کد خبر : 524419

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۷ زمان : ۱۴:۰۰

آیا خاموش و روشن کردن کامپیوتر و لپ‌تاپ، به آن صدمه می‌زند؟

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، عموم ما عادت داریم که کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را هرشب خاموش کنیم؛ آیا این مسئله تاثیری بر عملکرد رایانه و از همه مهم‌تر، ماندگاری و دوام قطعات سخت‌افزاری آن دارد؟ آیا باید سیستم خود را هر شب خاموش نماییم یا بهتر است آن‌را روشن نگه‌داریم؟ برای پاسخ به […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، عموم ما عادت داریم که کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را هرشب خاموش کنیم؛ آیا این مسئله تاثیری بر عملکرد رایانه و از همه مهم‌تر، ماندگاری و دوام قطعات سخت‌افزاری آن دارد؟ آیا باید سیستم خود را هر شب خاموش نماییم یا بهتر است آن‌را روشن نگه‌داریم؟ برای پاسخ به این سوال‌ها، در ادامه مطلب با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

یکی از مدیران فناوری، Steven Leslie پاسخ می‌دهد: « این مسئله بستگی به این دارد که شما، اغلب برای چه مدت از آن استفاده می‌کنید. اگر شما از سیستم خود، چندبار در طول روز استفاده خواهید نمود، بهتر است آن را روشن نگه‌دارید. اگر از آن برای یک مدت کوتاه (یک یا دو ساعت) در طول روز یا حتی کم‌تر استفاده می‌کنید، بهتر است آن را خاموش نمایید.»

مشکل کجاست؟

بدیهی است که کشیدن دوشاخه پاور از برق یا خاموش کردن آن با دکمه ‌به‌طور ناگهانی، می‌تواند به قطعات سخت‌افزاری آسیب برساند. آقای لسلی در پاسخ به این سوال که آیا روشن و خاموش نمودن کامپیوتر به‌طور استاندارد می‌تواند به قطعات آن آسیبی وارد نماید یا خیر؟ می‎‌گوید:

ترک کردن رایانه (روشن نگه‌داشتن آن) برای یک مدت طولانی، نسبت به این‌که چندبار آن را خاموش و روشن نماییم، استرس کم‌تری دارد؛ (این) یک استرس ثابت است.

استیون هم‌چنین ادامه می‌دهد:

هربار که سیستم (خود) را روشن می‌کنید، یک جرقه الکتریکی کوچک وارد می‌شود تا قطعات سخت‌افزاری شروع به فعالیت نمایند و اگر شما آن را چندبار در طول یک روز روشن کنید، این (موضوع) می‌تواند طول عمر کامپیوتر شما را کاهش دهد.

واضح است که این خطرات هرچه سیستم شما قدیمی‌تر باشد، بیش‌تر کامپیوترتان را تهدید خواهند کرد. هم‌چنین روشن نگه‌داشتن رایانه یا لپ‌تاپ‌تان برای یک مدت طولانی، می‌تواند باعث ایجاد حرارت در بین قطعات سخت‌افزای گردد و گرما، دشمن مشترک همه آن‌هاست.

آیا تمامی قطعات سخت‌افزاری همواره می‌توانند روشن بمانند؟

آقای آجی گویتا، مدیر بخش نوت‌بوک و رایانه‌های شخصی HP در پاسخ می‌گوید:

برخی از قطعات دارای سیکل عمر محدودی هستند. برای مثال، اگر پانل نمایشگر (LCD) خود را همواره روشن نگه‌دارید، تنها به مدت ۱۵۰۰۰ ساعت یا حدود ۲ سال دوام خواهد داشت. برای همین، بهتر است اجازه دهید نمایشگر، هنگامی‌که استفاده نمی‌شود، خاموش بماند.  باتری و هارد درایو نیز عمر محدودی دارند. اگر آن‌ها را هنگامی‌که استفاده نمی‌کنید، خاموش نمایید، عمر و ماندگاری این قطعات افزایش خواهد یافت.

