کد خبر : 531153

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ زمان : ۱۴:۰۰

آمریکا فردی را به اشتباه ۱۳ سال در گوانتانامو حبس کرد

مقام‌های آمریکایی اذعان کردند که یک مرد را ۱۳ سال به صورت نادرست و اشتباهی در زندان گوانتانامو بازداشت کرده اند. مقام‌های آمریکایی اذعان کرده‌اند که یک مرد را به علت هویت نادرست به مدت ۱۳ سال در زندان گوانتانامو در بازداشت داشته‌اند. مقام های آمریکایی اعلام کردند که مصطفی عزیز شمیری ۳۷ ساله اهل […]

مقام‌های آمریکایی اذعان کردند که یک مرد را ۱۳ سال به صورت نادرست و اشتباهی در زندان گوانتانامو بازداشت کرده اند.

مقام‌های آمریکایی اذعان کرده‌اند که یک مرد را به علت هویت نادرست به مدت ۱۳ سال در زندان گوانتانامو در بازداشت داشته‌اند.

مقام های آمریکایی اعلام کردند که مصطفی عزیز شمیری ۳۷ ساله اهل یمن یکی از نیروهای ارشد القاعده نبوده و تنها یکی از سربازان سطح پایین به شمار می رفته و به اشتباه ۱۳ سال در گوانتانامو در بازداشت بوده است.

این روزنامه به نقل از اسناد غیر طبقه بندی اعلام کرده است که مقام‌های آمریکایی پیش از این تصور می کردند که مصطفی عزیز الشمیری کسی است که بارها در کنار نیروهای القاعده در افغانستان جنگیده است و یکی از نیروهای آموزش دهنده این گروه به شمار می‌رود ولی پس از گذشت ۱۳ سال از بازداشت وی در گوانتانامو اکنون مشخص شده است که به خاطر تشابه اسمی با یکی دیگر از مقام های ارشد القاعده بازداشت شده است.

الشمیری با بازداشت نامحدود در زندان گوانتانامو روبرو شده و وی بدون محاکمه یا وجود شواهد و اسناد کافی، یکی از افراد خطرناک تلقی شده و اجازه آزادی وی داده نشده است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی اوباما قول داد تا زندان گوانتانامو را تعطیل کند ولی تاکنون نتوانسته است به این وعده خود عمل کند. تشدید نگرانی ها نسبت به وضعیت حقوق بشر و بدرفتاری پرسنل آمریکایی با زندانیان، فشارها برای تعطیلی این زندان را افزایش داده است.

دولت اوباما رایزنی هایی را برای انتقال زندانیان گوانتانامو به زندان‌های کارولینای جنوبی و کانزاس انجام داده ولی برخی نمایندگان کنگره با این پیشنهاد به شدت مخالفت کرده اند.

منبع : روزنامه گاردین
ارسال دیدگاه