کد خبر : 207469

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ زمان : ۶:۵۳

آموزش آشپزی ایرانی / طرز تهیه نان کنجدی

آموزش آشپزی ایرانی / طرز تهیه نان کنجدی مواد لازم مایه خمیر ترش : ۱ قاشق چای خوری آرد معمولی : ۲ پیمانه آب گرم : ۲ پیمانه آرد معمولی اضافی : ۳ پیمانه نمک : ۲ قاشق چای خوری روغن زیتون : ۱سوم پیمانه کنجد : ۲ قاشق سوپ خوری   طرز تهیه نان […]

آموزش آشپزی ایرانی / طرز تهیه نان کنجدی

مواد لازم

مایه خمیر ترش : ۱ قاشق چای خوری

آرد معمولی : ۲ پیمانه

آب گرم : ۲ پیمانه

آرد معمولی اضافی : ۳ پیمانه

نمک : ۲ قاشق چای خوری

روغن زیتون : ۱سوم پیمانه

کنجد : ۲ قاشق سوپ خوری

 

طرز تهیه نان کنجدی

۱- مایه خمیر ترش و آرد را درون یک کاسه با هم مخلوط کرده و آب را کم کم اضافه کنید. کاسه را سرپوشیده به مدت نیم ساعت در مکانی گرم قرار دهید تا مایه پف کرده و بالا بیاید.

۲- آرد اضافی و نمک را درون یک کاسه بزرگ الک کنید. سپس مایه خمیر ترش و نیمی از روغن زیتون را نیز اضافه کرده و خوب مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. روی تخته را کمی آرد پاشیده و خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی آن ورز دهید تا نرم شده و حالت انعطاف پذیری پیدا کند. خمیر را درون یک کاسه روغنی گذاشته و آن را سرپوشیده به مدت ۱ ساعت در مکانی گرم قرار دهید تا خمیر ورآمده و حجمش دو برابر شود.

۳- خمیر را به ۸ قسمت مساوی تقسیم کرده و هر قسمت را با وردنه به شکل یک بیضی ۱۲ در ۱۸ سانتی‌متری فرم دهید. کف چند سینی را کمی چرب کرده و خمیرها را درون آنها بچینید. سینی‌ها را سرپوشیده به مدت بیست دقیقه در مکانی گرم قرار دهید. روی تخته را مجدداً کمی آرد پاشیده و با وردنه خمیرها را کمی بیشتر باز کنید. به طوری که اندازه هر بیضی ۱۴ در ۱۸ سانتیمتر شود.

۴- فر را با حرارت ۴۵۰ در ۴۷۵ درجه فارنهایت (۲۲۰ الی ۲۳۰ درجه سانتیگراد) گرم کرده و سینی خالی فر را به مدت ۵ دقیقه درون آن قرار دهید تا گرم شود. کف سینی را با باقیمانده روغن چرب کرده و دو عدد از خمیرها را درون سینی بگذارید. با نوک انگشتان حفره‌هایی را روی خمیرها ایجاد کرده و روی آنها را با قلم مو به روغن آغشته کنید. سپس کمی کنجد بپاشید سینی را به مدت ۸ دقیقه با حرارت ۴۵۰ در ۴۷۵ درجه فارنهایت درون فر قرار دهید تا نانها برشته شوند. باقیمانده خمیرها را نیز به همین ترتیب آماده کنید.

 

نکات قابل توجه

۱- این نان را می‌توانید یک روز قبل از صرو تهیه کنید.

۲- همچنین می‌توانید آن را در ظروف کاملاً دربسته نگهداری کنید.

۳- این نان را می‌توانید فریز کنید.

ارسال دیدگاه