کد خبر : 3142

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۲ زمان : ۱۱:۳۸

آمریکا داعش را از نابودی نجات می دهد

برخی کارشناسان معتقدند آمریکا تلاش دارد تا با استفاده از زنده ماندن گروه داعش به مدیریت آشوب در خاورمیانه بپردازد تا هم منجر به تقویت محور جمهوری اسلامی ایران نشود و هم با انحراف افکار عمومی از مشکلات اصلی منطقه و ایجاد موج اسلام هراسی، به گسترش تقابل های ایدئولوژیک منطقه دامن بزند و در […]

برخی کارشناسان معتقدند آمریکا تلاش دارد تا با استفاده از زنده ماندن گروه داعش به مدیریت آشوب در خاورمیانه بپردازد تا هم منجر به تقویت محور جمهوری اسلامی ایران نشود و هم با انحراف افکار عمومی از مشکلات اصلی منطقه و ایجاد موج اسلام هراسی، به گسترش تقابل های ایدئولوژیک منطقه دامن بزند و در یک چشم انداز دورتر زمینه تجزیه کشورهای منطقه را فراهم آورد.

به گزارش الف، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه، ۱۰ دی ماه در گفت و گوی اختصاصی با رویترز گفته است: آمریکا برای از بین بردن داعش اقدام نمی‌کند. آنها حتی علاقه‌ای به تضعیف داعش ندارند؛ آن‌ها صرفا به دنبال مدیریت این گروه هستند. امیر عبداللهیان در ادامه عنوان کرده: در میدان نبرد، جایی که امریکا باید اقدامی جدی اتخاذ کند، هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است. معاون وزارت خارجه افزوده آنها یک روز از داعش حمایت می‌کنند و روز دیگر علیه تروریسم اقدام می‌کند.

دیروز نیز هادی العامری، دبیر کل سازمان بدر عراق، گفته بود: هدف آمریکا و ائتلاف بین المللی نابود کردن تروریست ها نیست. من از روز نخستی که ائتلاف بین المللی تشکیل شد از ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق پرسیدم آیا این ائتلاف بین المللی که تشکیل شده هدفش از بین بردن داعش است یا کنترل داعش؟

او افزود: من معتقدم که این ائتلاف برنامه ی غرب برای کنترل داعش است. غرب می خواهد کاری کند که این تروریست ها به غرب بازنگردند. اشتباه های آمریکا و غرب در افغانستان طالبان و القاعده را ایجاد کرد. این آمریکا و کشورهای غربی بوده اند که این تروریست ها را ایجاد کرده و پرورش داده اند همین غربی ها به بهانه سرنگون کردن نظام سوریه از تروریست ها در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی کردند.

چند روز پیش نیز پایگاه اینترنتی گلوبال ریسرچ در گزارشی با اشاره به شکستهای اخیر داعش در عراق و سوریه اعلام کرد آمریکا از طریق هوا برای داعش محموله های تسلیحاتی می فرستد. این پایگاه خبری در این گزارش به قلم کورت نیمو نوشت نیروهای داوطلب مردمی در مناطق یثرب و بلد در استان صلاح الدین گزارش ها در باره ارسال محموله های کمکی آمریکا برای گروه داعش از طریق هوا را تایید کرده اند.

سازمان تحقیقات تسلیحاتی مستقر در لندن پیشتر گزارش داده بود تروریستهای داعش از مقادیر چشمگیری از تسلیحات از جمله تفنگ های ام ۱۶ استفاده می کنند که روی آنها جمله « اموال دولت آمریکا» درج شده است. در ماه اکتبر نیز یک محموله هوایی حامل کمکهای تسلیحاتی آمریکا در حومه کوبانی در سوریه برای نیروهای داعش ارسال شده بود. در ماه نوامبر نیز منابع اطلاعاتی در عراق اعلام کردند آمریکا فعالانه در تامین سلاح برای عناصر داعش نقش ایفا می کند.

در ماه ژوئن نیز آرون کلاین در مقاله ای در نشریه ورلد نت دیلی با استناد به منابع مطلع اردنی گزارش داد اعضای داعش در سال ۲۰۱۲ توسط مستشاران آمریکایی که در پایگاهی محرمانه در اردن دایر شده بود، آموزش داده شده بودند.

آمریکا به تجهیز و آموزش تروریست های داعش اذعان نکرده با این همه ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک فرماندهی ارتش آمریکا، در اظهاراتی در برابر کمیته خدمات نظامی سنای آمریکا اعتراف کرده بود متحدان عرب آمریکا در خاورمیانه داعش را تامین مالی می کنند.

ژنرال توماس مک اینرنی نیز ماه سپتامبر در مصاحبه با فاکس نیوز اعلام کرد عناصر داعش سلاح های مورد نیاز خود را از کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی که سپتامبر سال ۲۰۱۲ هدف قرار گرفت دریافت کرده اند. مک اینرنی در اعترافی گفت : کمکهای ما در مسیر صحیح و به افراد درست صورت نگرفته است بنابراین باید تاکید کنم که روش های کمک رسانی ما غلط بوده است.

در یکی از اسناد که توسط نیویورک تایمز فاش شد آمده است سازمان جاسوسی سیا دست کم از سال ۲۰۱۲ محموله هایی از سلاح را برای گروههای وابسته به القاعده در سوریه ارسال کرده است. این محموله ها در قالب بیش از ۱۶۰ پرواز هواپیماهای نظامی توسط نیروی هوایی اردن، عربستان سعودی و قطر صورت گرفته که در فرودگاهی نزدیک آنکارا و دیگر فرودگاهها در ترکیه و اردن به زمین نشسته اند. همچنین عوامل اطلاعاتی آمریکایی تلاش هایی را در جهت تجهیز جبهه النصره و دیگر گروههای جهادی صورت داده اند.

گفتنی است روزنامه گاردین انگلیس نیز چند وقت پیش با انتشار مقاله ای نوشت: داعش در زندان بوکا در جنوب عراق و زیر نظر آمریکا در زمان اشغال عراق بوجود آمد. درمقاله روزنامه گاردین آمده است: ابو احمد از زندانیان سابق بوکا که اکنون از سرکردگان داعش است، گفت که بوکا مکانی مناسب بود که ما و ایدیولوژی مان در آن شکل گرفت.

برخی معتقدند آمریکا تلاش دارد تا با استفاده از زنده ماندن گروه داعش به مدیریت آشوب در خاورمیانه بپردازد تا هم منجر به تقویت محور جمهوری اسلامی ایران نشود و هم با انحراف افکار عمومی از مشکلات اصلی منطقه و ایجاد موج اسلام هراسی، به گسترش تقابل های ایدئولوژیک منطقه دامن بزند و در یک چشم انداز دورتر زمینه تجزیه کشورهای منطقه را فراهم آورد.

لازم به یادآوری است آمریکا و برخی از متحدانش از چند ماه پیش در حال اجرای حملات هوایی علیه آن‌چه از آن به عنوان مواضع داعش در عراق نام می‌برند، هستند. برخی از اعضای ائتلاف تحت هدایت امریکا نیز در ماه سپتامبر بمباران «مواضع داعش» در داخل خاک سوریه را آغاز کردند. با این‌حال این حملات تاکنون در بیرون راندن این گروه تکفیری ناکام بوده است.

تروریست های داعش کنترل بخش‌هایی از خاک سوریه و عراق را در اختیار دارند. آنها در مناطق تحت کنترل خود به جنایت علیه بشریت پرداخته‌ و مردم همه جوامع اعم از شیعه، سنی، کرد و مسیحی را ترور و قتل عام کرده‌اند.

ارسال دیدگاه