کد خبر : 526740

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۸ زمان : ۱۲:۰۱

آمریکا: انتظار داریم ایران از ۲۶ مهر اجرای برجام را آغاز کند

واشنگتن از ایران انتظار دارد از روز ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) شروع به ایجاد تغییرات عمده در مراکز اصلی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، تاسیسات زیرزمینی فردو، و تاسیسات آب سنگین اراک کند. آسوشیتد پرس با اعلام این خبر می‌نویسد ایران در نظنز باید هزاران سانتریفوژ را برچیند و در مخزنی که تحت کنترل آژانس بین‌المللی […]

واشنگتن از ایران انتظار دارد از روز ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) شروع به ایجاد تغییرات عمده در مراکز اصلی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، تاسیسات زیرزمینی فردو، و تاسیسات آب سنگین اراک کند.

آسوشیتد پرس با اعلام این خبر می‌نویسد ایران در نظنز باید هزاران سانتریفوژ را برچیند و در مخزنی که تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است ذخیره کند.

ایران همچنین باید زیرساخت برق و لوله‌گذاری‌های انجام شده در این مرکز را برچیند.

مقامات ارشد آمریکا که خواستند ناشناس بمانند گفتند این فرایند چند ماه طول خواهد کشید.

یک فرایند دیگر که به همین نسبت، طولانی و پیچیده است در فردو باید صورت گیرد و طی آن، ایران این تاسیسات را به مرکزی تحقیقاتی تبدیل کند.

مقامات آمریکا گفتند جمهوری اسلامی باید دوسوم سانتریفوژهای نصب‌شده و نیز بخش مهمی از زیرساخت موجود در فردو را برچیند.

آنها افزودند در اراک نیز که برای پیشگیری از تولید پلوتونیم مخصوص ساخت سلاح هسته‌ای بازطراحی خواهد شد هسته رآکتور فعلی بیرون کشیده و با بتون پر خواهد شد تا بار دیگر نتوان از آن استفاده کرد.

هیچ کدام از این اقدامات فورا رخ نمی‌دهد.

البته ایران برای بهره‌برداری از منافع کاهش تحریم‌ها باید وظایف دیگری را نیز انجام دهد.

ایران باید تقریبا تمام ۱۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده خود را به خارج از کشور بفرستد، سامانه‌های نظارتی هم‌زمان در معادن و کارخانه‌های اورانیوم خود نصب کند و با تحقیقات آژانس درباره فعالیتهای ادعایی مرتبط با تسلیحات اتمی در گذشته همراهی کند.
این تحقیقات قرار است روز ۱۵ دسامبر پایان پذیرد.

مقامات آمریکایی گفتند دقیقا نمی‌دانند ایران برای انجام این کارها چه مدت زمان نیاز دارد.

آنها افزودند هیچ تحریمی تا زمان تکمیل این اقدامات برداشته نخواهد شد اما اوباما از روز ۱۸ اکتبر شروع به صدور دستور کاهش برخی تحریم‌ها خواهد کرد تا آمریکا بتواند تعهد خود را بعد از تایید پایبندی ایران توسط آژانس ایفا کند.

اتحادیه اروپا نیز فرایند مشابهی را درباره تحریم‌ها نظیر پایان ممنوعیت واردات نفت ایران اتخاذ خواهد کرد.

اوباما همچنین به نهادهای آمریکایی نظیر وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری دستور خواهد داد زمینه را برای خلاصی ایران از تحریم‌ها آماده کنند.

پایبندی ایران موجب پایان تنبیهات سازمان ملل نیز خواهد شد هرچند برخی از آنها باقی خواهد ماند.

این تحریم‌ها شامل تحریم تسلیحاتی است که تا ۵ سال طول می‌کشد، ممنوعیت فناوری موشک‌های بالستیک که تا ۸ سال طول خواهد کشید، و ممنوعیت انتقال هرگونه کالای هسته‌ای غیرمجاز که ده سال طول خواهد کشید.

تاثیر کلی رفع تحریم‌ها این است که ایران دوباره می‌تواند در بازارهای مالی بین‌المللی شرکت کند و صدها میلیارد دلار فعالیت ازدست‌رفته اقتصادی را احیا کند.

اما یک مقام ارشد آمریکایی گفت ایران تا سال ۲۰۲۰ به وضعیت اقتصادی که قبل از تحریم داشت نخواهد رسید.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی تسنیم
ارسال دیدگاه