کد خبر : 525558

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۹ زمان : ۲۲:۰۵

آیا حسن روحانی درباره “امضا نکردن برجام” دروغ گفت؟

علی رغم اظهار نظر رئیس جمهور درباره عدم امضای توافق توسط ایران، اسناد منتشر شده حاکی از امضای مسئولان ایرانی پای توافق هسته ای است! در کنفرانس خبری رئیس جمهور یکی از خبرنگاران از رئیس جمهور در رابطه با ارسال برجام به مجلس پرسید و گفت: «آیا این انتظار قانونی وجود نداشت که براساس اصول […]

علی رغم اظهار نظر رئیس جمهور درباره عدم امضای توافق توسط ایران، اسناد منتشر شده حاکی از امضای مسئولان ایرانی پای توافق هسته ای است!

در کنفرانس خبری رئیس جمهور یکی از خبرنگاران از رئیس جمهور در رابطه با ارسال برجام به مجلس پرسید و گفت: «آیا این انتظار قانونی وجود نداشت که براساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی که از نظر قانون در خصوص تعهدات و معاهده‌های خارجی کاملاً‌روشن است دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل کند و بررسی برجام را به عنوان یک لایحه به مجلس بفرستد؟»

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال مدعی شد که توافقی امضا نشده و افزود: طبق قانون اساسی و براساس اصل ۷۷ و ۱۲۵ که در واقع این اصل بیشتر بند ۷۷ آن را بیشتر تبیین می‌کند، در اصل ۲۵ قانون می‌گوید وقتی یک توافقنامه و معاهده‌ای را رئیس‌جمهور یا نماینده رئیس‌جمهور امضاء می‌کند باید آن را برای تصویب به مجلس فرستاد. ما چیزی را امضاء نکردیم نه تنها رئیس‌جمهور بلکه نماینده رئیس‌جمهور هم چیزی را امضاء نکرده است.» اما برخی اسناد حاکی از امضای برجام توسط مسئولین ایرانی است.

در همان ایام اعلام توافق هسته ای صفحه رسمی وزارت خارجه آلمان برای اولین بار تصویر برجام را منتشر کرد. تصویری که نشان می دهد برجام توسط مسئولین کشورهای مختلف از جمله وزیر خارجه دولت راستگویان امضا شده است.

 

%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%aa%20%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%d9%87%20%d8%a2%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86(1) آیا حسن روحانی درباره امضا نکردن برجام دروغ گفت؟

 

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور نیز ساعاتی پس از اعلام پایان مذاکرات هسته ای با ذوق زدگی همین تصویر را بر روی صفحه خود در توئیتر قرار داد!

 

%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85%d9%87%20%d8%a7%d8%a8%d8%aa%da%a9%d8%a7%d8%b1 آیا حسن روحانی درباره امضا نکردن برجام دروغ گفت؟

به نظر می رسد علی رغم تصریح رهبر معظم انقلاب بر طی شدن مسیر قانونی متن جمع بندی شده در وین، دولتمردان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از طی شدن مسیر قانونی مشخص شده قرار داده اند!

به ترتیب اولین امضا از بالا سمت چپ: سید عباس عراقچی (S. Abbas)، و بعد از آن محمد جواد ظریف (.M. J. Z).

 

1437351511698(1) آیا حسن روحانی درباره امضا نکردن برجام دروغ گفت؟

 

منبع : جام نیوز
ارسال دیدگاه