دلایل اصلی برای روشن نگه‌داشتن یا خاموش کردن کامپیوتر

هنوز بسیاری از متخصصان در مورد اثرات خاموش یا روشن نگه‌داشتن کامپیوتر برروی قطعات سخت‌افزاری، با یک‌دیگر اختلاف نظر دارند. اگر این‌گونه استدلال‌ها را نیز قبول ندارید، در ادامه دلایل محکمه‌پسندی برای روشن نگه‌داشتن و یا خاموش کردن رایانه یا لپ‌تاپ خود، برای‌تان گردآوری کرده‌‎ایم:

دلایل روشن نگه‌داشتن کامپیوتر
  • شما از کامپیوتر خود به عنوان سرور استفاده می‌کنید یا تمایل دارید تا از راه‌دور برروی آن کنترل داشته باشید
  • نمی‌خواهید که برای لود شدن سیستم‌عامل رایانه‌تان، منتظر بمانید
  • مایل هستید تا فعالیت‌های جانبی نظیر اسکن سیستم برای ویروس، آپدیت سیستم‌عامل و … را هنگامی که از رایانه خود استفاده نمی‌کنید، انجام دهید
دلایل خاموش کردن کامپیوتر
  • روشن نگه‌داشتن رایانه‌تان به مدت طولانی، برق بیشتری را هدر می‌دهد؛ در نتیجه هزینه قبض افزایش خواهد یافت
  • شما نمی‌خواهید تا آرامش‌تان، توسط صدای فن یا اطلاعیه‌های سیستم‌عامل مختل شود
  • عملکرد کلی کامپیوتر شما با خاموش کردن گاه‌ به گاه آن، افزایش می‌یابد
سیستم خود را به Sleep ببریم یا آن را برروی حالت Hibernate قرار دهیم؟

استیون لسلی در پاسخ به این سوال می‌گوید:

حالت Sleep خوب است؛ به‌خاطر آن‌که کامپیوتر شما بدون خاموش شدن، از کم‌ترین برق ممکن استفاده می‌نماید. در حالت Hibernate، استفاده کامپیوتر شما از برق متوقف شده و (پس از روشن شدن مجدد) فعالیت خود را از جایی که آن را در این حالت قرارداده بودید، آغاز خواهد کرد. Hibernate چندان مطلوب نیست؛ زیرا همان اثرات (مخرب) خاموش و روشن‌کردن را با خود به همراه خواهد داشت.

به عنوان راهنمایی آخر، اگر تصمیم دارید که کامپیوتر خود را همواره روشن نگه‌دارید، در زمانی که از آن استفاده‌ نمی‌کنید، آن را برروی حالت Sleep قرار دهید. با این‌ کار، استفاده کامپیوتر شما از برق تاحد چشم‌گیری کاهش خواهد یافت بدون آن‌که، آن را خاموش کرده باشید.

چگونگی مراقبت از رایانه یا لپ‌تاپ

ظهور تلفن‌‎های هوشمند و تبلت‌، توانست به کاهش فروش PC منجر شود اما جالب است بدانید، اکثریت مردم آمریکا هنوز از رایانه‌های رومیزی در محل زندگی‌شان استفاده می‌کنند. برطبق گزارشات منتشر شده در سال ۲۰۱۴، آمریکایی‌ها به‌طور میانگین روزانه ۱۰۳ دقیقه بر روی لپ‌تاپ یا رایانه خود وقت صرف می‌کنند.
در پایان هرسال، میلیون‌ها دستگاه PC به انبار کالاهای از رده‌ خارج‌شده منتقل می‌شود. برطبق گزارش  Electronics TakeBack Coalition، تقریبا ۵۲ میلیون رایانه در سال ۲۰۱۰، تنها رها شده‌اند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان از رایانه رومیزی و یا لپ‌تاپ خود، مراقبت بیشتری نماییم تا عمر و ماندگاری آن‌ها افزایش یابد؟ استیون لسلی پیشنهاد می‌دهد: « همواره از محافظ برق استفاده کنید.»

به‌علاوه توصیه می‌شود که همواره، کامپیوتر خود را از چیزهای بیهوده نظیر برنامه‌ و فایل‌های قدیمی و بلااستفاده خالی کنید، زیرا با این‌کار، می‌توانید به افزایش ماندگاری آن کمک نمایید.

سخن پایانی

به‌عنوان سخن پایانی، استیون می‌گوید:

اگر از کامپیوتر خود بیش از یک‌بار در طول روز استفاده می‌کنید، حداقل در طول آن روز، سیستم خود را روشن نگه‌دارید. اگر بازه زمانی استفاده از آن به صبح و شب محدود می‌شود، می‌توانید آن‌را تا صبح روشن نگه‌دارید. اگر از کامپیوتر خود فقط برای چند ساعت استفاده می‌کنید، پس از اتمام کار خود، آن را خاموش نمایید.

منبع : آی‌تی رسان
ارسال دیدگاه