کد خبر : 2238

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۱۸ زمان : ۷:۰۰

آیا اندروید شما مبتلا به ویروس است

به گزارش تازه‌های جهان و به نقل از پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همزمان که گوشی های هوشمند همپای لپتاپ ها و PC ها قدرتمند شده و به عنوان اولین گزینه ما برای برقراری ارتباطات و ذخیره داده های حساس به کار میروند، هیچ جای تعجب نیست که از سوی هکر ها و بد افزارها مورد […]

به گزارش تازه‌های جهان و به نقل از پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همزمان که گوشی های هوشمند همپای لپتاپ ها و PC ها قدرتمند شده و به عنوان اولین گزینه ما برای برقراری ارتباطات و ذخیره داده های حساس به کار میروند، هیچ جای تعجب نیست که از سوی هکر ها و بد افزارها مورد هدف قرار بگیرند. هکرها و مجرمان سایبری در سراسر دنیا در حال تلاش هستند تا به وسیله بد افزارها یا سایر وسایل به گوشی شما نفوذ کنند و اطلاعات حساس شما را به سرقت ببرند.

به گزارش «تابناک» البته موضوع آلوده شدن به بدافزار و ویروس تنها مربوط به گوشی های از نوع اندروید نیز نمیشود و هر کدام از سیستم عامل ها از جمله iOS نیز مشکلات خود را در این خصوص دارند. اما سیستم عامل اندروید به دلیل شیوع و مخاطبان بیشتر خود طبیعتاً بیش از سایر سیستم عامل های موبایل مورد هدف قرار میگیرد.

برخی از خطرناک ترین بد افزارهای شناخته شده باری اندروید از این قرار هستند:

ویروس NotCompatible خود را به عنوان یک بروزرسانی سیستمی قالب و غالب میکند و اندروید شما را به بخشی از یک Botnet گسترده متصل میسازد.

نوع دیگر بد افزار، Heart است که توسط یک پیام کوتاه از سوی یک دوست و با یک لینک برای شما ارسال میشود و چنانچه آن لینک را باز کنید، نه تنها اطلاعات شما سرقت میشود بلکه برای ۹۹ مخاطب دیگر همان پیام ارسال میگردد.

از سویی استفاده از مرورگر پیش فرض اندروید منجر به آن میشود که به دلیل خلل و فرج امنیتی موجود در آن، راه هکر ها برای ورود به موبایل شما و سرقت اطلاعات آسان تر شود.

اینها تنها موارد شناسایی شده در طی سه هفته اخیر هستند! مشکل اساسی اینجا است که ورود این بد افزارها به سیستم اندروید شما به گونه ای است که کمتر متوجه حضور آنها خواهید شد. پس از کجا میتوان آلوده بودن اندروید را حدس زد؟

450499 751 آیا اندروید شما مبتلا به ویروس است

۱ – کاهش شدید سرعت عملکرد گوشی

دقیقا مشابه با یک رایانه فعالیت یک بد افزار در پشت صحنه منجر به کاهش سرعت سیستم و عملکرد آن میشود. اگر گوشی شما اخیرا به گونه ای عمل میکند که انگار در یک باتلاق گیر کرده است و Restart گوشی چندان فایده ای برای این موضوع ندارد در نتیجه به احتمال بسیار زیاد اندروید شما آلوده به یک بد افزار است:

۲ – فعالیت بیش از حد و غیر معمول اینترنتی

بدافزار های مخصوص فرستادن Spam یا آپلود اطلاعات به شکل غیر معمول و دیوانه وار در پشت صحنه از اینترنت شما استفاده میکنند. اگر متوجه این موضوع شدید حتما آن را جدی تلقی کنید. برای فهمیدن این موضوع میتوانید از بخش تنظیمات و Data Usage در اندروید خود کمک بگیرید. هرگونه فعالیت بیش از حد و غیر معمول میتواند نشانی از آلودگی سیستم موبایل شما باشد.

همچنین این موضوع بع کاهش سریع عمر باتری منجر میشود. این موضوع را نیز در بخش تنظیمات و Battery یا از طریق نصب یک نرم افزار ثانویه مخصوص به این کار بررسی کنید:

۳ – وجود App هایی که شما آنها را نصب نکرده اید

ممکن است شما اقدام به نصب App ای کرده باشید که خود فی نفسه یک بد افزار نیست اما به همراه خود یا بعد از نصب شدن، مجموعه ای از بد افزارها را به سیستم شما راه دهد. برای همین لازم است که هر چند وقت یکبار همه App های خود را بررسی کنید و به همه App هایی که برای شما ناشناس هستند مشکوک باشید. وجود این App ها میتواند نشانه ای از وجود یک بد افزار در سیستم شما باشد:

چگونه همه چیز را به حالت عادی باز گردانیم؟

در اولین قدم هوشمند خود را به حالت Airplane ببرید تا جلوی بد افزار را برای فرستادن و آپلود اطلاعات بگیرید. سپس اگر بد افزار را به شکل یک App شناسایی کرده اید، اقدام به پاک سازی آن به شکل دستی کنید. اگر قادر به شناسایی App مذکور نیستید، میتوانید با آخرین App هایی که بر روی گوشی خود نصب کرده اید شروع کنید.

چنانچه این App از پاک شدن سر باز میزند، لازم است که گوشی خود را در حالت Safe Mode بوت کنید. مدل های مختلف از برند ها مختلف به طرق متفاوت در حالت Safe Mode بوت میشوند در نتیجه بهتر از است راه بوت در این حالت را بر اساس مدل گوشی خود در اینترنت جستجو کنید که حتما آن را خواهید یافت.

اگر در هیچ کدام از این شرایط قادر به پاک سازی بد افزار نبودید، راه چاره آن استن که از همه اطلاعات خود از جمله تصاویر و موسیقی ها یک نسخه پشتیبان گرفته و کل حافظه گوشی خود را پاکسازی کرده و از ابتدا کار را آغاز کنید. برای اینکار باید گوشی را به حالت Factory Reset در آورید که گزینه مربوط به آن را در بخش تنظیمات گوشی پیدا خواهید کرد.

450500 5324 آیا اندروید شما مبتلا به ویروس است

یکی از بهترین راه ها برای رهایی از شر App های بد افزار این است که در تنظیمات گوشی و در قسمت امنیتی یا Security تیک گزینه Unknown Source را بردارید تا App های غیر قابل شناسایی به لحاظ امنیتی بر روی گوشی شما نصب نشوند. در نهایت نصب یک آنتی ویروس قوی میتواند تا حدی شما را از شر این بد افزارها را رهایی دهد. البته تنها تا حدی زیرا آنتی ویروس های موبایل چندان قابل اعتماد نیستند، حتی نسخه های تجاری و پولی آنها.

ارسال دیدگاه