کد خبر : 523038

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ زمان : ۸:۰۰

آیا سطح تری گلیسیرید خون بالایی دارید؟

همه با نام کلسترول خون آشنا هستیم و می‌دانیم که باعث مسدود شدن رگ‌های خونی می‌شود و در نهایت بیماری و سکته قلبی به بار می‌آورد. و اکنون متخصصان معتقدند که عامل خطر نهفته دیگری هم وجود دارد، گروهی از چربی‌ها به نام تری‌گلیسیرید ها. تری گلیسرید ها شکل اصلی چربی در مواد غذایی هستند. […]

همه با نام کلسترول خون آشنا هستیم و می‌دانیم که باعث مسدود شدن رگ‌های خونی می‌شود و در نهایت بیماری و سکته قلبی به بار می‌آورد. و اکنون متخصصان معتقدند که عامل خطر نهفته دیگری هم وجود دارد، گروهی از چربی‌ها به نام تری‌گلیسیرید ها.

تری گلیسرید ها شکل اصلی چربی در مواد غذایی هستند. مقادیر بالای آن خطر مشکلات و سکته قلبی را تا ۳۰% در مردان و ۷۵% در زنان افزایش می‌دهد.

آیا شما در معرض خطر هستید؟ بدون بررسی آزمایش خون، به هیچ وجه نمی‌توان مشخص کرد که آیا سطوح تری‌گلیسیرید بالایی دارید یا نه. برخی از افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند، مثل: افراد چاق، مبتلا به مرض قند یا دارای فشار خون بالا. بسیاری از افراد، دائماً کلسترول خون بدنشان را تحت کنترل دارند. از پزشک خود درخواست کنید که میزان تری‌گلیسرید خون تان را هم تعیین کند.

حتی زمانی که مقادیر کلسترول طبیعی هستند، ممکن است سطوح تری‌گلیسرید بالا باشد. این‌گونه افراد، می‌توانند اقدامات مؤثرتر زیر را بکار ببندند:

وزن بدنتان را پایین آورید

ورزش کنید

سیگار را ترک کنید

چربی‌های اشباع شده را از برنامه غذایتان حذف کنید و تا می‌توانید از سبزی‌ها و میوه‌های تازه بهره‌مند شوید.

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ را افزایش دهید (منابع سرشار از آن عبارتند از: ماهی روغنی و مقادیر کمتر آن در مرغ، گردو و سیب زمینی شیرین موجودند). محققان و کارشناسان معتقدند که مصرف ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم ماهی روغنی در هر هفته باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید شده و مشکلات قلبی را تا ۲۵% تقلیل می‌دهد.

هفته‌ای ۱ یا ۲ مرتبه از ماهی روغنی بهره‌مند شوید، مس: ماهی آزاد، ماهی تن، ماهی قزل آلا و ساردین.

ماهی‌های تازه بهترین انتخاب محسوب می‌شوند. ماهی آزاد کنسروی مقداری امگا۳ دارد، ولی ماهی تون کنسروی حاوی مقدار زیادی از این ترکیب نیست.

اگر نمی‌توانید طمع و مزه ماهی روغنی را تحمل کنید، قرص‌های حاوی امگا ۳ مصرف کنید. هنوز مشخص نشده که مقدار مطلوب آن چقدر است، ولی آزمایشات بالینی مقدار ۳ گرم را مفید نشان دادند تا سطوح تری‌گلیسرید کاهش یابد.

ارسال دیدگاه