کد خبر : 4273

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۰ زمان : ۸:۴۹

آنتی هیستامین بخوریم یا نخوریم؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از باشگاه خبرنگاران، گروهی از پژوهشگران معقتدند مصرف طولانی آنتی هیستامین ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را در سالمندان زیاد کند. محققان ایالات متحده با بررسی ۳۴۳۴ سالمند بالای ۶۵ سال که از بیماری زوال عقل رنج نمی‌بردند به این نتیجه رسیدند کسانی که در […]

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از باشگاه خبرنگاران، گروهی از پژوهشگران معقتدند مصرف طولانی آنتی هیستامین ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را در سالمندان زیاد کند.

محققان ایالات متحده با بررسی ۳۴۳۴ سالمند بالای ۶۵ سال که از بیماری زوال عقل رنج نمی‌بردند به این نتیجه رسیدند کسانی که در ده سال اخیر مصرف کمتری از این دارو داشتند کمتر در خطر زوال عقل قرار داشتند.

به گفتهٔ آنان تعداد ۷۹۷ نفر از این جامعه آماری تماما به زوال عقل دچار شدند چرا که به صورت مرتب و پیاپی دز بالایی از این دارو را دریافت می‌کردند.

این دارو‌ها بیشتر برای درمان حساسیت فصلی (تب یونجه)، بی‌خوابی، افسردگی و بی‌اختیاری ادرار تجویز می‌شوند و تقریبا بیست درصد آن‌ها بدون نسخه به فروش می‌روند.

داروهایی که خاصیت آنتی کولینرژیک دارند مثل بقیه دارو‌ها عوارض جانبی دارند و معمولا در راهنمای این دارو‌ها به کاهش تمرکز، ضعف حافظه، خشکی دهان، تاری دید و یبوست اشاره می‌شود.

این بررسی نشان داد کسانی که بیشتر از سه سال حداقل روزی ده میلی‌گرم داوری ضد افسردگی سه حلقه‌ای دوکسپین یا چهار میلی‌گرم دیفن هیدرامین (ضد حساسیت و خواب‌آور) یا روزی پنج میلی‌گرم اکسی‌بوتیرین (بی‌اختیاری ادرار) مصرف می‌کنند بیشتر در خطر دمانس قرار دارند.

با این حال متخصصان می‌گویند کسانی که این دارو‌ها را مصرف می‌کنند نباید نگران باشند و نباید سرخود مصرف این دارو‌ها را ناگهان قطع کنند.

ارسال دیدگاه