کد خبر : 523688

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ زمان : ۰:۰۱

آموزش دستشویی رفتن به کودک

هر مادری دوست دارد کودکش هر چه زودتر قادر به استفاده از دستشویی باشد و او را از شستن کهنه و یا تعویض پوشک بچه خلاص کند. با این حال همین جا و قبل از هر چیز به شما توصیه می‌کنیم که برای این کار از حقه و کلک استفاده نکنید، چون این شیوه به […]

هر مادری دوست دارد کودکش هر چه زودتر قادر به استفاده از دستشویی باشد و او را از شستن کهنه و یا تعویض پوشک بچه خلاص کند. با این حال همین جا و قبل از هر چیز به شما توصیه می‌کنیم که برای این کار از حقه و کلک استفاده نکنید، چون این شیوه به تسریع توان یادگیری کودک از دستشویی رفتن و لگن بچه کمکی نمی‌کند. باید صبر کنید تا کودک خودش علائم آن را نشان دهد.

 

 فشارهای اولیه را نادیده بگیرید

ممکن است هنگام شروع آموزش کودکتان برای استفاده از دستشویی رفتن، فشار شدیدی تحمل کنید و اعصابتان به هم بریزد. ۵۰ یا ۶۰ سال قبل مادران تمام کهنه‌ها را با دست می‌شستند و به همین خاطر یادگیری زود هنگام کودک برای رفتن به دستشویی اهمیت به سزایی داشت. با این حال در اکثر موارد مادران به زمان بندی درست دست‌شویی رفتن کودک توجه می‌کردند تا آموزش او. این نکته را هم در نظر بگیرید که با وجود آنکه اکثر خردسالان حرکات روده‌ای منظمی دارند، به خصوص پس از صرف غذا، نشاندن آنها در لگن بستگی زیادی به شانس و زمان بندی خوب دارد و آموزش در این میان نقشی ایفا نمی‌کند.

ورود قریب‌الوقوع نوزاد دیگر می‌تواند عامل مهم بعدی برای بروز فشار بر روی مادر باشد. فکر این که باید دو بچه را پوشک کنید به اندازه کافی کسل آور، استرس زا و خسته‌کننده است و همین مسئله فشار روانی را افزایش می‌دهد ولی خوب، این نکته را در نظر بگیرید: آیا واقعاً می‌خواهید همگام با تر و خشک کردن نوزادتان، با کودک دیگرتان نیز سر وکله زده و نحوه استفاده از دستشویی را به او یاد بدهید؟ به خاطر داشته باشید که حضور ۱ نوزاد جدید در خانه برای سایرین به خصوص خردسالان می‌تواند آزاردهنده باشد. پس موقع خوبی برای شروع آموزش کودک نیست و باید در جستجوی زمان مناسبی باشید.

 

زمان مناسب برای شروع یادگیری دستشویی رفتن

خویشتن داری بچه ها با یکدیگر فرق دارد و نباید انتظار داشت کودکان مثل همه رفتار کنند. با این حال ۲ تا دوونیم سالگی سن مناسبی برای شروع زمان یادگیری است.

در حقیقت انشعابات عصبی کودک باید به آن مرحله از رشد و تکامل رسیده باشند. به عبارتی در جای درست خود مستقر شده باشند تا او بتواند از لگن بچه استفاده کند. برای روشن‌تر شدن قضیه مثالی می‌زنیم: فرض کنید یکی از این انشعابات عصبی، جاده ای است که ابتدای آن از الف شروع شده به ب ختم می‌شود. اگر این جاده کامل ساخته نشده و ناقص باشد، اگر هم سعی و تلاش کنید، هرگز به مقصد نمی‌رسید. از این رو عجله نکنید و هر وقت موارد زیر را مشاهده کردید، کار آموزش را کم کم شروع کنید.

– سن کودک ۱۸ ماهه و یا بیشتر باشد.

– کودک متوجه خیس شدن پوشکش شده یا به خاطر حرکات روده ای بی‌تابی کند. در این حالت ممکن است به پوشک دست زده و مدام وول بخورد. حتی امکان دارد گریه کرده و با زمان خودش به شما بگوید که ادرار کرده است.

– کودکتان برای رفع حاجت حرکات روده‌ای را احساس کرده و آن را به شما بگوید. در این حالت امکان دارد که باز هم مقاومت کرده و به پوشک چنگ بزند.

– از دستشویی رفتن آن هم به طور منظم، احساس خوشحالی می‌کند.

– با تقلید از بزرگسالان به دست‌شویی رفتن علاقه نشان بدهد.

در این طور موارد، دیگر نیازی نیست مرتب آموزش را تکرار کنید.

 

آیا دختربچه‌ها سریع‌تر یاد می‌گیرند؟

اغلب گفته شده که دختربچه‌ها سریع‌تر از پسربچه‌ها رفتن به دست‌شویی را یاد می‌گیرند، ولی پزشکان چنین عقیده‌ای ندارند و شواهدی هم برای آن نیافته‌اند.

ظاهراً چون پسربچه‌ها بازیگوش تر و خودرأی‌تر هستند، در این مرحله زیاد به یادگیری رفتن به دست‌شویی توجه نکرده و دوست دارند سروته کار را هم بیاورد و بازی کنند. برعکس، دختربچه‌ها به این نوع آموزش بیشتر اهمیت می‌دهند که شاید یکی از دلایل آن روحیه فرمان‌برداری آنها در این سن باشد.

 

نوشته : کیت اندرسون

ترجمه : نگین صانعی

ارسال دیدگاه