کد خبر : 4457

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ زمان : ۷:۰۶

آیا داروهای گیاهی عوارضی دارد؟

ایسنا: استادیار داروهای گیاهی در دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: داروهای گیاهی در کنار مزیت‎های بسیاری که دارند عوارضی را نیز ایجاد می‎کنند و مردم نباید از این نکته غافل شوند. علیرضا یزدی‌نژاد اظهارکرد: با توجه به اینکه کشورهای اروپایی قسمت عمده‎ای از داروهای شیمیایی را تولید می‎کنند، به نظر می‌رسد که باید بخش اعظمی از […]

ایسنا: استادیار داروهای گیاهی در دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: داروهای گیاهی در کنار مزیت‎های بسیاری که دارند عوارضی را نیز ایجاد می‎کنند و مردم نباید از این نکته غافل شوند.

علیرضا یزدی‌نژاد اظهارکرد: با توجه به اینکه کشورهای اروپایی قسمت عمده‎ای از داروهای شیمیایی را تولید می‎کنند، به نظر می‌رسد که باید بخش اعظمی از این داروها را در کشور خود مصرف کنند، این در حالی است که برای درمان‎های اولیه خود از داروهای گیاهی استفاده می‌کنند.

وی افزود: کشوری همچون آلمان درصد بالایی از درمان‎های خود را به مصرف داروهای گیاهی اختصاص داده است، همچنین در رده‌بندی، میزان واردات گیاهان دارویی چین رتبه اول را دارد، چرا که قدمت زیادی در این زمینه دارد.

این استادیار دانشگاه تصریح‌کرد: از سال ۱۹۹۹ گرایش زیادی به سمت فراگیری طب سنتی و مصرف داروهای گیاهی مشاهده می‌شود، به طوری که سازمان بهداشت جهانی عنوان کرده تا سال ۲۰۵۰ درصد بالایی از واردات و صادرات دارو به داروهای گیاهی مربوط خواهد شد.

یزدی‌‏نژاد یادآور شد: با توجه به اینکه گیاهان دارویی در هر منطقه رویش طبیعی دارد، هر گیاه در منطقه خاصی می‌روید و مصرف خاصی دارد از طرفی چون داروهای گیاهی ارزان‌تر از داروهای شیمیایی است مردم دید مثبت‎تری به این گروه از داروها دارند، ولی نباید از عوارض، آن‌ها غافل شد، چرا که برخی گیاهان همچون آویشن در زمان بارداری و شیردهی منع مصرف دارند.

ارسال دیدگاه