی در نیویورک نیست که هر فردی بتواند به طور “اتفاقی” آنجا با یک مقام رخ به رخ شود . چه آنکه اگر گفته می شد ظریف و اوباما در محله منهتن و در مقابل آسمانخراش “آکسا سنتر” و یا در وال استریت در برابر برج “ترامپ” به طور اتفاقی همدیگر را دیده و با یکدیگر دست داده اند قابل باورتر بود تا آنطور که کاخ سفید اعلام کرده در دیدار اتفاقی در محل ناهارخوری اجلاس یک تعامل! مختصر بین این دو صورت گرفته است!
صرف نظر از تناقض آشکار اطلاعات دو طرف در محل این دیدار “اتفاقی” – که واقعه جدیدی نیست و همچون جزئیات برجام طرفین اخبار متضادی را منتشر می کنند – باید به این نکته مهم تاکید داشت که آیا ژنرال های سیاست خارجی و کارکشته های این میدان، کوچکترین احتمالی را برای چنین رویارویی نمی دادند که عکس العمل درخور جمهوری اسلامی ایران از خود نشان دهند؟
آیا این امکان وجود نداشت که تردد محمدجواد ظریف و همراهانش طوری صورت بگیرد که این احوالپرسی “اتفاقی” با باراک اوباما رخ ندهد؟
چرا در سالهای گذشته و سفرهای قبلی روسای جمهور به نیویورک و سازمان ملل چنین “اتفاقی” رخ نداد؟
به هر حال خوب یا بد باید پذیرفت که دستان “ظریف” در دستان “اوباما” جای گرفته است اما ای کاش مسئولین محترم دولت تدبیر و امید به جای فرافکنی و ساده انگاشتن مردم به صورت شفاف و با جسارت کامل از این دیدار “اتفاقی” سخن به میان می آوردند و جزئیات را برای هموطنانشان بیان می کردند .
ای کاش رئیس جمهور محترم و وزیر امور خارجه انقلابی سرشان را بالا بگیرند و رخ در رخ ایرانی ها با قاطعیت از این “اتفاق” گفته و مردم را “خر” فرض نکنند .
اگر به اقدامی که کرده اند معتقدند چرا پای هزینه هایش نمی ایستند؟
باید از همه ملت عذخواهی کنند . نه برای این دیدار اتفاقی و نه برای مواضع منفعلانه ای که ماههاست شاهد آنیم ، بلکه برای این توضیحات کودکانه و ابله فرض کردن ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی .
باید عذرخواهی کنند، نه از مصافحه و نه از احوالپرسی اوباما و ظریف بلکه  از این شیوه ماست مالی!
باید عذرخواهی کنند …..
.
پی نوشت :
* خدارا شکر می کنیم از اینکه به بهانه حضور رئیس جمهور در مراسم تشییع شهدای حادثه منا این سفر زودتر از موعد به پایان رسید وگرنه باید برای ختم به خیر ادامه این “اتفاقات” دست به دعا می شدیم .
* و چه خوب فاجعه منا و ظلمی که آل سعود به حجاج ایرانی و ملت ایران روا داشتند با این “هم دستی” ایران و امریکا به حاشیه رانده شد .

نویسنده : علی غفاریان

منبع : پایگاه خبری تحلیلی صراط
ارسال دیدگاه