کد خبر : 3257

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ زمان : ۷:۰۶

آیا استرس می‌تواند ناراحتی پوستی ایجاد کند؟

آیا استرس می‌تواند ناراحتی پوستی ایجاد کند؟ استرس و فشارهای روحی ضمن اینکه در بروز بسیاری از ناراحتی‌های پوستی تأثیر زیادی دارند، معمولاً علت اصلی ناراحتی نیستند. اغلب مشخص کردن ارتباط بین عکس‌العمل هیجانی و ناراحتی خاص پوست ممکن نیست. با این وجود مواردی که مثل تعریق زیاد، اگزمای موضعی، خارش، آثار چنگ‌زدن‌ها، و خراش […]

آیا استرس می‌تواند ناراحتی پوستی ایجاد کند؟

استرس و فشارهای روحی ضمن اینکه در بروز بسیاری از ناراحتی‌های پوستی تأثیر زیادی دارند، معمولاً علت اصلی ناراحتی نیستند.

اغلب مشخص کردن ارتباط بین عکس‌العمل هیجانی و ناراحتی خاص پوست ممکن نیست. با این وجود مواردی که مثل تعریق زیاد، اگزمای موضعی، خارش، آثار چنگ‌زدن‌ها، و خراش پوست به وسیله‌ی بیمار برافروختگی و ناراحتی‌های دیگر پوست، با عوامل روانی بی‌ارتباط نیستند.

بدون شک در اکثر موارد، کهیر نتیجه‌ی استرس‌های روانی شدید است. ناراحتی‌های روانی شدید و طولانی اغلب عامل ناراحتی‌های شدید پوستی هستند که موجب جلب توجه به بیمار و کمک کردن و حمایت کردن از او مثلا معاف نمودن او از خدمت سربازی می‌گردد. ناراحتی‌های دیگر پوستی وابسته به ناراحتی‌های روحی عبارتند از:

کندن مو، خراشیدن و چنگ زدن پوست، و توهمات انگلی. افراد مبتلا به ناراحتی پارازیتوفوبیا به شدت در جامعه پخش شده اند و نیاز به کمک روانپزشکی دارند. عرق زیاد کف دست و پا اصولا پاسخی است به استرسهای هیجانی؛ دستهای سرد و خیس نشانه گرفتاریهای فکری افراد است. مراقبتهای موضعی و داروهای خوراکی و کمک‌های روانی مفید است. جراحی‌ زیر بغل در موارد تعریق شدید راه حل مناسبی است.

شاید استرس‌های موجود در اشخاصی که پوست یا موی سرشان از نظر اجتماعی به صورت غیرقابل قبولی تغییر یافته باشد، بخش بزرگی از مسائل روانی ناشی از ناراحتی‌های پوستی را تشکیل می‌دهد. این موضوع موجب کم‌شدن اعتماد به نفس شخص گردیده ارتباط او را با دیگران مختل می‌نماید. از جوانان دبیرستانی مبتلا به آکنه تا زوج‌های جدید مبتلا به پسوریازیس شدید و اگزما و خانم‌های جوان با ریزش مختصر موی سر، گروهی از مبتلایان به استرس را تشکیل می‌دهند که سعی می‌کنند با زندگی و دنیایی که گویا حضور آنها را پذیرا نیست، بسازند.

 

بستن منافذ پوست

بارها شنیده ایم که دوش گرفتن با آب گرم و به دنبال آن با آب سرد منافذ پوست را می‌بندد. آیا این کار واقعاً ممکن است؟

برای چنین چیزی پایه علمی وجود ندارد. منافذ قابل رؤیت در سطح پوست از طریق منافذی باز می‌شوند. اما با ذره‌بینهای بسیار قوی قابل رؤیت هستند. اندازه این منافذ تغییر نمی‌یابند. وقتی شما دوش آب گرم می‌گیرید ممکن است با گشادشدن رگ‌های کوچک سطح پوست، گردش خون اندکی بالا برود و بلافاصله دوش گرفتن با آب سرد، مویرگ‌ها را منقبض کند. در نتیجه پوست بهتر جلوه نماید. اما این موضوع کمکی به اهداف دیگر نمی‌کند.

 

حساسیت غذایی و پوست

آیا حساسیت غذایی باعث جوش زدن پوست می‌گردد.

حساسیت غذایی و بسورات پوست سالها به همدیگر ارتباط داده می‌شدند. اما در این باره به شدت اغراق شده است. ناراحتی‌های پوستی که توأم بودن آنها با غذاها خیلی مورد سوءظن بوده است عبارتند از:

جوش غرور یا آکنه، کهیر و اگزمای دست.

کهیر می‌تواند از مصرف غذاها از جمله ماهی، گردو، و میوه های زیاد ایجاد شود. سابقه بروز ناراحتی پس از خوردن غذای بخصوص گواهی قطعی ارتباط ناراحتی‌های پوستی با غذاست.

ارسال دیدگاه