کد خبر : 532440

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ زمان : ۱۴:۰۰

آمار جالب «ازدواج موقت» در بین ایرانی ها

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها در ایران، از ثبت دو ازدواج موقت به‌ازای هر ١٠ ازدواج دائم در کشور خبر داد. شیرین احمدنیا در جلسه گفتمان اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه در دهه‌های اخیر شاهد بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای […]

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها در ایران، از ثبت دو ازدواج موقت به‌ازای هر ١٠ ازدواج دائم در کشور خبر داد.

شیرین احمدنیا در جلسه گفتمان اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه در دهه‌های اخیر شاهد بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها در ایران بوده و هستیم، گفت: هم‌اکنون با پدیده‌هایی همچون زوجین بدون فرزند، مجردماندن مواجه هستیم که پیش‌ از این چنین چیزهایی وجود نداشت. 

وی ادامه داد: با افزایش افراد مجرد در کشور مواجه هستیم، تعداد فزاینده‌ای از زوج‌ها به‌طور اختیاری نداشتن فرزند را اختیار می‌کنند، شاهد شکل‌گیری خانه‌هایی هستیم که افراد بدون داشتن نسبت خانوادگی با هم زندگی می‌کنند و همچنین هم‌اکنون عده‌ای در تهران نسبت به اجاره خانه مستقل برای همسر دوم اقدام می‌کنند. احمدنیا با بیان اینکه میانگین سن اولین ازدواج نیز در کشور افزایش یافته است، گفت: میانگین سن اولین ازدواج از ٢۴,٩ سال در سال ١٣٣۵ به ٢۶.٧ سال در سال ١٣٩٠ در مردان و از ١٩ سال در سال ١٣٣۵ به ٢٣.۴ سال در سال ١٣٩٠ در زنان افزایش یافته است.

به گفته وی، تعداد ازدواج و طلاق ثبت‌شده در تهران نیز از سال ١٣٨٧ تا ١٣٩١ از ٢٣.٠٧ درصد به ٣۴.٩۶ درصد افزایش یافته است. وی با بیان اینکه ١١‌ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج مجرد هستند، خاطرنشان کرد: یک‌میلیون‌و ٣٠٠‌ هزار نفر بالای سن متعارف نیز هرگز ازدواج نکرده‌اند. مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور از ثبت دو ازدواج موقت به ازای هر ١٠ ازدواج دائم در کشور خبر داد و افزود: رابطه جنسی بخشی از سلامت اجتماعی است که باید به نحو صحیح در خانواده‌ها آموزش داده شود. وی تصریح کرد: شرایط فرهنگی و مذهبی در ایران این فرصت را فراهم کرده که نسبت فزاینده از افراد جامعه که به دلایل مختلف امکان یا تمایل ازدواج دائم برایشان فراهم نیست، به ازدواج موقت و شرعی روی آورند.

وی دختران و پسران امروزی را متفاوت از نسل‌های گذشته دانست و افزود: شکاف بین‌نسلی فزاینده، مسئله امروز ما است. درحال‌حاضر پسران ما متفاوت از پدران و پدربزرگ‌ها و دختران ما متفاوت از مادران و مادربزرگ‌های خود هستند. مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه تغییر در الگوهای خانواده و زندگی مشترک موجب گرایش به رفتارهای پرخطر شده است، گفت: امروز در جامعه شهری فرزند بیشتر به معنی هزینه بیشتر است. 

وی با بیان اینکه مسئله‌ای به‌ نام شکاف دیجیتالی و بی‌سوادی رسانه‌ای در کشور حاکم است، افزود: متأسفانه شاهد شکل‌گیری خرده‌فرهنگ نوجوانی و جوانی از جمله زبان مخفی، موسیقی منفی و پارتی‌های مخفی در جامعه هستیم و این در حالی است که متأسفانه در کشور با آسیب‌های مغفول مواجه هستیم و ایدز به‌عنوان خاص‌ترین و بارزترین آسیبی است که جامعه را تهدید می‌کند. عضو هیأت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه افسردگی در بین زنان دوبرابر مردان است، افزود: برای برون‌رفت از آسیب‌ها باید به آموزش، شفافیت، قانون‌مداری، اخلاق شهروندی، ارتباطات سالم، ارتقای سلامت و سرمایه اجتماعی و مشارکت مردمی توجه داشت.

منبع : روزنامه شرق
ارسال دیدگاه